.jpg)
A washingtoni szakértő nem tartja meglepőnek, hogy a Déli Áramlathoz eredetileg csatlakozott országok (Olaszország, Görögország és Szerbia), valamint azok az államok, amelyek a Nabuccót feladva álltak az orosz vezeték oldalára (Ausztria, Magyarország és Bulgária), rövid távú, opportunista gazdasági megfontolások alapján döntöttek.
Orbán Viktor alkotmányjogilag nem tartja legitimnek a Déli Áramlat gázvezeték ügyében kötött orosz-magyar szerződést, de a Fidesz elnöke az InfoRádió szerdai műsorában azt is kétségbe vonta, hogy valóban az igazi megállapodást hozták-e nyilvánosságra. |
Brüsszel és Washington elvesztette energiapolitikai vezető szerepét, ami lehetővé tette, hogy az olyan "harmadik utas" vezetők, mint Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök stratégiailag Oroszország és a Nyugat közé pozícionálják magukat.
A független Jamestown Alapítvány szakértője úgy látja, hogy a magyar kormány a Déli Áramlatot választotta, s ehhez az az alibi, hogy Budapest a Nabuccót is támogatja. Ez az érv azonban azért nem állja meg szerinte a helyét, mert a két projekt kölcsönösen kizárja egymást. Vladimir Socor szerint Moszkva úgy számol, hogy a Gazprom a Déli Áramlat révén ellenőrzése alá vonhatja a közép-ázsiai, sőt még az iráni gázt is, amelynek szállítására a Nabuccot elgondolták. A Gazprom, illetve Oroszország így ellenőrizheti majd Európa déli energiafolyosójának kapuját.
A szakértő egy korábbi elemzésében úgy foglalt állást: a Déli Áramlat projekt - mivel több évtizedre meghosszabbítva tovább erősíti a Gazprom eddigi erős dominanciáját - aláaknázza a fogadó országok energia- és általános stratégiai biztonságát.
Nincs megállapodás a Nabuccóról
Daróczi: A gázvita a kormányt igazolja
Kettős játszma: összehozzuk a Nabucco-t is?
30 évre írtunk alá az oroszokkal
Nyélbe ütnénk a Nabuccót is (hanganyag)
MTI