.jpg)
A jogszabály értelmében a hadkötelezettséget előíró törvény ugyan érvényben marad, de nem alkalmazzák, amíg az országot nem fenyegeti valamilyen veszély. Háború esetén a kormány jogosult arra, hogy helyreállítsa a teljes hadkötelezettséget.
A kormány tervei értelmében a hadseregben 16 ezer hivatásos katona és kétezer önkéntes szolgál majd, emellett kétezer polgári személyt alkalmaznak, a tartalékosok száma pedig hatezer lesz. Jelenleg a horvát hadseregben 25 ezer sorkatona teljesít szolgálatot. A kormány szerint a csökkentett létszám nem fogja fenyegetni a hadsereg harci képességét.
Az Európai Unióhoz és a NATO-hoz való csatlakozásra váró, 4,4 milliós Horvátországban fokozatosan csökkentették a hadsereg létszámát és a sorkötelezettség időtartamát az 1991-95-ös háború befejezése óta. A balkáni országok többségében - beleértve Szerbiát - továbbra is fenntartják a hadkötelezettséget.
Bulgáriában a tervezettnél egy hónappal korábban, december elején leszerelik az utolsó sorkatonákat, és ezzel a bolgár hadsereg hivatásos hadsereggé alakul át. A bolgár fegyveres erők mintegy 45 ezer főből állnak. A haderőreform során felére csökkentették a hadsereg létszámát, ez a létszám azonban már nem fog változni. Bulgária 2004 óta a NATO, 2007 óta az EU tagja.
Kínából kapnak fegyvert az iraki rendőrök
OTP-lányok Bulgáriában és Horvátországban
Sorkatona volt a Széna téri túszejtő
MTI