Tállai András elmondta azt is, hogy még az idén el akarják fogadni az új önkormányzati törvényt. Mint fogalmazott, olyan új rendszert szeretnének kialakítani, amelyben nem termelődhet újra a működési hiány. Szavai szerint ez azt jelenti, hogy az önkormányzatok az államtól kapott forrásokat csak azokra a feladatokra költhetnék, amelyekre a pénzt kapták.
Az államtitkár a 31 milliárd forintos támogatási forrásról elmondta: három körben írják ki a pályázatokat az önhibájukon kívül nehéz helyzetbe jutott önkormányzatok részére, először április 30-ig, majd szeptember 10-ig, illetve november 5-ig lehet az igényléseket benyújtani.
A minisztériumi forrásokat egyebek mellett 60 napon túli közüzemi tartozásokra, a kötelező feladatok ellátásra, például az alapfokú közoktatásra lehet fordítani. A jogerős bírói határozat alapján fennálló fizetési kötelezettségek teljesítésére is kérhető forrás, továbbá az adósságrendezés alatt álló önkormányzatok, valamint külön kategóriában a megyei önkormányzatok is igényelhetnek támogatást.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy nem kérhet forrást például az az önkormányzat, amelyik nem önhibáján kívül került pénzügyileg nehéz helyzetbe. Közölte, hogy nagyon alapos gazdálkodási vizsgálaton kell átesniük az igénylőknek, és adott esetben még könyvvizsgálói segítséget is kérnek. Példaként említette, hogy meg kívánják vizsgálni, hogy az önkormányzat hány nem kötelező feladatot lát el, vagy hogy van-e megtakarítása vagy más pénzeszköze.
Az államtitkár elmondta azt is, hogy a költségvetéshez kapcsolódó zárolás nem érinti sem a 31 milliárd forintos keretet, sem az önkormányzati normatívákat, és a fejlesztési források sem kerülnek a tartalékba. Jelezte, a 31 milliárd forintos keret akár bővíthető is lehet az 5 milliárd forintos fejezeti tartalékból. Tállai András azt hangoztatta, szeretnék, ha az önkormányzatok felgyülemlett számlatartozásaikat az idén a pályázati forrásokból rendezni tudnák, és tiszta lappal tudnák megkezdeni a következő évet.
MTI