1p
Derűre ború: a hétfői emelkedés után kedden zuhannak a részvénypiacok, a dollár gyengül, mégpedig gyorsuló ütemben, mióta az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) elnöke, Ben Bernanke kedd délután mindenkit figyelmeztetett, aki még nem vette volna észre: a pénzügyi piacok és a pénzügyi intézmények továbbra is jelentős feszültséget állnak ki.

A gyengülő lakáspiac, a szigorúbb hitelfeltételek és az emelkedő olajárak fenyegetik az amerikai gazdaságot,
lenyomják a dollárt, és megártanak az amerikai részvényeknek, mondta Bernanke az amerikai kongresszusban tartott féléves beszámolójában.

Mintegy szavait illusztrálandó, a New York-i értéktőzsde fő mutatója közben 2 százalékos veszteség felé tartott.

Az európai piacok is gyorsabban csúsztak lefelé a lejtőn Bernanke borongása nyomán. Hétfőn még volt egy kis optimizmus, miután az amerikai kormány és a Fed intézkedéseket jelentett be a jelzálogpiac valamelyes megregulázására és a két legnagyobb amerikai jelzáloghitel-intézetet megsegítésére, szükség esetére. Kedden azonban a befektetők már úgy gondolták, ha az amerikai pénzügyi kormányzat "segíteni" akar, akkor nyilván nagyobb a baj, mint bárki gondolta volna korábban.

Az efféle spekulációk miatt szemlátomást hatástalan maradt a piacra az, hogy az általános panaszok elismétlése után Bernanke bizakodva szólt a reálgazdaság helyzetéről. A Fed 1,0-1,6 százalékra emelte az Egyesült Államok idei gazdasági növekedésére szóló előrejelzését - a növekvő lakossági fogyasztásra tekintettel -, az áprilisban jósolt 0,3-1,2 százalékról, közölte Bernanke a kongresszusban.

A külső hatásokra tekintettel a Fed emelte az idei évi átlagos inflációra szóló előrejelzését is, 3,8-4,2 százalékra a három hónappal ezelőtt valószínűsített 3,1-3,4 százalékról.

Nem sikerült "fölbeszélnie" a piacokat kedden még az amerikai elnöknek, George W. Bushnak sem, hiába tartott optimizmusnak szentelt sajtóértekezletet külön a gazdaságról. Mint mondta, a gazdaságélénkítő adókönnyítés hatása már látszik, a gazdaság "figyelemreméltóan rugalmas", és ő - az elnök - igenis bízik az amerikai gazdaság hosszú távú alapjaiban.

"Úgy vélem, a bankrendszer alapvetően egészséges, tényleg ez a véleményem. Megértem, hogy sok az idegesség. De a gazdaság nő, a termelékenység magas, a kereskedelem bővül. Az emberek dolgoznak" - mondta az amerikai elnök. Majd hozzátette: az amerikai kormánynak nem dolga magántársaságokat megmenteni.

Az elnök sajtóértekezletével egyidejűleg a Moody´s hitelminősítő rontotta a két legnagyobb amerikai jelzáloghitel-intézet, a Fannie Mae és a Freddie Mac pénzügyierő-osztályzatát, "B mínusz"-ra "B"-ről, illetve "B mínusz"-ra "B plusz"-ról, egy nappal azután hogy az amerikai pénzügyi kormányzat közölte: növelik e két, évtizedekkel ezelőtt törvényi úton létrehozott, de magán részvénytársaságként működő intézet hitelkeretét, és szükség esetén az állami a részvényeik vásárlásával is kisegíti őket.

Csak a jó adósok kaphatnak hitelt
Beadta a nyugtatót a Fed   
Szakadék szélén táncol Amerika
Nem lehet megunni: olajár az egekben
Mégis a dollár a ludas?

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG