.jpg)
A miniszterelnök párhuzamot vont a betegek gyógyítása és a reformok menete között. Úgy fogalmazott, hogy amint a betegségek kezelésében, úgy az átalakítás során sem lehet kézrátéttel javítani a helyzeten. Hozzátette: azzal, hogy hétfőn a parlament elfogadta az egészségbiztosítási törvényt, a terápiát elkezdték.
Gyurcsány Ferenc "tisztességes és fair osztozkodásnak" nevezte, hogy mindenki fizet járulékot, de aki igénybe is veszi az ellátást, annak vizitdíjat és kórházi napidíjat kell fizetnie. "Az egészségügyben minden egyes elköltött forint a magyar adófizetőktől származik" - szögezte le. A vita azon van - folytatta -, hogy a gyógyítás költségeinek egy-két százalékához járuljon-e hozzá a közvetlen igénybevevő, vagy fizessen mindent az, aki adót fizet.
Az ingyenesség látszata a miniszterelnök szerint a politika szirénhangja: elhitet valamit, ami illúzió, abból pedig soha nem épült időt álló rendszer. A vizitdíjról, a kórházi napidíjról szóló népszavazásról Gyurcsány Ferenc azt mondta, el lehet ezeket törölni, de akkor a kórházak nem tudnak majd fejleszteni.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter kiemelte: a vizitdíjra és kórházi napidíjra szükség van, ezek az ágazat reformjának szimbólumává váltak. A díjakról szóló népszavazás arról szól, hogy ezen bevételeket elvegyék-e a háziorvosoktól és a kórházaktól - tette hozzá.
Mint mondta, egy betegekről szóló ellátórendszerben fontos, hogy az ellátás alatt a páciens komfortosabban érezze magát, és rendezve legyen az étkeztetés, a biztonság. Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere arról szólt, hogy a Bajcsy-Zsilinszky Kórház átalakításához a főváros ötmilliárd forinttal járult hozzá. Hozzátette: a főváros idén hét projektet fog megvalósítani több egészségügyi intézménynél.
A kormányban mindenki a helyén marad
Gyurcsány jön: hétfőn napirend előtt
"Orbán Viktor mindenkihez szólni akar"
Orbán: Egészség, tudás és felelős kormányzás kell
Gyurcsány: a Fidesz letért, a baloldal rátért a polgári útra
MTI