
Nos Angliában már kormányszinten is arra készülnek, hogy a széndioxid-kibocsátás csökkentése terjedjen ki az állampolgárok otthonaira is. Igen, egy tipikus angliai lakóházban is radikálisan lehetne csökkenteni a széndioxid-termelést, mellette persze nyilván egyéb energetikai előnyökkel, amelyekre hogy úgy mondjam úgy is hajt a technológia és a környezetfelelős kormányzat.
Tehát: mi lenne, ha a háztartás összes energiaigényét egyetlen apró kis energiaforrás biztosítaná, ez fűtene, de ez adná az áramot is, és persze a meleg vizet. A fogyasztás oldaláról olyan trükkökkel csökkentenék a ház energiaigényét, mint a kiváló szigetelés, gyaníthatóan a briteknek végleg le kell mondaniuk az évszázadokig szokásos egyrétegű ablakokról. A háztetőre a melegvíz-szolgáltatást kiegészítő vízmelegítő, a ház alatt a földbe hőszivattyú kerülne, a világítást ledekkel szolgáltatnák, amelyek ugye nagyon kevés áramot fogyasztanak.
És a hatóságok nem tréfálnak, 2016-tól a tervek szerint csak olyan ház épülhet az Egyesült Királyságban, amelynek nulla a széndioxid-kibocsátása, merthogy a lakóingatlanok felelnek az összes kibocsátás több, mint egynegyedéért. Természetesen mindez nem történhet, vagy nem történhet csak a lakók zsebére, a terv elengedhetetlen része egy úgymond robosztus adóprogram, a jól szigetelő és keveset kibocsátó ingatlanok erős támogatása, és az ilyen szempontból hasznos termékek áfájának radikális csökkentése. Évente a háztartások széndioxid-kibocsátását csaknem négy százalékkal lehetne visszafogni. Az otthonok pedig ugyanolyan minősítést kapnának, mint mondjuk a frizsiderek.
Nagyon kemény ügynek ígérkezik a végrehajtás, tekintettel arra, hogy a felmérések szerint a 2050-ben lakott ingatlanok 80 százaléka ma már létezik, mint ahogy a ma létező ingatlanok jelentős része is száz évnél is idősebb, mint tudjuk, Angliában keveset bontanak, inkább próbálnak felújítani. A program mindenesetre már a kormánydöntés felé halad.
Nem akarok most feltétlenül azon morfondírozni vagy viccelődni, hogy nálunk bezzeg mennyire nem alkalmas az idő bármiféle adócsökkentésre ösztökélni az erre most nyilvánvalóan nem hajlamos kormányt. Azt azonban érdemes mindenképp kimondani, hogy az ilyesfajta nagy programokat akkor is most érdemes már beindítani, legalább a kidolgozás szintjén, amikor még nem láthatók hozzá a források.
De láthatók a veszélyek, amelyeket el kell kerülni, és amelyeket az ilyen programok révén talán el is kerülhetünk.
Márványi Péter
Korábbi jegyzetek:
Döbbenetes érdektelenség: Európa nem volt téma
A spam, ami a bűntudatra játszik
Nincs mese: még a rocksztár is hibridre vált
Szolidaritás kontra politikai érdek
Zöldülne a repülés, ha hagynák