A Barclays Capital, az egyik legnagyobb londoni befektetési csoport hétfői helyzetértékelése szerint a jelenleg zajló eladási hullám egyik fő oka az, hogy a befektetések pozicionálása az elmúlt két-három évben jelentős mértékben globalizáltabbá vált, nem csupán a hagyományos feltörekvő piaci, hanem az egyszerre több piaci kategóriában jelenlévő alapok esetében is. Ennek révén a világ valamely zugában jelentkező veszteség a korábbinál szélesebb hatással járhat, kiterjedt profitkivételt serkentve egész más piacokon.
A ház szerint mindazonáltal úgy tűnik, hogy most már nem a kínai gazdaságpolitikai intézkedésekkel kapcsolatos félelmek hatnak a piacokon. A tőkenyereség-adóról keringő elképzelések a múlt keddi zuhanás után gyorsan eltűntek, és a kínai hatóságok piacnyugtató célú nyilatkozatokat tettek.
A Barclays Capital szerint ugyanakkor a jelentősebb további amerikai lassulással kapcsolatos aggodalmak sem indokoltak. A tavalyi második félévi lassulás két fő tényezője, az ingatlanpiac és a feldolgozóipar most már stabilizálódni látszik, ahogy az a lakóingatlan-építési felmérésekből, illetve a beszerzési menedzserindexből megítélhető. A piacok számára a következő negyedévekre ennél nagyobb fundamentális kockázatot jelenthet, ha valós inflációs félelmek miatt a Federal Reserve pénzügypolitikája restriktívvé válik. Mindazonáltal rövid távon nem túl nagy a valószínűsége annak, hogy a piacok gyökeresen átáraznák a Fed-kockázatot, ezért várható, hogy rövid időn belül ismét meg tudnak kapaszkodni, áll a vezető londoni befektetési ház hétfői elemzésében.
Nem meglepő, hogy a török líra és a török adósság aránytalan mértékben megszenvedte az elmúlt hét eladási hullámát, áll az elemzésben. Magyarország fő problémáját inkább a közfinanszírozás, semmint a fizetési mérleg állapota jelenti, márpedig a költségvetési kiigazítási program a jelek szerint kezdi meghozni eredményeit, és az ország sebezhetősége idővel jó eséllyel csökkenni fog a Barclays Capital szerint. |
A ház annak a véleményének adott, hangot, hogy mivel a fejlett piacok nyújtotta háttér továbbra is egészséges, és a gyenge növekedéssel kapcsolatos félelmek várhatóan elenyésznek, a feltörekvő piaci térség sokkal gyorsabban stabilizálódik, mint a korábbi években, különösen a tavaly május-júniusban végbement hasonló epizódok után. A történtek mindenesetre megmutatták, hogy világgazdasági szempontból egyre fontosabbak a kínai pénzügyi folyamatok, áll az elemzésben.
Ezt más londoni házak is hangsúlyosan megállapították a jelenlegi piaci eseményekről kiadott elemzéseikben. A Standard & Poor"s hitelminősítő által kiadott, "Kína-szindróma" című múlt heti londoni elemzés szerint a fejlett piacokon végbement eladási hullám azzal a növekvő befektetői aggodalommal magyarázható, hogy amilyen mértékben a kínai növekedés segítette a világgazdaság egészének bővülését az elmúlt években, bármely jelentősebb kínai lassulás ezzel összemérhető negatív hatással járna.
Mindenkinek van e-mail címe - mindenki nyerhet! |
A másik nagy amerikai központú nemzetközi hitelminősítő, a Moody"s Investors Service hétfőn Londonban kiadott helyzetértékelésében ugyanakkor azt állapította meg, hogy a múlt keddi "sanghaji tüsszentés", valamint Alan Greenspan előző Fed-elnök aggodalmas megjegyzése (az általa még az idei év vége előtt valószínűsített amerikai recesszióról) olyan "erőteljes koktélnak" bizonyult, amelynek hatása jócskán túltett Ben Bernanke jelenlegi Fed-elnök kedvezőbb retorikáján.
A Moody"s szerint önmagában már az aggasztó következményekkel járhat, hogy Greenspan ilyen mértékű piacmozgató hatást őrzött meg, mert "nem alkot kedvező képet a piaci bizalom állapotáról", ha az előző Fed-elnöknek nagyobb a befolyása a piacra, mint a jelenleg hivatalban lévőnek.
Kína visszafogottabb növekedést vár
Nehéz márciust jósolnak a forintnak
Katasztrofális hét után: mi lesz a tőzsdéken?
A kínai egyelőség az adózásra is igaz lesz?