1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Így nem mehetnek tovább a dolgok, valaminek történnie kell - így összegezhető Csaba László közgazdász, valamint Stumpf István és Mráz Ágoston politológus előadása
A magyar gazdaságot és a politikát is a fenntarthatatlanság jellemzi, így nem mehetnek tovább a dolgok, valaminek történnie kell; így összegezhető Csaba László közgazdász, valamint Stumpf István és Mráz Ágoston politológus előadása, amelyet a Fidesz-KDNP frakció nyári szünet előtti utolsó ülésén tartott kedden, Budapesten.

Stumpf István, a Századvég politikai műhely vezetője, az Orbán-kormány kancelláriaminisztere az új választások kiírásában látja a kiutat, mert szerinte a jelenlegi válság megoldása - amely a Fideszt terheli majd - új választói felhatalmazást igényel. Mint mondta, a Fidesz eddig soha nem látott lehetőség és felelősség kapujába érkezett, hiszen a választások után a rendkívül rossz állapotban lévő, morálisan elbizonytalanodott, versenyképességében meggyengült ország helyreállításában kell szerepet játszania.

"A politikusok hallgatnak" címet viselő rendezvényen Stumpf István a fideszes és KDNP-s képviselők, köztük Orbán Viktor előtt azt mondta: ugyan foglalkozni kell az elmúlt négy évvel, hogy megértsük, miért jutott ide az ország, de a Fidesznek inkább a "poszt-gyurcsányi" ciklusra kell koncentrálnia. A volt kancelláriaminiszter szavai szerint az állam válságában, a kormányzás működési zavaraiban, a jogbizonytalanságban, és a köztisztviselői szféra válságában látja a legnagyobb problémát, ezért szerinte az új választások után bárki kerül hatalomra, első dolga az állam rendbetétele kell, hogy legyen.

A politológus egy "neoweberiánus állam" képét vázolta fel, amely erős, aktív, intelligens, de korlátozott más hatalmi ágak által, egyszerre képviseli legalizmust és a "menedzserizmust", és visszaállítja a köztisztviselői étoszt.  Stumpf István azt mondta: nem lehet tudni, hogy Gyurcsány Ferenc meddig lesz miniszterelnök, de az látható, hogy a "béna kacsa" kormány élén "megsebzett vadkanként közlekedik", utolsó vérig küzd az életben maradásért.

Mráz Ágoston, a Nézőpont Intézet kutatásvezetője arról beszélt, hogy politikailag fenntarthatatlan a helyzet Magyarországon, a március 9-i népszavazás óta "vihar előtti csend" állapota van, ezért "valaminek történnie kell, valami történni fog a közeljövőben". A politológus egy focihasonlattal élve azt mondta: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a szavazótáborának felét elveszített MSZP elnöke, "harmadik félidőt" akar biztosítani magának, azonban ez nem lehetséges, csak a hosszabbítás, ami azt jelenti, hogy nem azonnal van vége a meccsnek, hanem hamarosan, de a pontos időpontot nem lehet tudni.

"Harmadik félidőt nem hirdettek meg, ilyen a fociban nem ismeretes, hosszabbítás van, és meglátjuk meddig tart" - fogalmazott a kutató, aki három lehetséges időpontot vázolt fel, amikor a "meccs" befejeződhet. Ez megtörténhet ősszel-télen az adótörvények, illetve a költségvetés parlamenti szavazásakor, amikor kiderül van-e többségük szocialistáknak, vagy jövő februárban, az MSZP tisztújító kongresszusán, ahol világos lesz, hogy Gyurcsányt támogatják-e pártelnökként a szocialisták, vagy 2009 júniusában az európai parlamenti választások után.

A politológus a közeljövőre nézve több forgatókönyvet vázolt fel: vagy marad Gyurcsány Ferenc a miniszterelnök, úgy, hogy sikerül a kisebbségi kormány mellé többséget szereznie az SZDSZ egészének vagy egyik szárnyának megnyerésével, vagy lecserélik a kormányfőt, amivel szerinte nem olyan biztos, hogy az MSZP újra meg tudja szólítani a szavazókat. Szerinte az első verzió a Fidesznek sem kártékony, mert Gyurcsány helyzetének stabilizálásával, az ellenzéki párt véglegessé teheti mára kialakult hárommilliós szavazótáborát, amelyet leginkább Gyurcsány elutasítása tart össze.

Vagy pedig - folytatta - előre hozott választások következnek. Mráz Ágoston ebben is két utat lát: a schröderi modell alapján vagy maga Gyurcsány Ferenc hirdet előrehozott választást, és így ismét felsorakoztathatja maga mögé a pártot, vagy a miniszterelnök elleni parlamenti többség szerveződik össze, és így következik be az Országgyűlés feloszlatása.

Csaba László, a Közép-Európai Egyetem tanára arról beszélt, hogy a növekedésben, a foglalkoztatásban, az államháztartás helyzetében, az állam működésében és a közbizalom tekintetében is fenntarthatatlan a helyzet. "A dolgok úgy nem mehetnek tovább, ahogy eddig" - fogalmazott a közgazdász, aki szerint az elmúlt öt év magyar gazdaságpolitikájával ellentétben nem szabad azt gondolni, hogy a problémák maguktól elmúlnak.

Csaba László szerint az alacsony növekedés mellett az alacsony mértékű foglalkoztatottság a magyar társadalom legnagyobb gondja. A közgazdász arra is figyelmeztetett, hogy "bonyolult kérdésekre nincsenek egyszerű megoldások", ezért óvna az olyan  tévtanoktól, hogy ha leszállítjuk az adót, akkor a gazdaság növekszik, és több munkahely lesz. Szerinte a foglalkoztatás fenntarthatatlanságának mély szerkezeti okai vannak, és ha a gazdasági növekedés nem éri el a 4-5 százalékos mértéket, akkor az egyéb munkahelyteremtő intézkedések nem lesznek eredményesek.

A szakember "önfelszámoló politikának" nevezte a kormány utóbbi években folytatott tevékenységét, és úgy vélte: a közbizalom helyreállítása a legfontosabb, és meg kell fogalmazni egy 5-8 éves középtávú gazdasági programot, adó és költségvetési programmal, társadalmi párbeszédet kell kezdeni, karcsúsítani az államot és szélesíteni az adóalapot. Van lehetőség arra, hogy megoldjuk a gondokat, ha nem fordítva ülünk a lovon - tette hozzá a közgazdász, aki szerint először makroterv kell.

Navracsics Tibor frakcióvezető az előadások előtti bevezetőjében úgy fogalmazott: a három előadót tanácsadásra, véleményük elmondására kérték fel, nem pedig arra, hogy "hűségesküt tegyenek a Fidesz politikája vagy világképe mellett", így ők nem a Fidesz hivatalos vagy nem hivatalos véleményét jelzik.

Orbán Viktor tudja, mi a megoldás
Gyurcsány: Orbán érdeke nem az ország érdeke
Fodor: Nincs visszaút a Gyurcsány-kormányba
Bajnai nem vágyik Gyurcsány székére
Gyurcsány után: Szili és Bajnai a skála két szélén
Gyurcsány kijátszotta a nyugdíjkártyát
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG