.jpg)
A JP Morgan május első felében kiadott londoni prognóztisában az állt, hogy várhatóan 32,50-es végső középértéket határoznak meg, bár a ház annak idején elismerte, hogy ezt az előrejelzést lefelé - vagyis a még erősebb paritás irányába - ható kockázatok terhelik. Robert Fico szlovák kormányfő ugyanis többször hangoztatta, hogy erős átváltási rátát vár, mert azt szeretné, hogy "az embereknek minél kevesebb koronát kelljen fizetniük egy euróért".
A sáveltolás után kiadott elemzésében a Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlege "meglepőnek" nevezte az átértékelés mértékét, annál is inkább, mivel az új középárfolyam még a sáveltolás bejelentését közvetlenül megelőző azonnali piaci árfolyamnál is erősebb, és már ez a piaci érték is az elmúlt napokban végbement meredek erősödéssel alakult ki.
A GS londoni elemzői elismerik: azt várták, hogy a döntéshozók vonakodnak majd a legutóbbi koronaerősödést elismerni az új sávközép megállapításakor.
Az elemzés szerint csak július 8-án születik végső döntés arról, hogy a koronát milyen árfolyamon viszik be az euróövezetbe, és ez még mindig eltérhet a most megállapított középtől, de az eddigi euróövezeti csatlakozások esetén mindig a döntést közvetlenül megelőző ERM-II.-paritás volt a végső átváltási ráta.
Szlovákia esete igen szokatlan, abban az értelemben, hogy az elmúlt két évben két nagymértékű sávközép-átértékelés történt, és nem lehet kizárni egy újabb eltérést a precedenstől, de jelenleg a 30,1260 koronás árfolyam tűnik a legvalószínűbb átváltási rátának, áll a Goldman Sachs elemzésében, amely szerint szinte teljes bizonyossággal ki lehet zárni egy újabb átértékelést a hátralévő hat hétben.
A GS szerint a többi térségbeli valutára gyakorolt hatás összességében valószínűleg pozitív lesz, bár vannak olyan jelek a piacon, hogy egyes befektetők leépítették hosszú pozícióikat a többi közép-európai piacon, hogy a szlovák koronában vegyenek fel hosszú pozíciókat.
A JP Morgan, amely havi indexeket közöl a felzárkózó piacokon tartott portfólió-befektetői pozíciók változásáról, múlt hét végén közzétett májusi felmérésében ki is mutatta, hogy a forint erősödésével együtt is nőttek a rövid forintpozíciók a felzárkózó piacokon aktív befektetési alapok portfólióiban.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
A Goldman Sachs mostani elemzése szerint a Szlovákiával egy térségben lévő többi közép-európai ország még legalább 3-4 évnyire van az euróövezeti csatlakozástól, így nem valószínű, a koronasáv felértékelése "hatalmas hatással" járna.
A forinttal a legutóbbi időszakban a koronához hasonló módon kereskedtek, és a magyar valuta ezt megelőzően a cseh koronánál és a lengyel zlotynál kevésbé részesült az év elején kezdődött térségi árfolyam-meglódulásból. Ezért a legnagyobb valószínűséggel most a forint jár jól a felzárkózó piacok iránti hangulat javulásával, azzal együtt is, hogy a magyar euróövezeti belépés 2014 előtt nem valószínű, áll a Goldman Sachs elemzésében.
A Standard & Poor´s nemzetközi hitelminősítő szintén Londonban kiadott elemzése szerint a sávközép-felértékelésnek nincs azonnali hatása Szlovákia magasan elsőrendű, "A/A-1" szintű szuverén adóskockázati besorolására, amelyre felminősítést valószínűsítő pozitív kilátás van érvényben. Az S&P szerint a jelenlegi szlovák besorolások is már tükrözik a hitelminősítő azon várakozását, hogy Szlovákia 2009-ben az euróövezet tagja lesz.
A sávközép-átértékelés a hitelminősítő szerint rövid távon hozzájárul az árstabilitás fenntartásához, és nem rontja Szlovákia versenyképességét, mert a szlovák gazdaság termelékenysége továbbra is az euróövezeti átlagot meghaladó ütemben javul.
A Standard & Poor´s március elején javította pozitívra az addigi stabilról Szlovákia szuverén besorolásainak kilátását, szintén arra a várakozására hivatkozva, hogy Szlovákia jövőre az euróövezet tagja lesz. A világ legnagyobb hitelminősítője akkor egyúttal egy fokozattal "AA plusz"-ra emelte "AA"-ról a devizaátutalási és konvertibilitási kockázatokat mérő szlovák osztályzatot. Ez a besorolás már csak egy osztattal marad el a legmagasabb, "AAA" szintű besorolástól, és azt jelzi, hogy az eurócsatlakozás közeledtével gyakorlatilag semmilyen kockázata nincs valamely tőkeáramlási vagy átváltási korlátozásnak Szlovákiában.
Az S&P a hosszú futamú magyar adóskockázatra a szlovák "A" osztályzatnál két osztattal gyengébb, közepes befektetői "BBB plusz" besorolást tart érvényben, negatív kilátással.
Újabb szlovák siker: felértékelték a koronát
Tartja magát a korona, egyelőre stabil a forint
Most sem nyúltak a kamathoz a szlovákok
Borotvaélen táncol a szlovák euró
MTI