A Központi Statisztikai Hivatal részletes adatai alapján Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) stagnált az idei a második negyedévben a megelőző negyedévhez, és 1,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A most közölt adatok megegyeznek az előzetesen publikált számokkal. Az adatok alapján a növekedés hajtóereje továbbra is elsősorban az ipari termelés, illetve a külkereskedelmi egyenleg maradt.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében úgy vélekedik, hogy a gazdaság belső motorja, a fogyasztás a stabilizálódás jeleit mutatja, azonban az exportszektor átmeneti lendületvesztése, illetve a továbbra is gyenge beruházási dinamika ellentételezi ezt a hatást. A tárca szerint az előttünk álló negyedévekben a belső kereslet várhatóan további pozitív jeleket fog felmutatni, amely a bizonytalan külpiaci konjunktúra mellett is stabilizáló erővel hat a növekedésre.
Az NGM hangsúlyozza, hogy a magyar gazdaság lendületvesztése az utóbbi hónapokban publikált ipari adatok ismeretében nem volt váratlan, és a világpiacokon is tapasztalható bizonytalanság is jelzi, hogy a fejlett világ növekedése megtorpanni látszik. Magyarország kis, nyitott gazdaság, ezért az adatokban a nyugati államok (különösen Németország) trendjei gyorsan megjelennek.
Forrás: KSH
Németh Dávid, az ING makroelemzője az adatokhoz hozzáfűzte, hogy kisebb meglepetés, hogy a háztartások fogyasztása nem esett vissza, hanem csak stagnált, míg például a mezőgazdaság jó teljesítményére - már csak a tavalyi alacsony bázis miatt is - számítani lehetett, mint ahogyan a feldolgozóipar növekedésének lassulására is lehetett következtetni az ipari termelési adatokból.
A következő negyedév kilátásairól úgy vélekedett, hogy a mezőgazdaság teljesítménye segítheti a növekedést, az iparban ugyanakkor nem látszik magasabb növekedési dinamika, és az építőiparban, valamint a szolgáltatások területén sem várható bővülés. Hozzáfűzte, hogy a szolgáltatások szektorát a magas svájci frank árfolyama is visszahúzza.
Németh Dávid a harmadik negyedében további lassulást vár, és csak 1,2 százalékos növekedéssel számol, míg a második negyedévhez képest ismét stagnálhat, esetleg kissé vissza is eshet a gazdaság teljesítménye. 2011-re a szakértő 2 százalékos növekedést prognosztizál.
Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője elmondta, hogy éves alapon továbbra is az ipari export a gazdaság húzóereje, de negyedéves összevetésben mér ez is negatívan járult hozzá a növekedéshez. A mezőgazdaság erős teljesítményére számítani lehetett, de mivel kicsi a súlya a GDP-ben, ez csak arra volt elegendő, hogy az előző negyedévhez képest stagnálásba húzza fel a gazdasági teljesítményt.
Árokszállási Zoltán szerint az építőiparban továbbra is jelentős csökkenés várható, valamint hozzátette, hogy bár a gazdasági kilátások az elmúlt hetek adatai alapján érdemben romlottak, az ipari termelés kissé javulhat a második negyedévhez képest, egész évre pedig durván 2 százalékos növekedést véli tarthatónak.
Az elemzői várakozások megegyeznek a kormány újonnan bejelentett várakozásával, ami szerint Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az idei és a jövő évre is 2 százalékos gazdasági növekedést prognosztizált. Részletek>>
MTI, Privátbankár