.jpg)
Mint mondta, biztos abban, hogy ilyen politikához az SZDSZ és az MDF is támogatást nyújt. Azért nem mondhatok ennél többet, mert a végső döntést a koalíció felbontásáról az SZDSZ nem hozta meg - közölte a kormányfő.
Gyurcsány Ferenc megjegyezte: a reformpolitikának nem a szocialista párt az igazi ellenfele, hanem az, hogy az elmúlt két évben Magyarországon megszerveződött egy "vitathatatlanul rendkívül erős, jelentős támogatottságot élvező reformellenes politika". Hozzáfűzte: ez jelen van a parlamentben.
A kormányfő szerint a reformpolitika folytatása nem bátorság kérdése. Úgy vélte, a megvalósuló mérsékelt reformpolitika többet ér, mint az elbukó radikális reformok.
Megfogalmazása szerint vagy az a kormányfő, akivel a többséget adó pártok program alapon megegyeznek, vagy az, akit a kisebbségben kormányzó párt állít.
Véleménye szerint a "minden korábbinál nagyobb koalíciós feszültség" nem személyi vagy hatalmi jellegű viták miatt alakult ki az MSZP és az SZDSZ között, hanem azért, mert a kisebbik kormánypárt úgy érzi, túl sokat kellett feladnia a programjából és radikálisabb reformokra van szükség.
Lemondásom akkor jön szóba, ha az általam képviseltnél karakteresebb reformpolitikához nyit utat - fogalmazott Gyurcsány Ferenc. |
Az MSZP elnöke szerint az előrehozott választások lehetőségét akkor lehet napirendre venni, ha a politika szereplői kiterítik kártyáikat, és konkrétan elmondják, mi a programjuk, mit képviselnek.
A kormányfő azt mondta, a legnagyobb ellenzéki párt népszerűségét nagyon harsány, nagyon radikális reformellenességéből szerzi. Reformellenes politikához utat nyitni pontos tartalmának ismerete nélkül történelmi felelőtlenség - tette hozzá.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: Magyarország számára érdektelen, hogy hívják a miniszterelnököt, a lényeg az, mit csinál vagy mit csinálna.
Egészségügy, felsőoktatás és adóreform - Gyurcsány szerint reformokra szükség van
A miniszterelnök az egészségügyben szükségesnek tartja a szektorsemleges finanszírozás feltételeinek megteremtését, annak érdekében, hogy a mainál nagyobb verseny alakulhasson ki a biztosítottakért az egyes szolgáltatók között.
Megjegyezte: a társadalombiztosítás jelenleg túlnyomórészt köztulajdonban lévő egészségügyi intézményeket finanszíroz, miközben már megjelentek a magánszolgáltatók.
Gyurcsány Ferenc szerint a szolgáltató oldalán úgy lehet fokozni a versenyt ha közelítik a közszolgáltatónak és a magánszolgáltatónak nyújtott finanszírozást.
Az MSZP elnöke kitért arra, hogy még nem zárult le az egészségbiztosítási pénztárakról szóló vita. Álláspontja szerint a jogszabálynak egy sor reformértékű eleme volt, például a fejkvóta alapú finanszírozás, amit egészen biztosan meg kell tartani.
A szocialista vezető közölte: olyan költségvetést, olyan lépéseket nem fog támogatni, amely eltérítené az országot a gazdasági egyensúlyi pályától. |
A tandíj eltörlése kapcsán azt mondta, nyitott a rektori konferencia kidolgozás alatt álló javaslatára, amely lényegesen nagyobb arányban nyitja össze a két szférát. Így az állami finanszírozás nagyságának csökkentése nélkül, a hallgatók mindenkori teljesítménye döntené el, kiket finanszíroz az állam.
A miniszterelnök szerint a kérdés az, van-e jelentős többsége az Országgyűlésben - Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke vagy bárki más vezetésével - egy 2000 milliárd forintos kiadáscsökkentésnek. Szerinte ennyi pénzre van szükség a szerkezeti átalakításokra.
A parlamentben ehhez jelenleg nincs támogatás. Az MSZP nem szavazna meg egy 2000 milliárd forintos kiadáscsökkentő csomagot, én a párt elnökeként nem járulnék hozzá - jelentette ki a kormányfő.
Emlékeztetett arra, hogy a parlament egy 70-80 milliárd forintos átrendezéshez is csak szűk többséggel járult hozzá. Úgy vélte ugyanakkor, hogy egy érdemi ellenzéki kiadáscsökkentő csomaghoz "megszervezem a szocialista párt támogatását".
Gyurcsány Ferenc szerint a garancia arra, hogy az MSZP nem kényszeríti őt bele egy választások előtti költekezésbe a párt egészének erős meggyőződése, az elnökség ugyanezt képviselő álláspontja, és az, hogy ez a feltétele minden további politikai szereplésének.
Gyurcsány Ferenc szerint az adóreform azt jelenti, hogy vagy jelentősen csökkentjük a társadalmi kiadásokat, vagy az adófizetők között jelentősen megváltoztatjuk a terhelést.
Kifejtette: egy minimális, ötszáz milliárd forintos teheráthelyezés, amely a vállalatok terheit csökkenti, a lakosság terheit növeli, háztartásonként évente 125 ezer forintos pluszterhet jelentene.
A kormányfő úgy vélte, ha a mai ellenzék legnagyobb pártja adná a kormányt, akkor "önfeladás nélkül reformprogramot nem valósíthatna meg". Vagy azt teszi, amivel az elmúlt két évben folyamatosan vádolta a kormányt, vagyis választási és kormányprogramja homlokegyenest más, vagy nem csinál semmilyen reformot.
Ha a költségvetésben van mozgástér, akkor azt adócsökkentésre kell fordítani - fogalmazott, megjegyezve: a különadó, az egészségügyi hozzájárulás csökkentésére gondol.
Gyurcsány döntött: kisebbségben is marad
Kuncze: ez egy előre bekészített csomag volt
Pénztártörvény: az első pofon az SZDSZ-től
A többség szerint Gyucsány nem húzza ki 2010-ig
Egy 10-est is szakíthat a kormánykoalíció?
Áprilisban mennek a miniszterek, végkielégítve
MTI