.jpg)
"A bővítésekkel azonban egy korszak lezárult, most már ugyanannak a politikai klubnak vagyunk a tagjai, és a magyar külpolitikában sokkal nagyobb figyelmet kell fordítani azokra az országokra, amelyek egyébként hasonló helyzetben vannak, hasonló gondokkal küszködnek" - mondta. Felhívta a figyelmet arra, hogy hamarosan lezárul a vita az Európai Unióban és Lisszabonban aláírják az unió reformszerződését. Ekkor új szakasz kezdődik: a figyelem az energiapolitika kérdéseire fordul, a belső szolgáltatási piacok megnyitásával, a közös kül- és biztonságpolitikával kezdenek foglalkozni.
A magyar érdekek sikeres képviseletéhez Magyarországnak egyebek között arra lesz szüksége, hogy bővítse azoknak az országoknak a körét, amelyekkel nagyon intenzívek a kapcsolatai. Emellett kézenfekvőnek látszik, hogy a visegrádi négyek és a balti hármak között is alakuljon ki intézményes keretek között együttműködés - mondta Gyurcsány Ferenc. Hangsúlyozta: a balti államok nagyon is nyitottak erre, mivel saját érdekérvényesítési lehetőségük bővítését egyebek között a visegrádi négyekre való nyitásban látják.
A miniszterelnök elmondta, hogy valamennyi balti fővárosban a tárgyalások napirendjén szerepelt az energiapolitika, Oroszország és Koszovó kérdése. Mivel mindhárom balti állam határozottan támogat mindent, ami az ő függetlenségüket erősíti, teljesen egyetértenek Magyarországgal abban, hogy szükség lenne a közös európai energiapolitikára, közösen kell megtalálni az energiafüggőség, és elsősorban az Oroszországtól való egyoldalú energiafüggőség csökkentésének lehetőségét.
Az orosz belpolitikában várható változásokat illetően mind a három balti vezetés azon a véleményen van, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök - az orosz alkotmányt tiszteletben tartva - távozni fog tisztéből, de befolyása változatlanul meghatározó marad az orosz belpolitikára. Csak azt nem látni még, hogy ez a befolyás milyen intézményi keretben fog fennmaradni.
A koszovói helyzetet illetően is közös vélemény, hogy minden érintett felet a megoldásra kell ösztönözni, nem szabad semmiféle menekülő utat nyitni - mondta Gyurcsány Ferenc, hozzátéve: természetesen folyamatosan gondolkodik mindenki azon, hogy mi lesz, ha mégsem sikerül megoldást találni december10-ig.
Az EU szerint Magyarország is átállt a Nabuccohoz
Kóka megtörné az oroszok uralmát
Egy szocialista képviselő eltörölné a vizitdíjat - Gyurcsány nem
Gyurcsány hajlandó lenne félreállni
MTI