1p
Az utóbbi egy hét értékpiaci felfordulása azt jelzi, hogy a befektetések mozgatása az utóbbi néhány évben minden korábbinál globálisabb méreteket öltött
Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint az utóbbi egy hét értékpiaci felfordulása egyrészt azt jelzi, hogy a befektetések mozgatása az utóbbi néhány évben minden korábbinál globálisabb méreteket öltött, másrészt azt, hogy a Federal Reserve előző elnökére még mindig jobban odafigyel a piac, mint a jelenlegire.

Barclays Capital, az egyik legnagyobb londoni befektetési csoport hétfői helyzetértékelése szerint a jelenleg zajló eladási hullám egyik fő oka az, hogy a befektetések pozicionálása az elmúlt két-három évben jelentős mértékben globalizáltabbá vált, nem csupán a hagyományos feltörekvő piaci, hanem az egyszerre több piaci kategóriában jelenlévő alapok esetében is. Ennek révén a világ valamely zugában jelentkező veszteség a korábbinál szélesebb hatással járhat, kiterjedt profitkivételt serkentve egész más piacokon.

A ház szerint mindazonáltal úgy tűnik, hogy most már nem a kínai gazdaságpolitikai intézkedésekkel kapcsolatos félelmek hatnak a piacokon. A tőkenyereség-adóról keringő elképzelések a múlt keddi zuhanás után gyorsan eltűntek, és a kínai hatóságok piacnyugtató célú nyilatkozatokat tettek.

A Barclays Capital szerint ugyanakkor a jelentősebb további amerikai lassulással kapcsolatos aggodalmak sem indokoltak. A tavalyi második félévi lassulás két fő tényezője, az ingatlanpiac és a feldolgozóipar most már stabilizálódni látszik, ahogy az a lakóingatlan-építési felmérésekből, illetve a beszerzési menedzserindexből megítélhető. A piacok számára a következő negyedévekre ennél nagyobb fundamentális kockázatot jelenthet, ha valós inflációs félelmek miatt a Federal Reserve pénzügypolitikája restriktívvé válik. Mindazonáltal rövid távon nem túl nagy a valószínűsége annak, hogy a piacok gyökeresen átáraznák a Fed-kockázatot, ezért várható, hogy rövid időn belül ismét meg tudnak kapaszkodni, áll a vezető londoni befektetési ház hétfői elemzésében.

Nem meglepő, hogy a török líra és a török adósság aránytalan mértékben megszenvedte az elmúlt hét eladási hullámát, áll az elemzésben. Magyarország fő problémáját inkább a közfinanszírozás, semmint a fizetési mérleg állapota jelenti, márpedig a költségvetési kiigazítási program a jelek szerint kezdi meghozni eredményeit, és az ország sebezhetősége idővel jó eséllyel csökkenni fog a Barclays Capital szerint.
A Barclays Capital szerint ugyanakkor középtávon várható, hogy a befektetők elkezdenek jobban odafigyelni azokra az országokra, amelyek valós makrosebezhetőséget mutatnak. A "szokásos" hármas ebben a tekintetben Törökország, Dél-Afrika és Magyarország, de főleg az első két ország esete kirívó, tekintve, hogy ezek külső finanszírozásában viszonylag csekély szerepet játszik a működőtőke-beáramlás.

A ház annak a véleményének adott, hangot, hogy mivel a fejlett piacok nyújtotta háttér továbbra is egészséges, és a gyenge növekedéssel kapcsolatos félelmek várhatóan elenyésznek, a feltörekvő piaci térség sokkal gyorsabban stabilizálódik, mint a korábbi években, különösen a tavaly május-júniusban végbement hasonló epizódok után. A történtek mindenesetre megmutatták, hogy világgazdasági szempontból egyre fontosabbak a kínai pénzügyi folyamatok, áll az elemzésben.

Ezt más londoni házak is hangsúlyosan megállapították a jelenlegi piaci eseményekről kiadott elemzéseikben. A Standard & Poor"s hitelminősítő által kiadott, "Kína-szindróma" című múlt heti londoni elemzés szerint a fejlett piacokon végbement eladási hullám azzal a növekvő befektetői aggodalommal magyarázható, hogy amilyen mértékben a kínai növekedés segítette a világgazdaság egészének bővülését az elmúlt években, bármely jelentősebb kínai lassulás ezzel összemérhető negatív hatással járna.

Mindenkinek van e-mail címe - mindenki nyerhet!
Az S&P már egy tavaly őszi világgazdasági jelentésében azt írta, hogy Kína adja a világgazdasági növekedés - vagyis a globálisan előállított bruttó többletérték - 31 százalékát, és ma már a világ második legnagyobb gazdasága: éves GDP-értéke vásárlóerő-paritáson számolva 2,5-szeresen haladja meg Japánét (igaz, tízszeres lakosságszám mellett).

A másik nagy amerikai központú nemzetközi hitelminősítő, a Moody"s Investors Service hétfőn Londonban kiadott helyzetértékelésében ugyanakkor azt állapította meg, hogy a múlt keddi "sanghaji tüsszentés", valamint Alan Greenspan előző Fed-elnök aggodalmas megjegyzése (az általa még az idei év vége előtt valószínűsített amerikai recesszióról) olyan "erőteljes koktélnak" bizonyult, amelynek hatása jócskán túltett Ben Bernanke jelenlegi Fed-elnök kedvezőbb retorikáján.

A Moody"s szerint önmagában már az aggasztó következményekkel járhat, hogy Greenspan ilyen mértékű piacmozgató hatást őrzött meg, mert "nem alkot kedvező képet a piaci bizalom állapotáról", ha az előző Fed-elnöknek nagyobb a befolyása a piacra, mint a jelenleg hivatalban lévőnek.

Kína visszafogottabb növekedést vár
Nehéz márciust jósolnak a forintnak
Katasztrofális hét után: mi lesz a tőzsdéken?
A kínai egyelőség az adózásra is igaz lesz?

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG