.jpg)
Gyurcsány Ferenc úgy vélekedett, hibás volt az elmúlt 10-12 évben az a gyakolrat, amikor az állami működés racionalizálása mentén az ellenőrző hatóságokat egymás után építették le, gyengítették. Jelezte: a kormány arra törekszik, hogy ezt a tendenciát megváltoztassa.
Ha a fogyasztóvédelem hármas célrendszerében - a fogyasztói tudatosság, a civilszervezetek részvétele, az állami szerepvállalás - az első két pillér nem elég erős, akkor a harmadikat, az állam szerepvállalását kell erősíteni a kormányfő szerint. Hozzátette: ha a fogyasztói tudatosság és a civilek szerepe erősödik, akkor az állam ennek megfelelően adhat át feladatot.
Kiemelte az ellenőrző hatóságok megerősítésének fontosságát. Ennek jegyében kerül sor létszámemelésre a különböző ellenőrző szervezeteknél, köztük a fogyasztóvédelemben, ahol 2008. január 1-jétől újabb 150 fővel növelik a dolgozók létszámát. Kitért arra, hogy szeptember elsején létrejön az Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, amelytől azt várja, hogy a fogyasztóvédelem eredményesebb legyen, s így az állampolgárok nagyobb biztonságban legyenek.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: nem igazolhatja a profitszerzés, az üzleti eredmény elérésének célja azt, hogy a vállalkozások tevékenységüket tisztességtelenül, a vásárlók megkárosításával tegyé, s nem lehet a piacra hivatkozva "menlevelet adni normasértő magatartásnak". Emlékeztetett arra, hogy a számlát, nyugtát nem adókkal szemben a kormány zérótoleranciát hirdetett.
A munkaértekezleten a miniszterelnök utalt arra, hogy január elsejétől újragondolják a fogyasztóvédelmi szankciórendszert. Mint mondta, azt szeretné, ha a veszéllyel arányos szankciók lennének, köztük a fiatalok szeszesitallal, dohánytermékekkel való kiszolgálása területén.
Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter a fogyasztóvédelem társadalmasításának, a civilek, a békéltető testületek erősítésének fontosságát hangsúlyozta. Elmondta: míg 8 évvel ezelőtt 30 millió forint állami támogatást kapott a civil fogyasztóvédelem, addig az idén a civilek fogyasztóvédelmi bírságból származó állami támogatása a tárcától mintegy 270 millió forint lesz.
Wittich Tamás, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség főigazgatója fontos lépésnek nevezte, hogy szeptember elsején létrejön a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség és a regionális fogyasztóvédelmi szervezetek összevonásával. A fogyasztóvédelmi hatóság munkájáról beszámolva a főigazgató elmondta: tavaly 49 témában végeztek 43 ezer 107 ellenőrzést, 10 ezer laboratóriumi vizsgálatra került sor. A múlt évben 1,6 milliárd forint bírságot szabtak ki. Az idén az első félévben nőtt az ellenőrzések száma, a kiszabott bírság összege 846 millió forint volt, 70 millió forinttal több, mint tavaly az első hat hónapban.
Elmondta: az elmúlt hetekben elvégzett piacfelügyeleti tevékenység során megállapították, hogy a sajtóban ismertetett külföldi veszélyes termékek a hazai piacon nincsenek jelen. A főigazgató beszámolt arról, hogy szeptember elsején létrejövő Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság létszáma 26-tal 362-re bővül, jövőre a létszámuk 512 főre emelkedik, és 2009-ben 611-en dolgoznak majd a fogyasztóvédelem területén.
Román tejtermékeket vizsgálnak
Romániai tejtermékeket vizsgálnak Magyarországon a román Nemzeti Egészségügyi, Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság felkérésére, mivel Romániában a Nemzeti Referencia Laboratórium dioxin meghatározási módszere nem rendelkezik megfelelő akkreditációval, illetve úgynevezett validálással, ezért a román illetékesek úgy döntöttek, hogy a szükséges vizsgálatokat magyar laboratóriumban végeztetik el - tájékoztatta dr. Búza László, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóságának vezetője.
A szakember elmondta: a hivatalos felkérés és a vizsgálandó két minta - gyümölcs ízesítésű tejtermék - a múlt pénteken érkezett Magyarországra. A minták pentaklórfenol- és dioxin-szennyezettsége mértékének megállapítását a magyar szakemberek már megkezdték. Az eredmény előreláthatólag a hét közepére várható.
Búza László arról is tájékoztatott, hogy az általa vezetett igazgatóságon a múlt hét végére végeztek a szakértők 88 magyar, guargumit tartalmazó minta vizsgálatával. Ezzel befejeződött az igazgatóságra augusztus eleje óta elküldött, guargumit tartalmazó élelmiszerminták ellenőrzése. Az elemzések egyetlen esetben sem mutattak ki egészségre káros, határérték feletti pentaklórfenol- illetve dioxin- szennyezettséget. Jelenleg már csak a napi rutinvizsgálatokat végzik - mondta az igazgató, jelezve, hogy még mintegy 2.000 tételt tartanak zárlat alatt Magyarországon, várva a külföldi eredményekre.
Egy-egy minta ellenőrzése esetén 16-17 vizsgálatot kell elvégezni. A dioxin-vizsgálat élelmiszerek esetén 220 ezer, míg takarmányoknál 240 ezer forintba kerül. A pentaklórfenol-ellenőrzés pedig 30-35 ezer forint. A Romániából származó élelmiszerminták ellenőrzésének díjáról a két országnak kell megállapodnia - tájékoztatott Búza László.
Dioxinos termékek keringhetnek a boltokban?
Létrejött a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
Ez már nem játék: veszélyes búcsú a polcoktól
Dioxinos varázslat: visszahívják a krémtúrókat
MTI