
Lehet hogy ez nem hangzik elsőre tudományos áttörésnek, de a tudósok abban bíznak, hogy a módszer segíthet valósidejű betekintést nyerni az agy sokkal összetettebb érzelmi állapotaiba, valamint segíthet sokkal hatékonyabbá tenni a munkavégzést is.
A gondolatolvasás jelenleg azt jelenti, hogy megmérik az alany agyában a vér oxigénszintjét a funkcionális közeli infravörös spektroszkópiának nevezett technológia segítségével. Ehhez egy futurisztikus fejpántot kell viselni, ami fénysugarakat bocsát a fejben lévő szövetek felé. A fejpánt azt méri, hogy a fény hány százalékát nem nyelték el a szövetek, amiből következtet az agy anyagcsere-folyamatának aktuális működésére. Az adatokat rendszerint az MRI-vizsgálatok eredményeivel vetik össze, de a szükséges információk ennél jóval kisebb és könnyebb felszereléssel is begyűjthetőek.
A szenzort viselő kísérleti alanyokat megkérték, hogy egy forgó kockára vetített négyzeteket számoljanak össze, valamint más feladatokat is hajtsanak végre. Ezután értékelniük kellett a végrehajtott feladatok nehézségét. A műszer által mért értékek az esetek 83 százalékában egybeestek az alanyok saját értékelésével.
Egyelőre nem lehet tudni, mekkora pontossággal különíthetőek el az alanyok különböző érzelmi állapotai – mondta a kutatásban résztvevő Sergio Fantini professzor. Mindazonáltal annak a területnek a pontos meghatározása, ahol a vér áramlása megváltozik, segíthet azonosítani az éppen fellépő érzelmeket.
Az új technológia segíthet a szellemi tevékenység mérésében is. A jelenlegi módszerek ezen a téren meglehetősen korlátozottak, pedig az eredmények egyre inkább fontossá válnak. A számítógép előtt dolgozók az egyik pillanatban még halálra unják magukat, de könnyen lehet, hogy a következőben már ki sem látszanak a munkából.
Igazi sci-fi: gyógyszerrel törlik ki az emlékeket
Párnával a horkolás ellen
Evolúciós szivatás: minek nekünk bölcsességfog?!
Köldökzsinórban a jövő záloga
Nyugtató tej felnőtteknek
Sok pénzt hozhat a céges dilidoki
LiveScience