
Az FHB tulajdonosváltásával a társaság közkézhányad alapú kapitalizációja - a piaci tőkeértékének az a része, amely pénzügyi befektetők kezében van - mai árakon számolva mintegy 60 milliárd forinttal emelkedik. Ezzel az FHB az ötödik legnagyobb közkézhányad-kapitalizációjú papír lesz a Budapesti Értéktőzsde részvénypiacán. Az emelkedéssel a bankszektor súlya a tőzsdei közkézhányad-kapitalizációban meghaladja a 40 százalékot. Régiós összehasonlításban ez közelítőleg megegyezik a varsói értékkel (a WIG indexben 40 százalék a bankszektor súlya) és meghaladja mind a bécsi (ATX index: 30 százalék), mind a prágai (PX50 index: 38 százalék) bankszektor-részesedést - mondta a BÉT vezérigazgató-helyettese.
Az ÁPV augusztus 29-én gyorsított könyvépítési eljárás (ABB) keretében, több mint két tucat bel- és külföldi intézményi és pénzügyi befektetőnek értékesítette az FHB Jelzálogbank Nyrt.-ben meglévő, 50 százalék + 1 szavazati hányadot megtestesítő, 33 millió 10 darab részvényét, 2.025 forintos részvényenkénti áron. A vételár így összesen 66,8 milliárd forint volt, meghaladta a szakmai befektetők előzetes ajánlatait. |
Az értékesítési módszerrel kapcsolatban az elemző szerint felmerülnek olyan aggályok, hogy nem elég transzparens, ugyanakkor így elég sok piaci szereplő jutott részvényhez. Az értékesítéskor fontos szempont az is, hogy a részvények hosszú távú, értékalapú befektetők kezébe kerüljenek, és ez a forma ezt elősegíti - mondta a szakértő.
A Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége levélben kéri az ÁPV Zrt-t, hogy hozza nyilvánosságra, mely vevők mekkora tulajdonrészhez jutottak az FHB részvényértékesítése során. A tőzsdei befektetők szövetsége szerint a törvény alapján az ÁPV nem tagadhatja meg a vevők megnevezését. Oravecz Péter, az ÁPV kommunikációs igazgatója tegnap azt mondta, hogy a vonatkozó jogszabály szerint nem hozhatja nyilvánosságra, kik az FHB vevői. Az ÁPV kommunikációs vezetője csak annyit közölt, hogy a mostani értékesítésben több mint két tucat hazai és nemzetközi osztrák, svájci, holland és angolszász intézményi befektető szerzett egyenként legfeljebb 2-3 százalékig terjedő tulajdoni hányadot. |
A Moody"s keddi döntésével kapcsolatban - amellyel a hitelminősítő intézet négy fokozattal rontotta az FHB devizabetét-kockázati besorolását - az elemző úgy vélekedett: a lépésnek nincs gyakorlati hatása, mivel az FHB forrásainak jelentős része jelenleg nem betétekből származik. A kibocsátott jelzáloglevelek besorolását a Moody"s figyelőlistára tette, és ennek alapján az elemző szerint az feltételezhető, hogy ezek leminősítése nem fog megtörténni. Ez pedig azt jelenti, hogy a bank forrásai nem fognak drágulni, tehát a cég eredménykimutatásaira nem lesz mérhető hatással a lépés.
A Moody"s durván leminősítette az FHB-t
Fidesz: ki járt jól, nyuszómuszó?
Miért a tőkepiacon adták el az FHB-t? Pénz beszélt (hanganyag)
Derült égből FHB: kp kellett az államnak (hanganyag)