.jpg)
"Elrettentő erőt mutattunk mindazokkal szemben, akik hazánk ellen fordultak, és ezzel a pénzügyi válság első igazi nagy szakaszát azt hiszem - ami Magyarországot illeti -, lassan letudhatjuk" - jelentette ki blogjában a miniszterelnök. Hozzátette: a következő feladat a gazdasági válság kezelése.
Gyurcsány Ferenc úgy látja, ebben a különösen nehéz helyzetben - amikor az ország érdekeit minden más elé kell helyezni - nem lehet jól dönteni.
"Tudom, hogy a közalkalmazottak jelentős része egész egyszerűen keveset keres már ma is. Azt is tudom, hogy ha valakinek, akkor nekik igazán szükségük lenne akár 30-40-50 százalékos béremelésre is. Ez a napnál is világosabb, hiszen a tanárok, a rendőrök, az ápolónők fizetése alacsony. De az is világos, és nekem kötelességem kimondani, hogy nem tudunk többet fizetni, mint amennyi az adókból bejön. Hitelből pedig, különösen a mostani helyzetben, nem szabad fizetéseket emelni" - olvasható a kormányfő blogjában.
A miniszterelnök szerint csak az érem egyik oldala, hogy ilyen helyzetben nyugdíjasok, közalkalmazottak viselik a válság terheit. Mint írta, megfizeti az a mintegy 3 millió ember is, aki vállalatoknál dolgozik, mert valószínűleg elbocsátások lesznek, és nagyon sok vállalat nem tudja majd emelni a béreket vagy kevesebb munkát tud adni arányosan csökkentett fizetésért.
Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy a válságot meg fogják érezni a tulajdonosok is, és a vállalatok egy része csak jelentős erőfeszítés mellett fogja tudni a korábbi fejlesztésekhez felvett hiteleit törleszteni. A tulajdonosok a befektetett vagyonuk után nem fognak hozamokat kapni, nem lesz olyan nyeresége a vállalatoknak, ami után a befektetett pénzük fialni fog - vélekedett a miniszterelnök.
Mint kifejtette, a különbség az, hogy a piacon nem a kormány hoz intézkedéseket, hanem a piaci mechanizmusok, a sok-sok tulajdonos, vállalatvezető és alkalmazott közös döntése vagy a következmények közös elviselése, ami szétosztja a terheket. A költségvetésből finanszírozott szférában viszont a piaci mechanizmusok nem működnek, ezért itt nekünk kell a költségeket valamilyen módon szétteríteni - fogalmazott blogjában Gyurcsány Ferenc.
Felülvizsgálják a kommunikációs kiadásokat
Gyurcsány Ferenc arra kéri a tárcákat, tekintsék át a folyamatban lévő és tervezett lakossági tájékoztatással kapcsolatos kiadásaikat, és ennek megfelelően hozzanak döntést azokról - közölte a kormányszóvivői iroda. Mindez érinti a Miniszterelnöki Hivatal Kormányzati Kommunikációért Felelős Szakállamtitkársága által megkötött keretszerződéseket, amelyekből így kizárólag a legszükségesebb esetben, az ország számára életbevágó döntésekkel kapcsolatban adhat megbízást a szakállamtitkárság.
Az iroda emlékeztetett arra, hogy keretszerződésekről lévén szó a szerződésben szereplő keretekből egy-egy konkrét munka teljesítésével a konkrét munka ellenértékét fizetik ki a szerződött partnernek.
A szakállamtitkárság egyébként a tavaszi-nyári időszak folyamán írt ki új közbeszerzési eljárásokat a lakossági tájékoztatással kapcsolatos feladatok ellátására, miután a korábbi keretszerződések június 30-án lejártak. A győztes pályázókkal a jövő június 30-ig, illetve a keretösszegek kimerüléséig kötöttek szerződést.
A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!
Sírni fognak a vállalatvezetők
A mentőövet bedobták, de nekünk kell kiúszni
Mentőöv Magyarországnak - ennyit kapunk
Fellélegezhet az állampapírpiac?
375 milliárd jön össze a nyugdíjasoktól és a közszférából
Így képzeli Gyurcsány a megszorítást
Segítség helyett figyelmeztetést kap Románia az IMF-től
MTI