Gázármatek, nagyban, titkosan: az olajár az X
Az E.ON Földgáz Trade Zrt. nem kapott értesítést a Gazpromtól arról, hogy az orosz eladó emelni szeretné a földgáz jövő évi szerződéses árát, amit egyébként egy komplex árképlet alapján, a kőolaj árát kilenc hónapos késleltetéssel figyelembe véve határoznak meg - válaszolta szerdán az MTI kérdésére Kutas István, az E.ON Földgáz Trade Zrt. kommunikációs igazgatója. Az E.ON-Ruhrgas a Mol földgázüzletágának egy részével együtt megvette a Mol és a Gazprom között 2015-ig szóló hosszú távú földgázvásárlási szerződést is. Az ebben szereplő árképlet él jelenleg is - hangsúlyozta Kutas István.
Hozzátette: "azt, hogy Európa, vagy Magyarország milyen áron vásárol orosz földgázt, azt a piaci szereplők üzleti titokként kezelik, így árat én sem mondhatok". Szakértők az MTI kérdésére elmondták, hogy az orosz, illetve a közép-ázsiai földgáztermelők általában három hónapos késleltetéssel igazítják áraikat a kőolaj világpiaci árához, így most érvényesül a magas olajár. A mérséklődő olajár miatt a későbbiekben a földgáz árának csökkenésével lehet számolni.
Magyarország 14,7 milliárd köbméter éves földgáz forrásából 12,1 milliárd import, ebből 9,2 milliárd közvetve és közvetlenül orosz gázmezőkről, döntően a Gazpromtól érkezik.