Hajszálnyit erősödött a forint
Az euró árfolyama szerda délután 262,25/35 forint volt, ami egy hajszálnyival erősebbnek mutatja a magyar devizát, mint a kedd délutáni érték. A keddi 262,50/60 forintos euró ugyanis az éjszaka 265,20-nál is járt, reggel 263,70/80 forinton nyitott, majd folyamatos erősödése eredményeképpen érte el záróértékét, ami alig 0,1 százalékkal tér el a kedditől.
A trend hátterében nemzetközi piaci fejleményeket látnak a kereskedők, akik szerint a forint mozgása a sáv felszámolását követő "helykeresés" óta mind volatilitásban, mind pedig mozgási irányban jobban hasonlít a török líra és a dél-afrikai rand mozgásához, mint a valamelyest nyugodtabban viselkedő régiós társaihoz - és ma mind a két említett feltörekvő piaci deviza jelentősen erősödött.
Hasonlóan alakult a dollár/forint árfolyam is. A szerda délutáni 172,40/50 forintos dollárárfolyam úgy alakult ki, hogy a keddi 172,55/65 forint után reggel 174,00/10 forinton jegyezték a dollárt; innen azután fokozatosan erősödött, és ért el a keddinél erősebb pozíciót a forint.
A bankközi forintpiacon "elfogyott" a pénz: egyre nehezebben tudnak finanszírozási hitelekhez jutni a bankok, így az O/N kamatszint immár 7,90/8,00 százalék körül alakul. Távolabbi határidőkre nem változott sokat a kamatszint, de az már eddig is magasan állt.
Megnyugvás érzékelhető az állampapírok másodpiacán, a hét eleji döntések, az elhatározott változások - a kibocsátott államkötvények és diszkont kincstárjegyek arányának eltolása az utóbbiak javára - a jelek szerint célt értek. A szerdai kereskedés során kismértékű, 3-5 bázispontos kamatcsökkenésre került sor - viszonylag jelentős, változatos forgalom mellett. A jellemző hozamszint szerda délután a 3 éves papírok esetében 8,90 százalék, az 5 éves papíroknál 8,80 százalék, míg a 10 éves papírok 8,10 százalék körüli hozamszinten forognak.
Szerda késő délután az euró rekord szintre nőtt a dollárhoz képest az amerikai gazdaság állapotával kapcsolatos aggodalmakra. Röviddel 17:30 előtt az euró 1,5305 dollárra erősödött, ilyen magasan még nem állt a dollárhoz képest.
A dollárgyengülést Henry Paulson amerikai pénzügyminiszternek az a szerdai kijelentése váltotta ki, hogy fennáll a kockázata az amerikai gazdaság gyengülésének.
Napközben nyilvánosságra hozott adat szerint az amerikai magánszektorban februárban csökkent a foglalkoztatottak száma. Az Egyesült Államokban pénteken ismertetik, hogy februárban miként alakult a mezőgazdasági ágazaton kívül foglalkoztatottak száma.
Legfrissebb devizaárfolyamok
Forint/euró-árfolyam: a pillanatnyi állás
MTI