Jeórjiosz Papakonsztantinu a német Die Weltnek adott nyilatkozatában kategorikusan kizárta, hogy Görögország elhagyná az euróövezetet, az ilyen jellegű spekulációkat a fantázia szárnyalásának minősítette.
A miniszter már korábban is úgy nyilatkozott, hogy Görögország nem kért, és soha nem is fog kérni semmilyen mentőövet. "Egyetlen támogatásra van csupán szüksége, ez pedig az európai partnerek tanácsa" - szögezte Papakonsztantinu.
Már számos fejlődő országénál is rosszabb a súlyos költségvetési és adóssággondokkal küszködő euróövezeti tag Görögország államadósság-törlesztési kockázatának megítélése a piacon, jóllehet a hitelminősítők véleménye szerint a görög kormány költségvetési programja alkalmas legalább a rövid távú kihívások kezelésére. A CMA DataVision nemrégiben közölt összehasonlító elemzése szerint Görögország a világ tíz legkockázatosabb állami adósának egyike, olyan országokkal osztozik a felső tízben, mint Venezuela vagy Ukrajna.
Nemrégiben két nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Standard & Poor´s egyaránt a közepes befektetői "BBB" kategóriába sorolta át a görög adósságot az elsőrendű "A" sávból.
Görögország január közepén fogadta el hároméves konszolidációs tervét, amelyet már be is nyújtott jóváhagyásra az Európai Bizottságnak. A terv 2012-re már csak 2,8 százalékos államháztartási hiánnyal számol. A dokumentum szerint az idén 4 százalékponttal csökkentenék a hiányt - 8,7 százalékra a tavalyi 12,7 százalékról - majd 2011-ben további 3 százalékponttal, 5,6-5,7 százalékra. A hároméves terv utolsó évében, 2012-ben további 2,8 százalékponttal 2,8 százalékra mérséklődne a deficit.
Az államadósság a terv szerint 2012-ben kezd csökkenni, és 140 százalék körüli szintről 2013-ban várhatóan már csak a hazai össztermék 113 százaléka körül lesz.
Tetszik a befektetőknek a görögök ötlete
"Fejlődő" szinten a görög kockázat piaci megítélése
A görögök maradnak az euróövezetben, nem kell az IMF segítsége
Brüsszel szankciókkal fenyegeti Görögországot
Az euró korántsem csodaszer
MTI