.jpg)
A szerdai megmozdulás annyiban is teherként nehezedik Gyurcsányra, hogy pontosan azok vonultak az utcára, akik a szocialisták klasszikus táborát alkotják: a dolgozók. Az egészségügy és a nyugdíjrendszer átfogó reformjának megkezdése és néhány veszteségesen üzemelő vasútvonal megszüntetése a népesség szegényebb rétegeinek heves felháborodását váltotta ki. Ezeknek a csoportoknak a szóvivőjévé időközben az ellenzéki Fidesz léptette elő magát, amely egykor liberálisként indult, de aztán szinte már szocialista párttá vedlett át.
A Neue Zürcher Zeitung szerint ez a körülmény szorongást vált ki a szocialista párton belül, ahol sokan nem szívesen nézik, hogyan "lopja el" a Fidesz a szocialista témákat és választókat. Mindazonáltal az elvtársak nem sok konkrétumot tehetnek - vélekedett az újság munkatársa, rámutatva: a reformcsomag fontos elemeiről javasolt népszavazással Orbán Viktor Fidesz-elnök egyértelműen magához ragadta a kezdeményezést.
Az újság felhívta a figyelmet, hogy a referendum eszközének alkalmazásával Orbán iskolát teremtett: az alkotmánybíróságot és a OVB-t valósággal elárasztják a beadványok, amelyek fontos és kevésbé fontos témákról sürgetnek népszavazást. Magyarország azonban nem közvetlen demokrácia, és néhány politikus máris óva intett attól, hogy a referendumok túlzásba vitelével aláássák az alkotmányos politikai folyamat és a megválasztott politikusok iránti bizalmat.
Gyurcsányt ilyen gondok nem gyötörhetik. Ő már messzemenően lejáratta magát, amihez nagyban hozzájárult tavalyi "hazugságbeszéde". Ma gyakorlatilag mindenki ellene van: az ellenzék, a szakszervezetek, saját liberális koalíciós partnere, a (szocialista) párt baloldala, a pártbázis, sőt még olyan prominens személyiségek is, mint Szili Katalin parlamenti elnök. A saját pártján belüli ellenállás veszélyesebb rá nézve, mint az ellenzék haragja. A szocialisták közül már néhányan a kormány terve ellen szavaznak a parlamentben, és legközelebb, az egészségügy megújításáról tartandó szavazáson akár lázadás is kitörhet.
Ennek ellenére a miniszterelnök helyzete nem kilátástalan. A reformtörekvések már meghozták első eredményüket - írta a svájci lap. A gazdaság növekszik, a befektetők bizalma úgyszintén; munkahelyek jöttek létre, és a pénzügyminiszter bejelenthette, a kormány jó úton halad afelé, hogy 2009-re a költségvetési hiányt a tervezett 3,2 százalékra csökkentse. Gyurcsány mindenképpen fenn kívánja tartani az Európai Unió által dicsért irányvonalát, és két nagy példaképre hivatkozik: (a magyar származású) Sarkozy francia elnökre, aki jelenleg a magyarnál is aktívabb szakszervezetekkel néz farkasszemet, és Tony Blairre, aki a brit Munkáspárt vezetőjeként annak idején a párt balszárnyának nemtetszését kiváltva vitt keresztül fontos reformokat.
EKB: Nem láttak még "ilyen bátor reformot"
Gyurcsány kivételezett helyzetben
Egyedül nem megy: Simor a kormányra mutogat
Gyurcsány új szövetségeseket talált
MTI