.jpg)
Véleménye szerint a "minden korábbinál nagyobb koalíciós feszültség" nem személyi vagy hatalmi jellegű viták miatt alakult ki az MSZP és az SZDSZ között, hanem azért, mert a kisebbik kormánypárt úgy érzi, túl sokat kellett feladnia a programjából, és radikálisabb reformokra van szükség.
A miniszterelnök újságírói kérdésre azt is elmondta, hogy egy, az általa képviseltnél markánsabb reformpolitikához szívesen nyit utat, de egy reformellenes politikához nem szívesen.
Válság-forgatókönyvek: Gyurcsány jól taktikázott? |
Hangsúlyozta: Magyarország számára érdektelen, hogyan hívják a miniszterelnököt, az a lényeg, hogy mit csinál, vagy mit csinálna.
Gyurcsány Ferenc szerint nem ő az akadálya egy szakértői kormány megalakulásának, erről a parlament dönthet. Hangsúlyozta: a kérdés az, van-e jelentős többsége az Országgyűlésben - Simor András vagy bárki más vezetésével - egy 2.000 milliárdos kiadáscsökkentésnek. Gyurcsány Ferenc leszögezte, hogy szerinte nincs. Az MSZP nem szavazná meg, én a párt elnökeként nem járulnék hozzá - jelentette ki a kormányfő. |
Szükség van reformértékű lépésekre - a kormányfő az egészségügyet és a felsőoktatást említette példaként. A miniszterelnök az egészségügyben szükségesnek tartja a szektorsemleges finanszírozás feltételeinek megteremtését, hogy a mainál nagyobb verseny alakulhasson ki a biztosítottakért az egyes szolgáltatók között. A kormányfő véleménye szerint ma a társadalombiztosítás túlnyomórészt köztulajdonban lévő egészségügyi intézményeket finanszíroz, miközben már megjelentek a magánszolgáltatók.
A miniszterelnök fontosnak nevezte, hogy ha a pénztári oldalon mérséklődik a betegekért folyó verseny, akkor azt fokozni kell a szolgáltató oldalán, mert ez javítja a minőséget. Véleménye szerint úgy lehet a szolgáltatói oldalon fokozni a versenyt, ha közelítik a közszolgáltatónak és a magánszolgáltatónak nyújtott finanszírozást.
Gyurcsány Ferenc az elmúlt két év egyik rendkívül fontos eredményének nevezte, hogy megvalósították az átjárhatóságot az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzés között a felsőoktatásban. Hozzátette, hogy ez az átjárás rendkívül szűk, 15-15 százalék. A tandíj eltörlése kapcsán azt mondta, hogy nyitottak a rektori konferencia kidolgozás alatt álló javaslatára, amely lényegesen nagyobb arányban nyitja össze a két szférát. Így az állami finanszírozás nagyságának csökkentése nélkül, a hallgatók mindenkori teljesítménye döntené el, hogy kiket finanszíroz az állam.
Gyurcsány reformokat szeretne, de nem lesznek
Kuncze: ez egy előre bekészített csomag volt
Pénztártörvény: az első pofon az SZDSZ-től
A többség szerint Gyucsány nem húzza ki 2010-ig
Egy 10-est is szakíthat a kormánykoalíció?
Áprilisban mennek a miniszterek, végkielégítve
A magántőke elfelejtheti az egészségbiztosítást
MTI