.jpg)
"Egy harcosra, egy cselekvőre, egy küzdőre lesz szükség a Fehér Házban, valaki olyanra, aki minden reggel eltökéltséggel lát hozzá munkájához, tartással és keménységgel" - fogalmazott saját magára utalva a volt first lady egy szombat esti demokrata vacsorán, Milwaukee-ban.
"A beszédektől nem kerül étel az asztalra, benzin az autóba és a receptek, a számlák is kifizetetlenek maradnak. A vetélytársam beszél, én megoldásokat ajánlok" - mondta Clinton.
Obama - akinek kampánya a legutóbbi nyolc, zsinórban aratott előválasztási győzelemmel nagy lendületet vett - ugyanazon a vacsorán azt mondta: Clinton elkeseredettségében indít egyre több támadást ellene. Közölte: ő úgy érne el eredményeket, hogy a demokratákat, a függetleneket, sőt a republikánusokat is egyesítené a közös ügyek érdekében. Önmagában a megoldásokra törekvés többnyire semmit sem eredményez - jegyezte meg Clinton támadására reagálva.
Clinton arról is beszélt, hogy nehéz dönteni közte és Obama között, hiszen mindketten történelmet írnának: az első női, illetve fekete elnökét választaná meg az ország. Leszögezte ugyanakkor, hogy csak ő képes felvenni harcot McCainnel, a republikánus jelöltség várományosával.
Obama régi érvét hangoztatva kijelentette: ha ő lenne a demokrata jelölt, ő tudná a legélesebb alternatívát kínálni a Bush-kormány katasztrofális politikája helyett, és McCain nem tudna azzal érvelni, hogy ellenfele is megszavazta az iraki háborút. (Hillary Clinton Obamával szemben támogatta az inváziót.)
Obama az utóbbi napokban Wisconsinban kampányolt, a volt first lady viszont a hét nagy részét Texasban és Ohióban töltötte. Abban bízik, hogy március 4-én e két népes államban megfordul a kocka, és visszaszerezheti elsőségét. Wisconsinban, mint Clinton tanácsadói is elismerik, Obama, bár szorosan, de vezet.
Clinton támadta Obamát, amiért nincsen általános, mindenkire kiterjedő egészségbiztosítási programja. Az illinois-i szenátor ezt azzal hárította el, hogy az ő terve csökkentené az ellátás költségeit, így az mindenki számára elérhetővé válna.
Barack Obama a nyár végi jelöltállító pártkongresszusra eddig 1280 delegáltat gyűjtött össze az előválasztási fordulókban, Clinton 1218-at. A jelöltséghez 2025 delegátusra lesz szükség. A keddi wisconsini előválasztáson 92, Hawaiin, a helyi jelölőgyűléseken pedig 20 delegátus sorsa dől el.
A fej fej mellett haladó demokrata jelöltaspiránsok versenyét talán a március 4-i forduló fogja lezárni Ohio és Texas államban, ahol összesen 369 küldöttről dönt a lakosság.
Miközben Hillary Clinton Wisconsinban, férje, Bill Clinton volt elnök Texasban harcol felesége elnökjelöltségéért. A Clinton-tábor Hillary lányát, Chelsea-t pedig Hawaiira menesztette, ahol Obama mellett az afro-amerikai szenátor féltestvére, Maya Soetoro-Ng kampányol, aki tanárnő a fővárosban, Honoluluban.
Egyre több elemző úgy véli, hogy a demokrata versenyfutás végére csak a denveri konvenció tehet pontot, és kiemelt szerep jut majd a pártelitnek, az el nem kötelezett szuperdelegátusoknak. Mint a CNN vasárnap jelentette, a jelöltek nagyjából egyötödét kitevő szuperküldöttek között több olyan politikus is Obama pártjára állt át, aki mindeddig Clintont támogatta.
A republikánus oldalon az elnökjelölti játszma lejátszottnak tűnik: John McCain arizonai szenátor eddig 903 jelöltet kapott a szeptemberi pártkongresszusra, míg vetélytársa, Mike Huckabee volt arkansas-i kormányzó csak 245-öt. A jelöltséghez 1191 delegátus kell. McCain mögött azonban még nem sorakozott fel a Republikánus Párt teljes szavazóbázisa, a konzervatív kemény mag túl liberálisnak tartja eddigi kongresszusi tevékenységét. A konzervatívok meggyőzésében nagy segítségére lehet, hogy a jelenlegi elnök apja, George H. W. Bush volt elnök várhatóan hétfőn, a texasi Houstonban jelenti be McCain jelöltségének támogatását.
Szorul a hurok Hillary körül: Obama tarol
Az elnökjelöltek egytől-egyig a halálbüntetés mellett
Clinton-csali: egy nő, aki mégsem az
Szuperizgalmakat hoz a szuperkedd
MTI