1p
Kedd délután óta tombol a pánik - ki tudja már hányadik hulláma - a piacokon. A tőzsdék az elmúlt időszak legnagyobb bukásait nyelték le, Obama aláírása talán még sohasem ért ilyen keveset. A frank száguldott, 253 forint fölé is benézett az árfolyam, a svájci jegybank megelégelte saját devizájuk elképesztő erejét, a szóbeli intervenció egyelőre úgy tűnik, sikeres lehet
Kedd délután óta tombol a pánik - ki tudja már hányadik hulláma - a piacokon. A tőzsdék az elmúlt időszak legnagyobb bukásait nyelték le, Obama aláírása talán még sohasem ért ilyen keveset. Az amerikai hitelminősítők nem mertek lépni, a kínaiak azonban nem szívbajosak; a tőke megint Svájcba menekül. A frank száguldott, 253 forint fölé is benézett az árfolyam, a svájci jegybank megelégelte saját devizájuk elképesztő erejét, a szóbeli intervenció egyelőre úgy tűnik, sikeres lehet

18:00

Délután 6 órára ismét erősödött némileg a svájci deviza a hazai fizetőeszközzel szemben, ami alátámasztani látszik azokat az elemzői véleményeket, hogy svájci jegybank intervenciója csak rövid távon lesz hatással az árfolyamra. A svájci frank 18 óra előtt ismét 250 forintos árfolyam közelébe került, jelenleg szűk sávban ingadozik: 250 és 248,5 forint között.

10:30

Az elemzőket némileg meglepetésként érte a svájci jegybank (SNB) lépése. Korábban ugyanis rendre olyan véleményeket lehetett hallani, hogy a korábbi intervenciós kísérletek kudarca miatt a zürichi szervezet már nem fog beavatkozni a devizapiacba.

Az intervenció leginkább szóbeli, az SNB a kamatcél csökkentése mellett a pénzintézetek látra szóló betétállományának bővítésének szándékát jelentette be. Ennek megfelelően a bejelentés hatása - bár azonnali és jelentősnek mondható - de korlátozott: az euróval szemben a mélypontnak számító 1,08 alatti szintekről 1,10 fölé emelkedett a CHF-árfolyam, és a forinttal szemben is közel 8 forintos zuhanásnak lehettünk szemtanúi, itt azonban egyelőre ki is fulladt a lendület.

Mivel a folyamatos frankvásárláshoz vezető körülményekben (amerikai és európai adósságválság) továbbra sincs változás, az alapvető folyamatok továbbra is a frank erősödése felé mutatnak. Kérdéses, hogy az SNB milyen eszközök bevetésére szánja el magát, ha újra felfelé tör a frank: Taraczky Andrej, a Buda-Cash vezető elemzője a Privátbankárnak nemrég elmondta, korábban már csúnyán leégette magát ez ügyben a központi bank, azóta is számos kritika éri, hogy fölöslegesen égetett el jó pár milliárdot a devizapiacon, anélkül hogy komolyabb eredményt tudna felmutatni. Valamelyest ugyan lassították a frank erősödését, megfordítani azonban nem tudták.

09:15

Az európai börzék az elmúlt időszak legjelentősebb veszteségeit könyvelhették el a tegnapi kereskedés végére mind a 18 nyugat-európai benchmark esett, a főbb indexek 1-2,3% közötti mínuszban zártak. A Buda-Cash Brókerház összefoglalója szerint a vezető tengerentúli indexek is hatalmas mínusszal zárták a kereskedést, az S&P 500 az elmúlt egy év legnagyobb esését produkálva 2,6%-os mínuszban zárt. A szerdai kereskedés első negyedórájában a tokiói Nikkei 1,72 százalékkal maradt el előző napi záróértékétől.

Pedig Obama aláírta

Az amerikai szenátus kedden este megszavazta a 14,3 ezer milliárdos adósságplafon megemeléséről szóló megállapodást, melyet az elnök is aláírt, ezt követő beszédében hangsúlyozta, hogy gazdaságuk újjáépítése érdekében további intézkedésekre van szükség.

A hitelminősítők is reagáltak: a Moody’s az döntést követően bejelentette, hogy megerősítette az Egyesült Államok államadósságára vonatkozó AAA besorolást, a minősítéshez viszont a leminősítést valószínűsítő negatív kilátást rendelt.

A Fitch sem minősítette le az USA „AAA” adósbesorolását és még a kilátáson sem rontott, de ennek megőrzése érdekében hiteles középtávú deficitcsökkentő tervre van szükség, a fiskális konszolidáció tehát a legfontosabb teendője a kormánynak; az S&P még nem foglalt állást.

Hiába minden?

Az adósságplafon megemelése és a pozitívnak tekinthető hitelminősítői nyilatkozatok ellenére egy szikrányit sem nyugodtak meg az amerikai gazdaság állapotát tekintve a befektetők. Ráadásul a tengerentúli gazdaság számára a korábbi évekhez képest szokatlan irányból érkezett döfés: egy kínai hitelminősítő, a Dagong Global Credit Rating a washingtoni törvényhozás döntése ellenére "A-plusz" besorolásról "A"-ra rontotta az Egyesült Államok adósosztályzatát. A kínai hitelminősítő közleményében hangsúlyozta, az adósságplafon emelése nem változtat azon, hogy az Egyesült Államok államadóssága gyorsabb ütemben nő, mint az amerikai gazdaság és az adóbevételek, ami ahhoz fog vezetni, hogy csökken Washington hiteltörlesztési képessége.

Miközben Európa folyamatosan hadakozik az amerikai hitelminősítőkkel, és saját szervezet létrehozását tervezgeti, a kínai hitelminősítők szép csendben egyre nagyobb tekintélyt kezdenek kiharcolni maguknak a piacon. A Dagong Global Credit Rating viszonylag új szereplő a nemzetközi hitelminősítő szakmában. Kínai vállalatok hitelminősítésével 1994 óta foglalkozik, de akkor került nemzetközi reflektorfénybe, amikor 2010 júliusában Kína "AA-plusz" besorolása alá, "AA"-ra rontotta az Egyesült Államok adósi minősítését, ami jóval alatta volt a három nagy nemzetközi minősítő osztályzatának is. Novemberben, a Fed mennyiségi enyhítést fokozó döntését követően pedig még tovább rontotta az osztályzatot, az eddigi "A pluszra".

A kínai hitelminősítők növekvő súlya nem mellesleg annak is köszönhető, hogy az ázsiai ország az Egyesült Államok legnagyobb külföldi hitelezője. Április végén 1,15 billió dollár értékű amerikai állampapír volt Kína birtokában.

Az amerikai mellett az európai adósságválság esetleges tovaterjedése ügyében sem látni semmi biztató jelet. A piacok továbbra is aggódva tekintenek Spanyolország és Olaszország gazdaságára, találgatják, képes lesz-e a két (a szintén gondokkal küzdő Ciprussal együtt három) ország megmaradni a piaci finanszírozásnál, vagy rákényszerülnek az európai mentőöv, az ESEF igénybevételére. A csütörtöki spanyolországi államkötvény-aukció részben akár választ is adhat erre a kérdésre.

Elfogytak a jelzők: húz a svájci frank

Amíg azonban a bizonytalanság és a félelem az úr, a pénz menekül, oda, ahová rendre menekülni szokott: Svájcba. A frank elképesztő erőben van, az euróval szemben közelebb áll a paritáshoz, mint valaha: kedden reggel 1,08-on állt a jegyzés a bankközi devizapiacon. Az eurónál csak a feltörekvő devizákból menekülnek gyorsabban: a forint ennek megfelelően percek alatt 2 egységet veszített az euróval szemben kedd reggel, 9 órakor már 273-on jegyezték a közös valutát.

A devizahitelesek mindazonáltal inkább a svájci frank árfolyamát látva borzadnak el: miután kedden éjszaka a 250-es szintet is megugrotta a svájci frank, a reggeli órákban rövid hajnali pihenő után további meredek emelkedésbe kezdett. 9 órakor már 253 forintot kellett adni a bankközi devizapiacon egyetlen svájci frankért.

Intervenció: megint nekifut a svájci jegybank?

Ahogy a charton is látszik, 9 óra után pár perccel nagyot zuhant a frank árfolyama: úgy tűnik, a svájci jegybank megelégelte az erős frankot, és az alapkamat megvágására tett utalást. A nemzeti bank az eddigi 0,00-0,75 százalékról 0,00-0,25 százalékra csökkentette kamatcélját, és azt is közölte: figyelik a devizapiaci eseményeket, a frankot ugyanis rendkívül túlértékeltnek tartják.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG