.jpg)
Az ország csak úgy tud változni, ha az egyes emberek is változnak; az átalakulás bonyolult és konfliktusos - ismerte el a miniszterelnök, ám úgy vélte, hogy a nehézségek ellenére a vége sikeres lesz.
Gyurcsány Ferenc ismertette: az elmúlt másfél évben a makrogazdaság fő számait tekintve, "ha lassan is, de pályára állt a gazdaság" és elérte azt a biztos pontot, ahol a további feladat a növekedés gyorsítása.
Kóka János gazdasági miniszter szerint a versenyképesség javítása érdekében szükség van a közteherviselés átfogó reformjára. A jövő évi adóváltozások Veres János pénzügyminiszter szerint már ebbe az irányba mutatnak, vannak közöttük adóterhet csökkentő és a közteherviselést szélesítő módosítások.
A gazdasági miniszter hozzátette: a tervek szerint az egészségügyi kiadások 1 százalékkal, az oktatásra fordíthatók valamivel több mint 2 százalékkal, míg az állami kiadások csaknem 7 százalékkal emelkednek 2007-ről 2008-ra. "Ez az a viselkedés, ami bármekkora adóbevételt képes felemészteni" - jegyezte meg Kóka János. Veres János újságíróknak erre reagálva azt mondta: nem tudja, hogy milyen számokról beszélt Kóka János, a jövő évi költségvetésben általa nem ismert ez a 7 százalékos állami kiadás-növekedés.
Kóka János hangsúlyozta: ahhoz, hogy Magyarország a stabilizáción túl újra a régió élére álljon szükség van szemléletváltásra, arra, hogy lenyomják az állam költségeit. A vállalkozások évente 1200-1300 milliárd forintot fordítanak az állami bürokráciára, ami a GDP mintegy 5 százaléka - ismertette a gazdasági miniszter hozzátéve, hogy az európai 3-3,5 százalékos átlagra kell csökkenteni.
"Sajnálom, hogy elvéreztek hétfőn azok a javaslatok, amelyek az egyszerűsítést szolgálták" - fogalmazott Kóka János utalva arra, hogy hétfőn a parlamentben az MSZP-s képviselők nemmel szavaztak három adónem összevonására. A kormány hiába támogatta a javaslatot, a Fidesz és az MSZP frakciója is ellene szavazott.
Veres János említést tett a közszféra létszámának csökkenéséről, szavai szerint az elmúlt másfél évben 50 ezerrel 750 ezer alá csökkent a létszám, ami tartósan segítheti Magyarország versenyképességének javulását a következő években. Jelentős eredménynek nevezte a pénzügyminiszter azt is, hogy az adót fizető egyéni és társas vállalkozások korábbi torz számai javultak, és úgy vélte, hogy helyesnek bizonyultak a szélesebb közteherviselés érdekében hozott szabályok.
A már elfogadott adóteher-csökkentések közé sorolta a fejlesztési adókedvezmény megemelését, illetve az 50 millió forintos nyereségalapig 10 százalékos nyereségadó megfizetését. Utóbbiról elmondta azt is, hogy szigorúbb feltételekkel ugyan, de a vállalkozások kevesebbet adózhatnak, a náluk maradó összeget fejlesztésekre és munkahelyteremtésre fordíthatják, ami jó az államnak és a vállalkozásoknak is. A kedvező változások között említette Veres János az adójóváírás szabályainak megváltozását, ami mintegy 30 milliárd forintos költségvetési hatással jár.
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője reagálásában kijelentette: a szürke- és feketegazdaság elleni fellépés, valamint a közélet kifehérítésének szándéka akkor lenne hiteles Gyurcsány Ferenctől, ha azonnal menesztené Veres János pénzügyminisztert, aki egy bizonyítottan adócsaló cég ügyvezető-tulajdonosa volt. Egy ilyen teherrel is sújtott kormány alkalmatlan arra, hogy sikerrel harcoljon a feketegazdaság ellen, a megszorításokra, értelmetlen sarcolásokra épülő kormánypolitika pedig egyenesen a feketegazdaság és a szociális válság növekedése irányába hat - vélekedett a fideszes politikus.
Úton a nyugdíjak, és holnaptól Gyurcsány is
"Az SZDSZ játékára rámehet az ország"
Lesöpörték az asztalról Kóka adócsökkentését
Megint nekimennek a feketegazdaságnak (hanganyag)
MTI