Szabó György rámutatott: ha egy ország akár exportra is tud földgázt termelni, akkor az árcsökkenést eredményezhet. Állítása szerint a térségben talált 1.500 milliárd köbméternyi gázvagyon versenytársa lehet a szibériai gázkészletnek.
A cég nemrégiben hozta nyilvánosságra, hogy megkezdődik a Makói árok nevű földtani szerkezet gerincén lemélyített kutak - köztük a rekord mélységű, 6.085 méter mély Makó-7. jelű kút - úgynevezett rétegserkentése és kiképzése az erre a célra üzembe helyezett technológiával. A nem hagyományos (BCGA) földtani szerkezetben alkalmazott, a hagyományostól eltérő szakmai szemléletű és irányú rétegrepesztés célja, hogy a gázt ne csupán egyes rétegekből, hanem - a repesztés nyomán - egymással összekapcsolódó áramlásokból nyerjék ki. Az Amerikai Egyesült Államokon kívül csak itt kísérleteznek ezzel a módszerrel az úgynevezett tömött geológiai rendszerek megcsapolására.
Szabó György hangsúlyozta: az alkalmazott módszer lehetetlenné teszi a földgáz kontrollálatlan kiáramlását, így nem fordulhat elő, hogy megismétlődjön az 1986-os fábiánsebestyéni forróvíz- és gázkitörés, amely tragédiát okozott. |
Az igazgató ismertette: Magyarország történelmében először itt valósul meg szintmagassági monitoring, azaz folyamatosan figyelik a kitermelt gáz térfogat csökkenéséből adódható talajsüllyedést, és figyelik a föld legapróbb rengését is.
Tőzsdére kerülhet a makói gáz
A makói Texas és a rideg realitás
Híresebb lesz a makói gáz a hagymánál?
Mire lehet elég a makói gáz? (hanganyag)