1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Orbán Viktor hétfőn napirend előtt azt mondta, a népszavazással Magyarország győzött, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök válaszában ugyanakkor úgy vélte: az ország hosszú távon inkább veszített a referendummal.
Nagyon sokat árt Magyarországnak, ha lényegében költségvetési kérdésekről lehet szavazni - mondta Gyurcsány Ferenc napirend előtti felszólalásában. A Fidesz frakcióvezetője szerint nagyon fontos forrást találni a népszavazás miatt kieső bevételek pótlására.

A kormányfő - akinek a beszédéről ismét kivonult az ellenzék - hangsúlyozta: tudomásul veszi az Alkotmánybíróság népszavazási kérdéseket érintő korábbi döntését, de hibának tartja, nem ért vele egyet, és véleménye szerint sokat árt Magyarországnak. Felelős polgári demokráciában olyan kérdést feltenni a választóknak, hogy szeretnének-e valamilyen közszolgáltatásért kevesebbet fizetni, adót, járulékot csökkenteni, nem szabad - mondta.

Megjegyezte: ahhoz képest, hogy a kérdéseket az Alkotmánybíróság nem tartotta a költségvetéssel összefüggőnek, most mégis mindenki arról beszél, hogy honnan lesz pénz, honnan pótolják a kieső összegeket.

A kormányfő felhívta a figyelmet: a népszavazáson arra a kérdésre nem mondtak semmit az emberek, hogy ki fizessen; ezt meghagyták a politikusoknak. Mint mondta, miniszterelnökként a forrásokat a elsősorban terhek csökkentésére, másodsorban az oktatás fejlesztésére kellene fordítani, mert ez a kettő viszi előre az országot.

Szerinte, ha rábeszélték a kampányban az embereket, hogy ne járuljanak hozzá az egészségügy és az oktatás fejlesztéséhez, akkor annak az a következménye, hogy vagy a tehercsökkentésre, vagy az oktatás fejlesztésére kevesebb jut. Gyurcsány Ferenc kiemelte: az emberek döntésével nem ért egyet, de elismeri, hogy joguk volt hozzá.

Úgy látja, azt nem lehet tudni, hogy valóban "Magyarország győzött-e", de 3,2 millió ember akarata most érvényesül. Ahogyan nem igaz, hogy ha egy demokráciában valaki kisebbségbe kerül, akkor a haza kerül ellenzékbe, úgy nem igaz az sem, hogy ha valakinek az álláspontja többségbe kerül, akkor a haza győzött - vélekedett. Szerinte Magyarország összességében inkább veszített, mint győzött.

A népszavazást értékelve kijelentette: az elmúlt másfél év változásainak mélységével, tempójával, mennyiségével és irányával nagyon sokan, legalább hárommillióan nem tudtak azonosulni. "Ezt az üzenetet értjük, a törvényhozási konzekvenciái megtörténnek" - mondta.

Gyurcsány Ferenc - szavait elsősorban a szocialistákhoz és csak másodsorban a szabad demokratáknak címezve - kitért arra: ők is hozzájárultak 2002 és 2006 között, hogy éljen és viruljon az az illúzió, amelynek csapdájába esett most az ország. Álláspontja szerint ez a politika is hozzájárult ahhoz, hogy szégyenérzet és felelősségérzet nélkül fel lehet tenni Magyarországon ilyen népszavazási kérdéseket. Ilyen népszavazásokkal nem lesz modern Magyarország - jelentette ki.


Orbán nem mondott újat


Orbán Viktor, a Fidesz elnöke felszólalásában - lényegében megismételve a vasárnap esti beszédét - azt hangsúlyozta, hogy a népszavazással nem pártok, nem politikusok, hanem Magyarország győzött, a kormánypártok pedig veszítettek. A pártelnök idézett az őszödi beszédből, és azt mondta, hogy a beszéd nyilvánosságra kerülése után döntöttek úgy, hogy népszavazást kezdeményeztek

Gyurcsány Ferenc ugyanakkor úgy vélte: a népszavazáson a kezdeményezők ugyan győztek, de hosszabb távon Magyarország inkább veszített. A miniszterelnök azt is mondta, hogy Orbán Viktor ugyan tud idézni a őszödi beszédből, de annak igazi értelmét nem értette meg.


Pártvélemények

Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője szerint senki sem gondolta azt, hogy ingyenes az egészségügy és az oktatás, de ha az emberek elég sokat fizetnek ezekért a szolgáltatásokért, akkor nem kellene róluk még egy bőrt lehúzni.

Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője úgy fogalmazott: "Gyurcsány úr, kit érdekel, hogy ön egyetért a nép akaratával vagy nem ért egyet". Szerinte egy demokráciában a kormány két dolgot tehet: vagy végrehajtja a nép akaratát vagy lemond.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint sem a kormány, sem a Fidesz nem tud megoldást találni a kialakult válságra, ezért létre kellene hozni egy független szakértői testületet.

A népszavazás kétségkívül vereség az MSZP-nek - mondta Lendvai Ildikó. A szocialisták frakcióvezetője közölte: nem örülnek a papírforma győzelmének, "ez kétségkívül egyfajta vereség, de olyan vereség, ami után az ember feláll, ha tudja, hogy dolga van, és a kormánypártoknak dolga van".
 
Kóka János azt mondta, Magyarországon az emberek kétharmada nem fizet az egészségügyi ellátásért semmiféle járulékot,  háromnegyede pedig adót sem fizet, ezért el kell érni, hogy többen fizessenek adót és járulékot.


Gyurcsány válaszai

Tudomásul veszem a választók döntését, és minimális dac sincs bennem az eredmény miatt -
mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a frakciók reagálására mondott viszontválaszában. "Természetes, hogy nem örülök egy ilyen döntésnek, mert szerintem nem áll Magyarország érdekében" - jelentette ki a miniszterelnök.

A kormányfő Dávid Ibolya felvetésére, miszerint össze kell hívni egy olyan független szakértő tanácskozást, ahol az ország legjobb szakemberei tesznek alternatív javaslatot arra, mi lehet a megoldás az egészségügy, valamint az oktatás terén, a miniszterelnök azt mondta, egyetért azzal, hogy sok szakértőt meg kell hallgatni. De vajon tudjuk-e, hogy a szakértők mit mondanak például a kórházi kapacitásokról? - tette fel a kérdést. Hozzátette: az a probléma, hogy amit szakmailag lehet tudni, azt borzasztóan nehéz elfogadtatni a hétköznapokban.

Mint kiemelte, a végén mégiscsak jönnie kell a törvényhozásnak, és vállalnia kell az egyáltalán nem kényelmes döntéseket. Véleménye szerint nem az az igazi probléma, hogy nem lehet látni, milyen gondja és baja van a magyar egészségügynek, hanem az, hogy a gyógymód, amit alkalmazni kellene, nem szereti az ország.

Gyurcsány Ferenc közölte: örömmel veszi, ha akár a köztársasági elnök, akár bárki más összehív egy szélesebb szakértői kört. Mint mondta, a koalíció jó irányba keresi a megoldást, azonban "látom, hogy hárommillió ember határozottan szembe megy ezzel a megoldással, nagyon nem akarta ezt a megoldást". A miniszterelnök rámutatott arra, hogy mostantól kezdve az oktatási és az egészségügyi miniszter dolga, hogy leüljön konzultálni az érintett szakmai csoportokkal.

Ki lesz szegényebb a népszavazás miatt?
Totális vereség: Gyurcsány utolsó megmérettetése?
Mit gondolnak külföldön a népszavazásról?
Kieső bevételek: a kormány széttárja a kezét


Orbán: Magyarország győzött!
Gyurcsány: eltöröljük, de a pénzt nem pótoljuk
Ekkora részvételre senki sem számított - elemzői vélemények

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG