.jpg)
Az újság szerint Obama már azzal is bebiztosítaná jelöltségét, ha csak egyik nagy államban győzne. Ez is nagy nyomást jelentene ugyanis Hillary Clintonra, hogy visszalépjen, tekintve, hogy vetélytársa a február 5-i szuperkedd óta mind a 11 fordulót megnyerte. A versengés gyors befejeződésére ennek dacára nincs kilátás: Clinton világossá tette, hogy nem adja fel a harcot, akkor sem, ha veszít. A volt first lady az eddigi fordulókban 1275, Obama 1384 küldöttet gyűjtött össze a nyár végi jelöltállító pártkongresszusra, amelyen a 4049 részvevőből 2025 szavazatára lesz szükség a jelöltség megszerzéséhez. A keddi négy demokrata előválasztáson 370 delegátus sorsa dől el.
Az eredmény szinte megjósolhatatlan. Texasban az NBC szerint Obama vezet 46-45 arányban, az ABC viszont 48-47-es Clinton-előnyt regisztrált. Ohióban minden felmérés Clinton előnyét mutatta ki, az ABC szerint 50-43 arányú a különbség. Mindkét nagy államban elsősorban az egészségügyi biztosítás és a gazdasági kérdések alapján mérlegelnek a választók. A két szenátor álláspontja e két témakörben szinte megegyezik, az utóbbi hetekben gyakran késhegyre menő vitákban igyekeztek tisztázni a közöttük levő különbséget. Az iraki háború a harmadik legfontosabb kérdés, de Ohióban például csak a megkérdezettek 9 százaléka számára ez a döntő szempont.
Mark Mellman demokrata párti választási szakértő úgy fogalmazta meg az esélykülönbséget: Obama akkor is jelölt lehet, ha mind a négy államban veszít, Clinton viszont esetleg úgy sem szerzi meg a jelöltséget, ha négy győzelmet arat.
Az idei elnökválasztási kampány több szempontból is rendkívüli. A demokrata oldalon két olyan szenátor küzd a jelöltségért, akik közül az egyik az első fekete, a másik az első női elnök lehetne. Az internetnek köszönhetően rekord számú támogatója van a kampányoknak, és az aspiránsok minden korábbinál nagyobb összegű adományokat gyűjtöttek össze. Soha nem segítette annyi önkéntes az előválasztási versengést, mint idén, és az államokban sorra megdőlnek a választói részvételi rekordok. A versenyt annak nyitottsága és a szereplők különlegessége miatt évtizedek óta nem tapasztalt érdeklődés kíséri.
Március 4-e után ki fog derülni, mennyiben sérül a Demokrata Párt, milyen mértékben rombolja a majdani demokrata jelölt esélyeit, ha folytatódik az Obama-Clinton párharc. Kiderül, hogy Clinton meg tudja-e tartani népszerűségét a kékgalléros munkások körében, és Obama el tudja-e hódítani a spanyolajkú szavazók többségét. Az is nagy kérdés, mit tesznek az el nem kötelezett szuperdelegátusok Obama jó szereplése esetén. Nagyobb hányaduk korábban Clinton mellett állt ki, de azóta fordult a kocka, többen átpártoltak Obamához.
Kedden is célfotó dönthet Amerikában
Obamának áll a zászló
Szánalmasan küzd Hillary
MTI