1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyurcsány Ferenc nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta, nem örül az SZDSZ döntésének, és jobban szeretné a koalíció fennmaradását, mivel az jobban szolgálná az ország érdekét. Beszélt a szükséges reformokról is, és arról, hogy miképp lehet szakértői kormánya az országnak.
Gyurcsány Ferenc nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta, nem örül az SZDSZ döntésének, és jobban szeretné a koalíció fennmaradását, mivel az jobban szolgálná az ország érdekét. Beszélt a szükséges reformokról is, és arról, hogy miképp lehet szakértői kormánya az országnak.

A miniszterelnök szerint a legnagyobb valószínűséggel egy nyitott egypárti szocialista kormány megalakulására van esély, amely mérsékelt, felelős reformpolitikát folytat, amelynek alapja a konvergenciaprogram.

Mint mondta, biztos abban, hogy ilyen politikához az SZDSZ és az MDF is támogatást nyújt. Azért nem mondhatok ennél többet, mert a végső döntést a koalíció felbontásáról az SZDSZ nem hozta meg - közölte a kormányfő.

Gyurcsány Ferenc megjegyezte: a reformpolitikának nem a szocialista párt az igazi ellenfele, hanem az, hogy az elmúlt két évben Magyarországon megszerveződött egy "vitathatatlanul rendkívül erős, jelentős támogatottságot élvező reformellenes politika". Hozzáfűzte: ez jelen van a parlamentben.

A kormányfő szerint a reformpolitika folytatása nem bátorság kérdése. Úgy vélte, a megvalósuló mérsékelt reformpolitika többet ér, mint az elbukó radikális reformok.

Megfogalmazása szerint vagy az a kormányfő, akivel a többséget adó pártok program alapon megegyeznek, vagy az, akit a kisebbségben kormányzó párt állít.

Véleménye szerint a "minden korábbinál nagyobb koalíciós feszültség" nem személyi vagy hatalmi jellegű viták miatt alakult ki az MSZP és az SZDSZ között, hanem azért, mert a kisebbik kormánypárt úgy érzi, túl sokat kellett feladnia a programjából és radikálisabb reformokra van szükség.

Lemondásom akkor jön szóba, ha az általam képviseltnél karakteresebb reformpolitikához nyit utat - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
Gyurcsány Ferenc nem tartotta valószínűnek, hogy április 30-a után az MSZP bármely más parlamenti párttal koalíciós tárgyalásokat kezdeményezzen.

Az MSZP elnöke szerint az előrehozott választások lehetőségét akkor lehet napirendre venni, ha a politika szereplői kiterítik kártyáikat, és konkrétan elmondják, mi a programjuk, mit képviselnek.

A kormányfő azt mondta, a legnagyobb ellenzéki párt népszerűségét nagyon harsány, nagyon radikális reformellenességéből szerzi. Reformellenes politikához utat nyitni pontos tartalmának ismerete nélkül történelmi felelőtlenség - tette hozzá.

Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: Magyarország számára érdektelen, hogy hívják a miniszterelnököt, a lényeg az, mit csinál vagy mit csinálna.

Egészségügy, felsőoktatás és adóreform - Gyurcsány szerint reformokra szükség van

A miniszterelnök az egészségügyben szükségesnek tartja a szektorsemleges finanszírozás feltételeinek megteremtését, annak érdekében, hogy a mainál nagyobb verseny alakulhasson ki a biztosítottakért az egyes szolgáltatók között.

Megjegyezte: a társadalombiztosítás jelenleg túlnyomórészt köztulajdonban lévő egészségügyi intézményeket finanszíroz, miközben már megjelentek a magánszolgáltatók.

Gyurcsány Ferenc szerint a szolgáltató oldalán úgy lehet fokozni a versenyt ha közelítik a közszolgáltatónak és a magánszolgáltatónak nyújtott finanszírozást.
Az MSZP elnöke kitért arra, hogy még nem zárult le az egészségbiztosítási pénztárakról szóló vita. Álláspontja szerint a jogszabálynak egy sor reformértékű eleme volt, például a fejkvóta alapú finanszírozás, amit egészen biztosan meg kell tartani.

A szocialista vezető közölte: olyan költségvetést, olyan lépéseket nem fog támogatni, amely eltérítené az országot a gazdasági egyensúlyi pályától.
A kormányfő az elmúlt két év egyik rendkívül fontos eredményének tartja, hogy a felsőoktatásban megvalósították az átjárhatóságot az államilag finanszírozott és a költségtérítéses képzés között. Hozzátette: ez az átjárás rendkívül szűk, 15-15 százalék.

A tandíj eltörlése kapcsán azt mondta, nyitott a rektori konferencia kidolgozás alatt álló javaslatára, amely lényegesen nagyobb arányban nyitja össze a két szférát. Így az állami finanszírozás nagyságának csökkentése nélkül, a hallgatók mindenkori teljesítménye döntené el, kiket finanszíroz az állam.

A miniszterelnök szerint a kérdés az, van-e jelentős többsége az Országgyűlésben - Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke vagy bárki más vezetésével - egy 2000 milliárd forintos kiadáscsökkentésnek. Szerinte ennyi pénzre van szükség a szerkezeti átalakításokra.

A parlamentben ehhez jelenleg nincs támogatás. Az MSZP nem szavazna meg egy 2000 milliárd forintos kiadáscsökkentő csomagot, én a párt elnökeként nem járulnék hozzá - jelentette ki a kormányfő.

Emlékeztetett arra, hogy a parlament egy 70-80 milliárd forintos átrendezéshez is csak szűk többséggel járult hozzá. Úgy vélte ugyanakkor, hogy egy érdemi ellenzéki kiadáscsökkentő csomaghoz "megszervezem a szocialista párt támogatását".

Gyurcsány Ferenc szerint a garancia arra,  hogy az MSZP nem kényszeríti őt bele egy választások előtti költekezésbe a párt egészének erős meggyőződése, az elnökség ugyanezt képviselő álláspontja, és az, hogy ez a feltétele minden további politikai szereplésének.

Gyurcsány Ferenc szerint az adóreform azt jelenti, hogy vagy jelentősen csökkentjük a társadalmi kiadásokat, vagy az adófizetők között jelentősen megváltoztatjuk a terhelést.

Kifejtette: egy minimális, ötszáz milliárd forintos teheráthelyezés, amely a vállalatok terheit csökkenti, a lakosság terheit növeli, háztartásonként évente 125 ezer forintos pluszterhet jelentene.

A kormányfő úgy vélte, ha a mai ellenzék legnagyobb pártja adná a kormányt, akkor "önfeladás nélkül reformprogramot nem valósíthatna meg". Vagy azt teszi, amivel az elmúlt két évben folyamatosan vádolta a kormányt, vagyis választási és kormányprogramja homlokegyenest más, vagy nem csinál semmilyen reformot.

Ha a költségvetésben van mozgástér, akkor azt adócsökkentésre kell fordítani - fogalmazott, megjegyezve: a különadó, az egészségügyi hozzájárulás csökkentésére gondol.

Gyurcsány döntött: kisebbségben is marad
Kuncze: ez egy előre bekészített csomag volt
Pénztártörvény: az első pofon az SZDSZ-től
A többség szerint Gyucsány nem húzza ki 2010-ig
Egy 10-est is szakíthat a kormánykoalíció?
Áprilisban mennek a miniszterek, végkielégítve

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG