Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Ames központjának, valamint amerikai geológiai intézetnek szakemberei kimutatták, hogy a vörös bolygó felszíni hőmérséklete a múlt század hetvenes és kilencvenes évei között 0,65 Celsius-fokkal emelkedett, és azt a por lerakodása váltotta ki. Emiatt a jelenség miatt a Marson a felszín fényvisszaverési értéke, albedója 10 százalékos eltérést mutatott az elmúlt évtizedekben. Vizsgálódásaik eredményét a Nature című londoni tudományos lap eheti számában ismertették.
A Marson bekövetkezett hőmérséklet-emelkedést úgy mutatták ki, hogy összevetették a hetven években a Marsra érkezett Viking amerikai űrszondák helyi "időjárás-jelentéseit" azokkal az adatokkal, amelyeket a kilencvenes években a vörös bolygó körüli pályára állt Mars Global Surveyor ugyancsak amerikai szonda küldött a földi irányítóközpontba. |
A tudósok eddig nem számoltak az albedo jelenségével, amikor a Mars atmoszférikus és klimatikus változásait vizsgálták. Most viszont már úgy tartják, hogy az albedóban mutatkozó eltérések akár a Marson lejátszódó légköri jelenségek, például az erős marsi viharok, okozója is lehet, de mindenképpen befolyásolják.
Szokatlan rekord: maraton az űrben
Közeleg az Ítélet Napja? A Skynet egyre okosabb
Tyereskova a Marson szeretne meghalni
Nemzetközi Űrállomás: kondul a vészharang - képek
Eggyel kevesebb bolygó van a Naprendszerben
Bajban lenne, ha a Marson kellene segítségért kiálltania
MTI