1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Oroszország kijátszotta az Európai Unió gázvezetéktervét, a Nabuccót abban a versengésben, amelynek kimenetele nemcsak a kontinens energiaellátását, hanem a politikai befolyást is meghatározhatja évtizedekre. Hiába minden: "nem lehet a fülemülét tündérmesékkel etetni".
Oroszország kijátszotta az Európai Unió gázvezetéktervét, a Nabuccót abban a versengésben, amelynek kimenetele nemcsak a kontinens energiaellátását, hanem a politikai befolyást is meghatározhatja évtizedekre - írta a hétfői The Wall Street Journal.

A Verdi-opera után elnevezett EU-projektet a bürokrácia béklyózza, miközben a Kreml által támogatott elképzelés a Nyugatot zavarba ejtő gyorsasággal és sikerrel halad előre - olvasható a Budapestről keltezett elemzésben.

Az új gázforrásokat kereső Európát lerohanta Oroszország - fogalmazott Guy Chazan, aki leszögezi: Moszkva nyerésre áll a gázvezetékversenyben. A szerző szerint míg a hidegháború idején az erőegyensúlyt az atomtöltetek számában mérték, ma az energiapiacon folyik a küzdelem.
"Az oroszok egyszerűen sokkal gyorsabbak voltak" - idézte a vezető amerikai gazdasági napilap Garamhegyi Ábelt, a gazdasági minisztérium szakállamtitkárát.

A The Wall Street Journal szerint miközben az EU csökkenteni kívánja az orosz gáztól való függőségét, az orosz Déli Áramlat tervének győzelmes előrehaladása Vlagyimir Putyin volt elnök "állami irányítású kapitalizmusának" erejét mutatja. Európa a konszenzust keresve a törvényekhez ragaszkodva a versenyt részesítette előnyben, a Kreml és az orosz gázmonopólium, a Gazprom viszont gyorsan és könyörtelenül tárgyalt.

"A Gazprom, ez az állami monopólium nyomást gyakorolt a verseny korlátozására" - mondta az újságnak Matt Bryza helyettes amerikai külügyi államtitkár, aki a Déli Áramlat elhárítását célzó "vesztes küzdelmet" irányította. Mint a cikk rámutat, a Nabucco-vezetékkel az az egyik fő gond, hogy nehéz megtalálni a gázt, amellyel meg lehet majd tölteni, az azt építő vállalatok ugyanis nem termelnek ki gázt. Az újság idézte Veres János pénzügyminisztert, aki szerint Putyin 2005-ben a Kremlben egy ebéden azt mondta: "csak olyan vezetéket lehet építeni, amelyhez megvan a gáz".

A lap az álláspontjukat változtató országok között említi Magyarországot, amely eredetileg támogatta a Nabuccót. Budapest 2007-re azonban már megkérdőjelezte a terv üzleti életképességét és felemlegette, hogy Azerbajdzsán, a forrásország nem demokrácia. Az amerikai diplomácia tavasszal igyekezett meggyőzni a magyarokat a gázforrások diverzifikálásának szükségességéről. Ezután Magyarország visszatáncolt a Nabuccóhoz, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a 2007 szeptemberi konferencián "teljes támogatásáról" biztosította a projektet. Mint mondta, az Oroszországtól független források megtalálása a cél. Moszkva viszont visszavágott, Putyin és képviselői bejárták Kelet-Európát. Megnyerték Bulgáriát és Szerbiát tranzitországnak, megszerezték egy fontos ausztriai gázelosztó felét, majd nyomást kezdtek gyakorolni Magyarországra, a Déli Áramlat hiányzó láncszemére.

Garamhegyi Ábel szerint Budapest tudta, hogy ha elutasítják az orosz ajánlatot, akkor Oroszország másik útvonalat keres. A lap szerint a képlet Magyarország számára ez volt: ha nincs gázvezeték, nincs tranzitdíj sem. Az üzletről szóló megállapodás a magyar ellenzék felháborodását és az Egyesült Államok dühét váltotta ki. A lap végül Alekszandr Medvegyevet idézte. A Gazprom alelnöke azt mondta, az orosz Déli Áramlat és Északi Áramlat programmal szembeni ellenállás Európát energiaéhínségre ítéli, s ahogy a közmondás tartja, "nem lehet a fülemülét tündérmesékkel etetni".

Övön aluli ütés a Nabuccónak
Amerika nem akar iráni gázt látni a Nabuccóban
Elszállt a Nabucco ára
Kihagynák az oroszokat a lengyel-ukrán vezetékből
Poltikai testület a Nabuccoért

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG