Horvátország és Albánia megkapta a NATO-behívót
A résztvevők megállapodtak abban is, hogy Boszniával és Montenegróval párbeszédet kezdenek a pénzügyi, gazdasági és biztonsági kérdésekről NATO-csatlakozási törekvéseikkel összhangban. Scheffer szerint ez a határozat azt jelenti, hogy a NATO növelni akarja a Nyugat-Balkán térségének a biztonságát. Hozzáfűzte: a tagállamok nyitottak arra, hogy elmélyítsék a Szerbiával folytatott párbeszédet is.
Scheffer üdvözölte az Ukrajna és Grúzia által végrehajtott reformokat. Kijelentette: a két ország is tagja lesz majd a NATO-nak, ezért intenzív tárgyalásokat kezdenek velük, de a (NATO előszobáját jelentő) tagsági akciótervbe (MAP) csak később vonják be őket. A főtitkár bejelentette, hogy Franciaország és Németország rendezi közösen a következő NATO-csúcsot.
Nicolas Sarkozy francia államfő Angela Merkel német kancellárral közösen tartott sajtótájékoztatón leszögezte, hogy Macedóniának meghívásához nem kell megvárnia a következő NATO-csúcsot. Merkel is hangsúlyozta, hogy ez hamarabb is lehetséges, ha rendeződik a macedón-görög vita.
George Bush amerikai elnök a találkozó végén a küldöttségek előtt elmondott beszédében sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy Macedóniát nem hívták meg meg a NATO tagjának. Leszögezte, hogy az észak-atlanti szövetség bővítése folytatódni fog.
Újfajta gondok miatt főhet a NATO feje
NATO-csúcs - nem csak katonai szemmel
Nem mindegy, ki hozza a rakétáit
MTI