1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Norvégia nagyon messze van Magyarországtól, de érdemes azon gondolkodni, hozzáférhető-e számunkra a norvég gáz - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök
Norvégia nagyon messze van Magyarországtól, de ha a gáz folyékony szállításának lehetőségére, vagy a németországi és lengyelországi kiépített vezetékekre gondolunk, érdemes azon gondolkodni, hozzáférhető-e számunkra a norvég gáz - mondta a miniszterelnök Oslóban. Gyurcsány Ferenc munkalátogatáson tartózkodik a norvég fővárosban

Magyarország számára a legfontosabb az, hogy új forrásokat és elérési útvonalakat találjon az energia biztosítására - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc, miután Jens Stoltenberg norvég miniszterelnökkel tárgyalt. A magyar kormányfő hozzátette: támogatják a Mol Nyrt. és a norvég állami olajipari vállalat, a StatoilHydro közötti együttműködés lehetőségét.

"A politikai támogatás megvan ahhoz, hogy a norvég gáz esetleg Magyarországra is eljusson. Ez azonban kereskedelmi cégek kereskedelmi döntése. Kihívást jelent, hogy az árról, a szállításról kereskedelmi megállapodás szülessen" - mondta Jens Stoltenberg ezzel kapcsolatban.

A norvég miniszterelnök kifejtette: a gázkitermelést nem a norvég állam, hanem cégek, például a StatoilHydro, a Shell vagy a BP végzik Norvégiában. Norvég gáz biztosítja az energiaellátás jó részét többek között Franciaországban, Nagy-Britanniában, Hollandiában, sőt, a norvég gáz kis mennyiségben Németországon keresztül csővezetéken Csehországba is eljut.

Szó esett a találkozón az európai energiabiztonság, a klímaváltozás problémaköréről is, amelyek kapcsán a közös gondolkodást, az együttműködést emelték ki. Gyurcsány Ferenc beszámolt a megújuló energiaforrások felhasználása terén már létező kétoldalú együttműködésről. Ennek keretében Bács-Kiskun és Vas megyében norvég támogatással már működik egy-egy üzem, amely 200 ezer tonna kukorica feldolgozását teszi lehetővé bioetanollá, további három üzem felépítését tervezik.

Stoltenberg a sajtótájékoztatón kiválónak nevezte a magyar-norvég politikai és gazdasági kapcsolatokat, amelyeket megfogalmazása szerint a mostani, a tíz év óta első miniszterelnöki látogatás tovább erősíthet. A gazdasági kötelékek legfontosabb elemének nevezte, hogy a Pannon GSM-et 100 százalékban tulajdonló Telenor a negyedik legnagyobb befektető Magyarországon.

Gyurcsány Ferenc óriási segítségnek nevezte, hogy Magyarország öt éven át évi 27 millió eurót kap a Norvég Alapból. Kiemelte, hogy most zárul le az alap felhasználására kiírt pályázat második köre, amelyben nyolcmilliárd forintra több mint negyven pályázatot fogadtak el.

"Ezek nagyon fontos projektek Magyarország modernizációja szempontjából" - szögezte le Gyurcsány Ferenc. Norvég támogatással valósulnak meg környezetvédelmi, a fenntartható fejlődést, az európai örökség megőrzését, a humánerőforrás fejlesztését, az oktatást, az egészségügyet, a gyermek- és ifjúságpolitikát, a regionális fejlesztést, a határon átnyúló együttműködést, a bel- és igazságügyi együttműködést, illetve a közös tudományos-kutatási tevékenységet szolgáló projektek.

A norvég kormányfő elismeréssel beszélt a magyarországi reformtörekvésekről, szerinte a pénzügyi helyzet, a költségvetés stabilizációja felé előrelépés történt az elmúlt időszakban, ami az eurozónához való csatlakozás ügye szempontjából is kedvező fejlemény. Stoltenberg dicsérte a magyarországi társadalom modernizációját célzó kormányzati lépéseket is.  "Norvégiában is nagyon fontos volt, hogy felismertük: jó szolgáltatásokat kell nyújtani az egészségügyben, az oktatásban" - fogalmazott Jens Stoltenberg.

Gyurcsány Ferenc megemlítette, hogy mindkét országban napirenden van a nyugdíjreform ügye. Különbségnek nevezte, hogy míg Norvégiában valamennyi politikai tényező egyetért abban, hogy a rendszerbe be kell avatkozni, addig Magyarországon ezért igen sokat kell küzdeni, "de meg fogok küzdeni érte".

Oslói programja során Gyurcsány Ferenc találkozott Thorbjorn Jaglanddal, a norvég parlament (Storting) elnökével is.

Orbán: Az egészségügy zuschlagosítása zajlik
Gyurcsány egy hetest javasol
Gyurcsány: Most pedig összerendeződünk

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG