.jpg)
"A politikai támogatás megvan ahhoz, hogy a norvég gáz esetleg Magyarországra is eljusson. Ez azonban kereskedelmi cégek kereskedelmi döntése. Kihívást jelent, hogy az árról, a szállításról kereskedelmi megállapodás szülessen" - mondta Jens Stoltenberg ezzel kapcsolatban.
A norvég miniszterelnök kifejtette: a gázkitermelést nem a norvég állam, hanem cégek, például a StatoilHydro, a Shell vagy a BP végzik Norvégiában. Norvég gáz biztosítja az energiaellátás jó részét többek között Franciaországban, Nagy-Britanniában, Hollandiában, sőt, a norvég gáz kis mennyiségben Németországon keresztül csővezetéken Csehországba is eljut.
Szó esett a találkozón az európai energiabiztonság, a klímaváltozás problémaköréről is, amelyek kapcsán a közös gondolkodást, az együttműködést emelték ki. Gyurcsány Ferenc beszámolt a megújuló energiaforrások felhasználása terén már létező kétoldalú együttműködésről. Ennek keretében Bács-Kiskun és Vas megyében norvég támogatással már működik egy-egy üzem, amely 200 ezer tonna kukorica feldolgozását teszi lehetővé bioetanollá, további három üzem felépítését tervezik.
Stoltenberg a sajtótájékoztatón kiválónak nevezte a magyar-norvég politikai és gazdasági kapcsolatokat, amelyeket megfogalmazása szerint a mostani, a tíz év óta első miniszterelnöki látogatás tovább erősíthet. A gazdasági kötelékek legfontosabb elemének nevezte, hogy a Pannon GSM-et 100 százalékban tulajdonló Telenor a negyedik legnagyobb befektető Magyarországon.
Gyurcsány Ferenc óriási segítségnek nevezte, hogy Magyarország öt éven át évi 27 millió eurót kap a Norvég Alapból. Kiemelte, hogy most zárul le az alap felhasználására kiírt pályázat második köre, amelyben nyolcmilliárd forintra több mint negyven pályázatot fogadtak el.
"Ezek nagyon fontos projektek Magyarország modernizációja szempontjából" - szögezte le Gyurcsány Ferenc. Norvég támogatással valósulnak meg környezetvédelmi, a fenntartható fejlődést, az európai örökség megőrzését, a humánerőforrás fejlesztését, az oktatást, az egészségügyet, a gyermek- és ifjúságpolitikát, a regionális fejlesztést, a határon átnyúló együttműködést, a bel- és igazságügyi együttműködést, illetve a közös tudományos-kutatási tevékenységet szolgáló projektek.
A norvég kormányfő elismeréssel beszélt a magyarországi reformtörekvésekről, szerinte a pénzügyi helyzet, a költségvetés stabilizációja felé előrelépés történt az elmúlt időszakban, ami az eurozónához való csatlakozás ügye szempontjából is kedvező fejlemény. Stoltenberg dicsérte a magyarországi társadalom modernizációját célzó kormányzati lépéseket is. "Norvégiában is nagyon fontos volt, hogy felismertük: jó szolgáltatásokat kell nyújtani az egészségügyben, az oktatásban" - fogalmazott Jens Stoltenberg.
Gyurcsány Ferenc megemlítette, hogy mindkét országban napirenden van a nyugdíjreform ügye. Különbségnek nevezte, hogy míg Norvégiában valamennyi politikai tényező egyetért abban, hogy a rendszerbe be kell avatkozni, addig Magyarországon ezért igen sokat kell küzdeni, "de meg fogok küzdeni érte".
Oslói programja során Gyurcsány Ferenc találkozott Thorbjorn Jaglanddal, a norvég parlament (Storting) elnökével is.
Orbán: Az egészségügy zuschlagosítása zajlik
Gyurcsány egy hetest javasol
Gyurcsány: Most pedig összerendeződünk
MTI