Olyan szabályrendszert kell alkotni, amelyben az E-alap nem csak egy önálló intézmény, hanem felelős is, és egyensúlyt teremt a járulékok és a szolgáltatások között - fejtette ki a Világgazdaság által szervezett konferencián. Hozzátette: az egészségbiztosítási piac egy nagyon sajátos piac, amelyhez sajátos állami szabályok kellenek.
Azzal is tisztában kell lenni - folytatta -, hogy mire alkalmas és mire nem egy ilyen rendszer, hiszen egy sor megoldatlan kérdésre nem ad választ - tette hozzá Draskovics Tibor. |
Az Államreform Bizottság elnöke kiemelte: meg kell őrizni a társadalombiztosítást és a közfinanszírozást. Ma a társadalombiztosítás keretében minden szolgáltatást közfinanszírozással old meg az állam, amelyben nagy a magánfinanszírozás szerepe - utalt a hálapénzre a szakember. Ezeket a pénzeket kell legális és átlátható csatornákba "terelni" úgy, hogy fennmarad a kockázatközösség, ami nem jelenti azt, hogy ezt egyetlen biztosítónak kell megteremteni.Mint mondta: a szolgáltatóknál lévő tartalékokat - mert vannak ilyenek - azonban csak az egymással versengő biztosítók tudják nyújtani. Draskovics Tibor szerint azonban a szó klasszikus értelmében vett "üzleti biztosítók" jelen esetben rossz megfogalmazás, hiszen ezek a szervezetek nem üzleti biztosítóként működnének. Mint fogalmazott: meg kell adni a lehetőséget az embereknek, hogy válasszanak ezen intézmények között, ám a választást kikényszeríteni nem lehet.
Mint mondta: Magyarországon hat év alatt alakulhat ki "érett piac" az egészségbiztosítás területén a modellről született döntés után. |
Éger István hangsúlyozta: a biztosítói modellről hozott döntésnek szakmai alapokra kell támaszkodnia.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke felszólalásában azt hangsúlyozta, azt kell eldönteni, hogy mi a cél: a legjobb hatékonyságú ellátás kialakítása a hozzá rendelt finanszírozással, vagy a meglévő pénzügyi forrásokhoz igazítani a szolgáltatásokat. Véleménye szerint az átalakításokhoz plusz források kellenek. Kifogásként felrótta, hogy még senki nem definiálta igazából azt, hogy mit kellene érteni egy- vagy több-biztosítós modellen, és hogy igazából kell-e biztosítási reform? A köztestület elnöke szerint bátran ki kell mondani, hogy mi legyen és miért? A kérdést szerinte szakmai alapon kell megválaszolni. Mint mondta: a prevenció, a népegészségügyi kérdések kezelése az üzleti biztosítóknak nem érdeke. A társadalombiztosítás mellett szóló érvek közül kiemelte, hogy olcsó, nem igényel kockázatkiegyenlítést, és akceptálja a tudományos eredményeket.
Horváth Ágnes stabilizálna, a Fidesz feltételeket szab
Beindult a bejelentési hullám
Mindenki megörekszik, a Philips meg ezen gazdagodik
Példátlan: többlet az Egészségbiztosítási Alapban
Egészségügyi ellátás: türelmi idő a jogviszony tisztázására (hanganyag)
MTI