Gazprom-Mol stratégiai együttműködés
Kóka János, aki Leonyid Rejman orosz információs technológiai és távközlési miniszterrel együtt elnökölt a bizottsági ülésen, három kulcsfeladatot emelt ki a tucatnál több áttekintett tervezet közül. Az első az energiabiztonság a téli időszak előtt (az orosz partnerek biztosítják a magyar gázellátást) és a közös energetikai projektek, főleg a Gazpom-Mol terveinek előrevitele: a Fekete-tenger alatti orosz-török gázvezeték Törökországtól Ausztriáig való meghosszabbításának megvalósíthatóságát a két partner fél éven belül méri fel. A projekt kiterjed egy tímilliárd köbméteres földalatti gáztároló létesítésére is.
A második Záhony kelet-nyugati átkapcsoló csomóponttá tétele: ne Lengyelországon vagy Szlovákián, hanem Magyarországon át haladjon az orosz, sőt távol-keleti áru Nyugat-Európába, s a magyar határmelléken teremtse munkahelyek tízezreit. A MÁV külön vállalatot hozott létre záhonyi logisztikai fejlesztésekre, és várja az orosz és ukrán beruházásokat.
A harmadik a miskolci nanotechnológiai központ beindítása egy 1,8 milliárd forintos beruházás elvégzésével, ami után a központ orosz beruházókat fogadhat és EU-pénzeket vonhat be, és piacra viheti az orosz know-how és a magyar technológia találkozásának produktumait.
Papíron már dolgoznak a Kék Áramlat folytatásán