.jpg)
A szervezeti vezető arról számot be, hogy az új jogszabályok és lassú ügyintézések miatt sok balatoni kereskedelmi és vendéglátó egység zárva marad az idén. Kertész Rezső sérelmezte azt is, hogy a hatóságok a sztárügyvéd-csapatokat alkalmazó, ezért "nehéz diónak" számító multik helyett a kis- és középvállalkozókra koncentrálják erőiket.
Antalffy Gábor, a szervezet ügyvezető elnöke arról számolt be, hogy az egységes statisztikai rendszerhez szükséges új teáor számok miatt június végéig ki kell cserélni számos vállalkozói igazolványt és működési engedélyt, amely lehetetlen, mivel az okmányirodák nem bírják az ostromot. "Káosz és pánik kezd eluralkodni több helyen", ami miatt a KISOSZ kezdeményezte a gazdasági tárcánál a határidő módosítását - mondta a szervezet elnöke.
Halas Ernőné, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság dunántúli vezetője leszögezte, nem tartanak a multikról, az általuk elrendelt ellenőrzések éppúgy érintik a nagyokat, mint a kisebb vállalkozásokat. A bírságot súlyozzák, így egy multira legutóbb 25 millió forintos bírságot szabtak ki, míg a magánvállalkozók 30-100 ezer forintot fizetnek átlagosan a szabálytalanságokért. A fogyasztóvédelem tavaly az általa ellenőrzöttek mintegy 40 százalékánál szabott ki valamilyen bírságot, amely arány vendéglátósoknál és élelmiszerkereskedőknél jóval magasabb volt - mondta a szakember. Erre a szezonra a korábbinál is szélesebb körű ellenőrzéseket ígért, különös tekintettel a szálláshelyekre. Ez utóbbiakra ugyanis sok olyan panasz érkezett, hogy az internetes bemutatóhoz képest több okból is csalódás éri a fogyasztókat.
A Somogy Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal élelmiszerlánc-biztonsági igazgatóságának osztályvezetője, József Katalin arról beszélt, hogy mint újabb "hatóság" az áruk nyomon követhetőségének vizsgálatát tarják a legfontosabbnak, amit a nagyobb kockázatot jelentő multiknál gyakrabban ellenőriznek. A kezdeti tapasztalatokat rosszabbak mondta a vártnál, sok helyen nincs számla szállítótól, nem beazonosítható az élelmiszer eredete. A szakember figyelmeztetett arra, hogy júniusban uniós ellenőrök érkeznek Magyarországra, akiknek Somogy két vendéglátó és egy kereskedelmi egysége lesz a célpontja.
Hetesi Gábor, az APEH dél-dunántúli igazgatóságának osztályvezetője arról számolt be, hogy a megnőtt bírságoknak köszönhetően tavaly óta érezhetően csökkent a mulasztások száma. Újdonságnak nevezte, hogy a nyugtaadás elmulasztása esetén most már nemcsak a munkáltató, hanem a vétkes alkalmazott is bírsággal sújtható. (Az előbbi egymilliós, az utóbbi 10-50 ezer forintos bírságra számíthat). A mostani, a nyolc érintett hatóság együttműködésével megszervezett akciók éve lesz - közölte Hetesi Gábor, eloszlatva a vállalkozók minden illúzióját a kíméletesebb hatóságokról.
Feltámadt a balatoni "zimmer frei"
Kevesebb külföldi jön hozzánk
Éjszakánként lehúzhatják a rolót az újpalotai boltok
Optimisták a turisztikai cégek
A munkáltatók is fehérednének az áfacsökkentéssel
MTI