1p
Az Egészségbiztosítási Alapot függetleníteni kell a költségvetéstől, legyen önálló intézmény - mondta Draskovics Tibor, az Államreform Bizottság elnöke. Váradi Péter, az Axa biztosító ügyvezető igazgatója azt hangsúlyozta, hogy a biztosítók nem tudnak egy könnyen bekerülni az egészségbiztosítási piacra
Az Egészségbiztosítási Alapot (E-alap) függetleníteni kell a költségvetéstől, legyen önálló intézmény - mondta Draskovics Tibor, az Államreform Bizottság elnöke.

Olyan szabályrendszert kell alkotni, amelyben az E-alap nem csak egy önálló intézmény, hanem felelős is, és egyensúlyt teremt a járulékok és a szolgáltatások között - fejtette ki a Világgazdaság által szervezett konferencián. Hozzátette: az egészségbiztosítási piac egy nagyon sajátos piac, amelyhez sajátos állami szabályok kellenek.

Azzal is tisztában kell lenni - folytatta -, hogy mire alkalmas és mire nem egy ilyen rendszer, hiszen egy sor megoldatlan kérdésre nem ad választ - tette hozzá Draskovics Tibor.
Draskovics Tibor hangsúlyozta: nem járható út az egészségügyi szolgáltatásokra fordított kiadások csökkentése azért, hogy fedezze az adminisztrációt az adott intézményeknél (biztosítóknál). "Kialakítható egy olyan modell, hogy a betegek és járulékfizetők számára jobb feltételeket teremt úgy, hogy közben az államháztartás egészségüggyel kapcsolatos kockázatait, a túlfutást képes érdemben mérsékelni" - fogalmazott, "de ehhez először világosan rögzíteni kell, hogy mit akarunk elérni".

Az Államreform Bizottság elnöke kiemelte: meg kell őrizni a társadalombiztosítást és a közfinanszírozást. Ma a társadalombiztosítás keretében minden szolgáltatást közfinanszírozással old meg az állam, amelyben nagy a magánfinanszírozás szerepe - utalt a hálapénzre a szakember. Ezeket a pénzeket kell legális és átlátható csatornákba "terelni" úgy, hogy fennmarad a kockázatközösség, ami nem jelenti azt, hogy ezt egyetlen biztosítónak kell megteremteni.Mint mondta: a szolgáltatóknál lévő tartalékokat - mert vannak ilyenek - azonban csak az egymással versengő biztosítók tudják nyújtani. Draskovics Tibor szerint azonban a szó klasszikus értelmében vett "üzleti biztosítók" jelen esetben rossz megfogalmazás, hiszen ezek a szervezetek nem üzleti biztosítóként működnének. Mint fogalmazott: meg kell adni a lehetőséget az embereknek, hogy válasszanak ezen intézmények között, ám a választást kikényszeríteni nem lehet.

Mint mondta: Magyarországon hat év alatt alakulhat ki "érett piac" az egészségbiztosítás területén a modellről született döntés után.
Váradi Péter, az Axa biztosító ügyvezető igazgatója azt hangsúlyozta, hogy a biztosítók nem tudnak egy könnyen bekerülni az egészségbiztosítási piacra. Megfogalmazása szerint nem lehet üzleti biztosítók piacáról beszélni, ha nincs kockázatszelekció, nincs profit és díjmegállapítás, és a beteg nem választhat szabadon biztosítót. Nem lehet valakit megkérni, hogy táncoljon, ha megkötik kezét-lábát - érzékeltette a helyzetet a szakember. Véleménye szerint a kezdeti idő után kialakulhat verseny a többi között az alapcsomaghoz kapcsolódó egyéb szolgáltatásokban, az ügyfélközpontú ügyintézésben, a díjtételek meghatározásában és a hatékony eljárások vásárlásában.

Éger István hangsúlyozta: a biztosítói modellről hozott döntésnek szakmai alapokra kell támaszkodnia.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke felszólalásában azt hangsúlyozta, azt kell eldönteni, hogy mi a cél: a legjobb hatékonyságú ellátás kialakítása a hozzá rendelt finanszírozással, vagy a meglévő pénzügyi forrásokhoz igazítani a szolgáltatásokat. Véleménye szerint az átalakításokhoz plusz források kellenek. Kifogásként felrótta, hogy még senki nem definiálta igazából azt, hogy mit kellene érteni egy- vagy több-biztosítós modellen, és hogy igazából kell-e biztosítási reform? A köztestület elnöke szerint bátran ki kell mondani, hogy mi legyen és miért? A kérdést szerinte szakmai alapon kell megválaszolni. Mint mondta: a prevenció, a népegészségügyi kérdések kezelése az üzleti biztosítóknak nem érdeke. A társadalombiztosítás mellett szóló érvek közül kiemelte, hogy olcsó, nem igényel kockázatkiegyenlítést, és akceptálja a tudományos eredményeket.

Horváth Ágnes stabilizálna, a Fidesz feltételeket szab
Beindult a bejelentési hullám
Mindenki megörekszik, a Philips meg ezen gazdagodik
Példátlan: többlet az Egészségbiztosítási Alapban
Egészségügyi ellátás: türelmi idő a jogviszony tisztázására (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG