Az adóhatóság dolgozói azt kifogásolják, hogy a kormány csökkenti prémiumukat, a taxisok azért tiltakoznak, immáron sokadszorra, hogy a kormány liberalizálni akarja tevékenységüket, azaz több működési engedélyt akar kiadni a verseny növelése céljából.
Közben a szakszervezetek a tervezett ingatlanadó miatt is elégedetlenek. A görög kormány azt jelentette be, két évre új adót vet ki az ingatlanokra, és a pénzt a villanyszámlán szedi be. A görög kormány emellett azt is bejelentette: minden választott tisztviselő éves fizetéséből levágnak egy hónapnyit.
A legnagyobb áramszolgáltató, az állami tulajdonban lévő PPC hétfőn jelezte, megakadályozzák, hogy az adót a villanyszámlával együtt szedjék be, mert ezt tisztességtelennek tartják a fogyasztókkal szemben. A PPC a villamosenergia piac 90 százalékát tartja kézben, a vállalatnál működő Genop/Deh szakszervezet egyike a legerősebb érdekképviseleteknek Görögországban, már több demonstrációt szervezett a vállalat privatizációja ellen.
Nem lesz jó vége, ha a sztrájkolók nyernek
A görög kormány idei - az intézményi hitelezőkkel, vagyis az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) - egyeztetett eredeti államháztartási hiánycélja 7,6 százalék volt a GDP-hez képest. Jelenleg a kormány 8,1-8,2 százalékra számít.
Korábban Jean-Claude Juncker, az Eurogroup, az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsának elnöke és Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter is a mentőcsomaghoz kapcsolódó megállapodás betartására figyelmeztette a görögöket, mondván: ha nem tartják magukat a feltételekhez, nem kapják meg a túléléshez szükséges pénzt sem.
Hollandia miniszterelnöke és pénzügyminisztere egyenesen azt szorgalmazzák, hogy teremtsék meg a jogi lehetőségét annak, hogy a pénzügyi stabilitási előírásokat folyamatosan megsértő tagállamokat végső szankcióként ki lehessen tenni az euróövezetből. A görög kormányszóvivő sietett is hangoztatni: Görögország nincs kitéve annak a veszélynek, hogy esetleg kipenderítik az euróövezetből, és a terveknek megfelelően a jövő héten folytatja a tárgyalásokat az EU-IMF-EKB küldöttséggel.
A pénzre ugyanis égető szüksége van Görögországnak: a pénzügyminiszter-helyettes ugyanis megerősítette, országának mindössze annyi pénze van, hogy októberig fenntartsák a normális működést.
MTI, Privátbankár