Enyhíti az EU-források felhasználásának társfinanszírozási előírásait a gyengébb helyzetűnek ítélt tagállamok, köztük Magyarország számára a brüsszeli EU-bizottság, így ezeknek az országoknak kevesebb önrésszel kell majd kiegészíteniük az uniós finanszírozásokat.
A Financial Times értesülései szerint a terv pótlólagos finanszírozást nem tartalmaz, de a társfinanszírozási szabályok enyhítésével megkönnyíti a jelenlegi folyósítások igénybe vételét Magyarországon kívül Görögországnak, Írországnak, Portugáliának, Lettországnak és Romániának. Johannes Hahn regionális politikáért felelős uniós biztos hétfőn délután a lap értesülésének megfelelően bejelentette az intézkedést. A bizottsági ajánlásra az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak is rá kell bólintania. A lengyel soros elnökség szeretné, ha már a jövő hónapban sor kerülhetne a javaslat elfogadására, hogy az jövőre életbe léphessen.
A Financial Times által látott belső számítások szerint az országcsoport társfinanszírozási költségei 3 milliárd euróval csökkenhetnek a következő három évben.
A jelenlegi szabályozás szerint a tagállamok kormányainak egy-egy adott EU-finanszírozási program költségeiből legalább 15 százalékot kell állniuk, de a lap értesülése szerint ez a hat érintett ország esetében 5 százalékra csökken.
A Financial Times szerint a kezdeményezés a görög gazdaság újjáélesztésével kapcsolatos "kétségbeesett" európai erőfeszítéseket is tükrözi, tekintettel arra, hogy Görögország számára már két kisegítő pénzügyi csomagot kellett összeállítani, és a görög adóssághelyzet magát az eurót is veszélyezteti.
A Bizottság indoklása szerint a reformok célja, hogy lehetővé tegyék a növekedésösztönző és munkahelyteremtő programok gyorsabb beindítását. Az önrész csökkentésének igénybevétele nincs külön feltételhez kötve – hangsúlyozta Hahn. Kérdésre válaszolva a biztos elmondta, hogy a hat államra összesen több mint 2,8 milliárd euró jutna. Ebből Magyarország maximum 308 millió eurót hívhatna le, a legnagyobb kedvezményben Görögország, Románia és Portugália részesülne.
A rendelkezés az Európai Regionális Fejlesztési Alapot, a Kohéziós Alapot, az Európai Szociális Alapot, az Európai Halászati Alapot és az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapot érinti.
2010 végéig megkötött támogatási szerződések és kifizetett összegek az országonként elérhető teljes uniós forrás százalékában
Forrás: KPMG / Privátbankár
Magyarország a 2007 és 2013 közötti uniós költségvetési ciklusban 29,3 milliárd euró uniós forrással rendelkezik, amelyből 15 milliárdnyi (51%) támogatási szerződést kötöttek idáig és 4,8 milliárd eurót (16%) ki is fizettek a kedvezményezetteknek. Ez a vizsgált országok között átlagosnak számít, azonban összegszerűen az átlag alatti az érték. Jelen állás szerint az önerő mértékének esetleges csökkenése is hozzájárulhat ahhoz, hogy mindkét mutató esetében elérjük a 100%-ot.
MTI, Privátbankár