1p
A kis- és középvállalkozások (kkv) meghatározó szerepet töltenek be a magyar gazdaságban, olyan működési feltételeket kell teremteni számukra, amelyek segítik növekedésüket - hangsúlyozta Varga István gazdasági és fejlesztési miniszter pénteken, a kormányszóvivői tájékoztatón. A kitörési lehetőséget a miniszter az export növelésében és a határon túli együttműködésben látja.

Varga István elmondta: a Magyarországon működő 678 ezer vállalkozás 99 százalékát 2008-ban a kkv-k adták. Részesedésük a bruttó hozzáadott értékből 55 százalék, a nettó árbevételből 61,3, az exportból 27,8 százalék volt, s a kkv-k fizették a vállalkozói adók 60 százalékát.
   
A kkv szektor szereplői a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) tavaly év végi felmérése szerint úgy látják, hogy gazdasági kilátásaik javultak 2008-hoz képest - ismertette a miniszter. A legnagyobb problémának a kedvezőtlen gazdasági környezetet és a megrendelések visszaesését tartják, 88 százalékuk csökkenő árbevételről számolt be. A válságban elsősorban a működési költségek csökkentésére összpontosítottak, de a piac bővítésére is tettek erőfeszítéseket.
   
A kormány már a világgazdasági válság kitörése előtt igyekezett a kkv-k helyzetét könnyíteni - mondta a miniszter. Ezek közé sorolta a bürokrácia csökkentését (például egyszerűsödött az engedélyeztetési eljárás, bevezették egykapus és az elektronikus ügyintézést) és az államilag támogatott garanciaprogramokat.

A visszatérítendő támogatások több mint 213 milliárd forintot tesznek ki - a GDP 1 százalékát -, amivel dobogós helyen vagyunk az EU-ban - emelte ki a miniszter. Tavaly több mint 2.100 vállalkozás mintegy 20 milliárd forint hiteltámogatást kapott a Jeremie program keretében.

Több mint 58.300 vállalkozó részesült összesen 466,3 milliárd forint állami támogatású hitelben. A garanciával támogatott hitelek állománya 2009-ben 50 milliárd forinttal nőtt. A garanciavállalás összege tavaly 418 milliárd forint volt. Elindult a kockázati tőkeprogram, Magyarország az EU-ban először használt fel Jeremie- forrásokat.   

A válság kitörése után a kormányzati szerepvállalás alkalmazkodott a vállalkozások változó igényeihez. Mivel a fejlesztési igények csökkentek, 111 milliárd forint forrásátcsoportosításra került sor. A múlt év végéig mintegy 60 milliárd forint került ki a kkv-khoz, a fennmaradó összegre márciusban, májusban nyílnak meg a programok.
   
A munkahelymegtartó programokra a kkv-k körében közel 17 milliárd forintot költöttek, 18.152 munkahelyet sikerült megőrizni. A kormány emellett pályázati könnyítéseket vezetett be, ilyen például az automatikus eljárások számának növelése. A miniszter szerint a kutatás-fejlesztés és innováció kitörési pont lehet. Erre 2007-2013. között összesen 311 milliárd forint áll rendelkezésre, a kedvezményezettek több mint 94 százaléka mikro-, kis- és középvállalat.
   
A GOP keretében 2009 decemberéig 396 nyertes pályázat volt, mintegy 52 milliárd forint értékben, a kifizetett összeg 14 milliárd forint. A KMOP 51 milliárd forintos keretéből tavaly decemberig 228 pályázat nyert mintegy 22,2 milliárd forintot, a kifizetés meghaladja a 20 milliárd forintot.
   
Varga István elmondta: a gazdasági válság idején a belső piac növekedésével nem lehet számolni, ezért alternatív lehetőségek után kell nézni. A kitörési pontot a beszállítási lehetőségek bővítésében, az export növelésében és a határon túli együttműködés bővítésében látja a miniszter.

A kicsik még pesszimisták, a nagyok már nem
Túlélésért küzdenek a családi vállalkozások
Csak szörfölnek a magyar KKV-k?

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG