.jpg)
A negyedik negyedben 3,35 milliárd euró volt a veszteség, szemben az egy évvel korábbi 1,18 milliárdos adózott eredménnyel. A bevételek a negyedben 32 százalékkal, 3,88 milliárd euróra csökkentek, az egy évvel korábbi 5,67 milliárd euróról.
A botrányt kirobbantó bróker, Jerome Kerviel ellen indított vizsgálat időközben hiányosságokat tárt fel a bank ellenőrzési rendszerében, amelyek megakadályozták, hogy a bróker kétes ügyleteit korábban felfedezzék. Egyelőre úgy tűnik, hogy a brókernek a bankon belül, vagy kívül nem voltak tettestársai. A vizsgálat átfogó eredményét a május 27-i közgyűlésen ismertetik.
Kerviel kijátszotta a bank biztonsági rendszerét, és minden idők legnagyobb, jelenleg 4,9 milliárd euró névértékre becsült csalárd származékos ügyletláncolatát építette ki: fiktív kliensszámlákat kreálva egymásra épülő hosszú pozíciókat vett fel, vagyis azonnali vételi és határidős eladási ügyletek láncolatát kötötte, arra játszva, hogy januárban a piacok "emelkedni" fognak. Az árfolyammozgások azonban Kerviel - és a Société Générale - számára kedvezőtlenül alakultak, s a bank pánikszerűen igyekezett szabadulni az egymás veszteségeit láncolatszerűen fokozó határidős kontraktusoktól, s csak ezt követően tett feljelentést alkalmazottja ellen.
A bank harmadik negyedbeli adózott eredménye már a hitelválság nyomán 1,12 milliárd euróra csökkent az egy évvel korábbi 1,27 milliárdról. Bevételei 2 százalékkal, 5,38 milliárd euróra növekedtek a korábbi 5,29 milliárd euróról.
MTI