1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elnöki utódlásról és az amerikaiak által szorgalmazott osztalékfizetésről folyó vita megkérdőjelezi az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank jövőjét - írja a Financial Times.
Az elnöki utódlásról és az amerikaiak által szorgalmazott osztalékfizetésről folyó vita megkérdőjelezi az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) jövőjét - írja a Financial Times, amely szerint Magyarország kampányolni akar Surányi György elnökjelöléséért, "szakítva a konvencióval".

A kelet-európai átalakulás finanszírozására 1991-ben létrehozott londoni bank jelenlegi francia elnöke, Jean Lemierre - második mandátumának lejártával - a nyáron távozik, és az EU-tagállamok többsége Thomas Mirow német pénzügyminiszter-helyettest jelölte utódnak, a londoni gazdasági napilap szerint több kisebb tagállam, köztük Magyarország, Svédország és Írország "tiltakozása ellenére".

A Financial Times szerint Tommaso Padoa-Schioppa olasz pénzügyminiszter, az EBRD kormányzótanácsának elnöke február 29-én levelet írt az összes részvényesnek, kérve, hogy március 20-áig nyújtsák be jelöléseiket. Mire azonban a levelet elküldték volna, a verseny szinte le is zárult. Az EU-pénzügyminiszterek március 4-én tanácskoztak Brüsszelben; először a 13 euróövezeti miniszter találkozott, és Mirow-t támogatta.

Utána a 27 tagállam mindegyikének szakminiszterei összeültek, és "kész tényekkel szembesültek, a jelenlévők szerint erőfeszítés sem történt arra, hogy a versenyt nyíltként kezeljék, és a többség Mirow-ra szavazott".

A Financial Times szerint azonban Magyarország, "szakítva a konvencióval, elvetette a többségi véleményt, és hitet tett amellett, hogy kampányolni fog Surányi György, a hivatalos magyar jelölt mellett".

Veres János pénzügyminiszter a londoni gazdasági napilap egyenes idézete szerint azt mondta, hogy "a kelet-európai jelölteknek nem volt esélyük, nehezményezem, hogy a döntést egy szűkebb kör hozta meg, az eurócsoporton belüli konzultáció során. Az EBRD működési területe Kelet-Európa".

A Financial Times szerint Mirow-nak volt a legkevesebb tapasztalata a posztkommunista gazdaságokkal kapcsolatban, "de ez mit sem számított: mögötte álltak a legnagyobb támogatók".

A lap szerint vita van arról az amerikai követelésről is, hogy az EBRD most már fizessen osztalékot a részvényes országoknak. Sok kisebb részvényes ország, köztük az új EU-tagok azonban ezt sem támogatják, azzal érvelve, hogy az osztalékfizetés a szegény országoktól csoportosítana át forrásokat a gazdagokhoz, áll a terjedelmes elemzésben.

Az EBRD mandátumának következő felülvizsgálata 2010 előtt nem esedékes, de a Financial Times szerint az utódlásról és az osztalékról folyó viták kérdéseket vetettek fel a bank jövőjével kapcsolatban.

A lap szerint a március eleji EU-pénzügyminiszteri ülésen Padoa-Schioppa és Joaquín Almunia, az unió gazdasági biztosa dokumentumot terjesztett az EBRD-ről a részvevők elé: a felsorolt négy lehetőség között volt a bezárás, az összevonás az Európai Beruházási Bankkal (EIB) - az EU fejlesztési bankjával -, a szorosabb EBRD-EIB együttműködés, vagy a jelenlegi helyzet fenntartása. Döntés nem született, de már az is aggályokat keltett az EBRD-n belül, hogy "az EU egyáltalán eltöprengett a bank kimúlásán".

Az ezzel kapcsolatos félelmeket támasztotta alá Matthias Kollatz-Ahnennek, az EIB német alelnökének újságírók előtt tett kijelentése, miszerint az EIB többségi részesedést akar szerezni az EBRD-ben, fokozatosan kivásárolva az EU-n kívüli részvényeseket.

Az EIB és a német kormány egyaránt Kollatz-Ahnen "személyes véleményének" nyilvánította a kijelentést, de ezek a cáfolatok kevéssé enyhítették azok aggodalmát, akik "EBRD-ellenes összeesküvést gyanítanak", áll a Financial Times elemzésében.

A jövőben a magánszektorra koncentrál az EBRD
Surányi is versenyben az EBRD elnöki posztjáért
FT: Magyarország elismerte vereségét
Bank: az EBRD mindenképp marad

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG