A megkérdezettek 42 százaléka a kormányfő, 47 százaléka a Fidesz elnöke mellett voksolt, amikor arról kérdezték, ki alkalmasabb a válsághelyzet megoldására. Az ellenzéki vezér rokonszenv tekintetében is felülkerekedett 48:46 százalékos arányban.
Gyurcsány Ferencnek a krízishelyzetben tanúsított magatartását felelősebbnek ítélték, ahogy kompetenciáját is: a válaszadók fele őt nevezte meg, 48 százalékuk pedig Orbán Viktort.
A nemzeti csúcsot a megkérdezettek 53 százaléka fontos lépésnek tartotta, de egy hét alatt 28-ról 41 százalékra nőtt azoknak az aránya, akik végül értelmetlennek látták.
A Medián méréseiből a lap szerint az is kiderül, a magyarok 26 százaléka arra számít, hogy egy évig, 42 százaléka pedig arra, hogy egy évnél is tovább elhúzódhat a gazdasági válság.
A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!
A nemzeti csúcsot követően, az október 23-i hosszú hétvégét is magában foglaló időszakban szűkült a különbség a két nagy párt támogatottsága között - olvasható a Népszabadság hétfői számában, a Szonda Ipsos felmérése alapján készült összefoglaló szerint.
A múlt hónapban a választókorú népesség 32 százaléka állt a Fidesz mögött, 18 százaléka volt MSZP-s, most az ellenzéki párt 31-20-ra vezet - olvasható a lapban.
A szocialisták főképpen a fővárosban erősítettek. Az MDF és az SZDSZ a már megszokott arányokat, a 3, illetve a 2 százalékot hozta - foglalta össze a Népszabadság a Szonda Ipsosnak október második felében készített, az ország felnőtt lakosságát reprezentáló közvélemény-kutatását.
A felmérés szerint a szocialista párt tábora legutóbb több mint egy évvel ezelőtt, 2007 augusztusában érte el a 20 százalékot. Budapesten a szeptemberi 19 százalékról 25-re emelkedett az MSZP támogatottsága. Mivel a Fidesz továbbra is az itt szokásos eredményt produkálta (25 százalék), holtverseny alakult ki a két párt között.
A Szonda Ipsos úgy látja, hogy a két nagy párt támogatói egyre nagyobb figyelemmel követik a politika (s ezzel együtt nyilvánvalóan a gazdaság) történéseit, és mind aktívabbak.
Megállapítják azt is, hogy jelenleg hatalmas árkok választják el egymástól a két oldal szimpatizánsait. Nem szívlelik ugyanis a másik térfél politikusait, s elégedetlenek a túloldal teljesítményével. Az MSZP-sek szerint az ellenzék tevékenysége katasztrofális - mindössze 16 pontra értékelik egy százfokú tartományban. Lesújtó a Fidesz-tábor véleménye is, ha a kormányzat teljesítménye kerül szóba - 15 ponttal illetik. A fentiek alapján elmondható, hogy a két párt közötti átjárásra szinte semmi esély nem mutatkozik a közeljövőben - áll a Népszabadságban közzétett felmérésben.
Ne legyen illúziónk: megfizetünk a hitelért
Sólyom: erős a hátterünk
Orbán: A politika az ország legnagyobb baja
Gyurcsány beszólt a Fidesznek
Sötét jövő: százezer ember is utcára kerülhet?
Nagyot dobhat(na) rajtunk a válság
Népszabadság, Magyar Hírlap