.jpg)
Május 8-án a náci Németország felett aratott világháborús győzelmet, egy "szörnyű konfliktus végét" ünnepli Európa - mutatott rá Juncker.
Szerinte azonban a II. világháború valójában akkor ért véget, amikor Franciaország, a Német Szövetségi Köztársaság, Olaszország, Belgium, Hollandia és Luxemburg képviselői aláírták az Európai Szén- és Acélközösség (a Montánunió) megalapításáról szóló szerződést.
Robert Schuman egykori francia külügyminiszter 1950. május 9-én mondott beszédében kezdeményezte a közösség létrehozását; ez jelentette az első lépést az európai integráció útján. A május 9-i Európa-nap a Schuman-beszédnek állít emléket.
A béke és a szolidaritás Európája ekkor született meg, ezért kellene, hogy május 9. mind a 27 uniós tagállamban munkaszüneti nap legyen, és egész Európa együtt ünnepeljen - hangsúlyozta a luxemburgi miniszterelnök.
Hozzátette: Brüsszelben május 9. munkaszüneti nap, amelyet az EU köztisztviselői maguk között egyszerűen Szent Schuman napjának hívnak.
Michel Rocard az RTL kereskedelmi rádiónak adott interjúban "nagyon jó ötletnek" nevezte, hogy "Európa ünneplésének szellemiségében" május 8-ról - amely Franciaországban munkaszüneti nap - mindenki áttérjen május 9. megünneplésére.
"Azt nem lehet lenyeletni a németekkel és az olaszokkal, hogy május 8., a szövetségesek győzelmének a napja nemzeti ünnep legyen" - vélekedett a volt francia kormányfő.
Ausztria jól járt a szomszédok EU-csatlakozásával
Zöldet kapott a szlovák euró - máris aggódnak
MTI