Néhány lakópark építtetője már rájött arra, hogy válság idején még azok a vevők is sokkal nehezebben döntenek egy-egy lakás megvásárlásáról, akik eddig sem hitelből vették meg nagyértékű lakásaikat. A lakóparkok úgy vélik, gyors vásárlásra csak akkor lehet rávenni a potenciális célközönséget, ha azok „beleszeretnek” a lakásba. Ebben viszont nagy szerepe lehet a designereknek és a lakberendezőknek is.
Bármennyire is panaszkodnak a lakóparkokat építő befektetők a pangó piacra, ki kell, hogy jelentsük: Magyarországon még mindig túlkínálat van a piacon. Csak az elmúlt félévben ötezer új lakás építésére adtak engedélyt, amely tovább nehezíti a már elkészült kb. ezerötszáz-kétezer, el nem adott újépítésű lakás értékesítését. Mindez arra kényszeríti a beruházókat, hogy jobb minőségű lakásokat építsenek a jövőben, hiszen a vevők egyre válogatósabbak – nyilatkozta Lantos Adrienn, a hárommilliárd forint beruházással megvalósuló Pasarét Residence igazgatója.
A következő években egyre fontosabb lesz a minőségi anyagok használata, és az sem lesz mellékes, hogy ki tervezi a lakást. Mindezeknek köszönhetően élhetőbb és építészetileg is időállóbb lakóparkok épülhetnek Budapesten. A már elkészült lakóparkoknál viszont egyre fontosabb lesz az is, hogy mennyire képesek megmutatni, milyen lehetőségek rejlenek a lakások berendezésében.
Lakáshitelek, törlesztőrészletek összehasonlítása a Privátbankáron |
Ennek oka, hogy az „átlag magyar vásárló” vizuális típus, itthon csak a legritkább esetben vásárolunk tervezőasztalról, a lakások mindössze kb. 10 százaléka adható így el. A lakások 80 százaléka csak akkor kel el, ha már állnak a falak, a mintalakások megléte pedig duplájára növeli az érdeklődők számát egy-egy lakástípus iránt. Így gyakran megesik, hogy valaki „beleszerelmesedik” egy lakástípusba a mintalakás láttán, de már nincs több ehhez hasonló a lakóparkban - olvasható a II. kerületben épülő lakópark gyorselemzésében.
A lakóparkok nem kedveznek az angol stílusnak
A Pasarét Residence mintalakásainak berendezésekor felhasználták a fent említett lakásvásárlási szokásainkkal kapcsolatos tapasztalatokat, amelyeket a Szép Lak című lakberendezéssel és környezetkultúrával foglalkozó lap megfigyeléseivel egészítettek ki. Az újság szakértője, Bárdos Zsuzsa szerint a jelenlegi lakóparkok úgy épülnek, hogy eleve kizárják azokat a vásárlási körből, akik kedvelik a klasszikusnak mondható, angolos vagy mediterrán polgári stílusokat. Ennek oka, hogy a lakóparki lakások jellemző műszaki paraméterei – nagy nyílászárók, alacsony belmagasság – nem igazán teszik lehetővé, hogy a lakberendezők ilyen stílusban rendezzék be a kiszemelt lakásokat. Ugyanakkor a lakóparki környezet egyik előnye, hogy otthonunk és a tágabb értelemben vett lakókörnyezetünk is rendezett, stílusában egységes képet mutathat. Csak arra kell figyelni, hogy lehetőleg a lakásbelső is harmonizáljon mindezzel - nyilatkozta a szakember.
Unalmasak a mintalakások
Mindezek mellett, a szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy a legtöbb lakópark mintalakása meglehetősen unalmasan van berendezve, ezért az nem feltétlen ösztönzi az eladást. A szakember azt javasolja, hogy az igazán hatásos mintalakás-berendezésnek túl kell mutatnia a ma oly divatosan használt barna árnyalatain: „A wenge-bézs a legtöbb lakásban lassan öröklétűnek, és ezáltal kissé elcsépeltnek mondható páros” – nyilatkozta a szakember. Szerinte az egyszerű vonalvezetésű, modern és praktikus bútorok világába, az itt-ott elhelyezett gömbölyű formák és fényes tárgyak elhelyezése különlegességet hozhat egy lakásba. Mindez, ha praktikusan van elrendezve, a pompa, a luxus érzetét keltheti a vevőben. Ez pedig érzelmileg is arra sarkalhatja a vevőt, hogy mihamarabb eldöntse, meg szeretné-e venni a lakást vagy sem.
Nem mindig üzleti kérdés a design
Szili Balázs, a III. kerületben épülő Forest Hill lakópark igazgatója szerint, nem csak a lakberendezőkre, de az építészekre is egyre nagyobb felelősség hárul, hiszen az embereknek „elegük van” a sematikus kockaházakból. Mindez persze nem csak ingatlanfejlesztési probléma, hanem városépítészeti kérdéseket is felvet, amelyekkel nemcsak a vevőknek és eladóknak kellene jobban foglakozniuk, hanem azoknak a döntéshozóknak is, akik meghatározzák Budapest fejlődési irányvonalát.
Van iparág, ami immunis a válságra
Devizahitelek: pár órán is sok múlhat
Egyre több a lakáshitel, az is devizában
Telket venne? Várjon még egy kicsit!
Mennyit ér a lakása? Kábé ennyit!