A Fed és a szövetségi kormány aktív tevékenysége ellenére még nem tudni, hogy a recesszió milyen hosszan és mélyen érinti az USA gazdaságát - vélik az ING Investment Management szakemberei. A jegybank rövid távon az inflációs veszély miatt várhatóan kamatot fog emelni, de középtávon egy elhúzódó recesszió esetén a kamatcsökkentés lehetőségét is újra meg fogja fontolni.
Az előrejelzés szerint az eurózónában 1,7 %-os növekedés várható 2008-ra, de a magas élelmiszer- és energiaárak egyre erősödő inflációs nyomást idéznek elő. Az Európai Központi Bank ezért továbbra is ragaszkodni fog antiinflációs politikájához. Az eurózóna gazdaságaira nehezedő nyomás várhatóan fokozódni fog, amit a magas euróárfolyamok miatti csökkenő vásárlóerő okoz.
Az ING IM szakembereinek meglátása szerint a feltörekvő gazdaságok globális súlya tovább növekszik az év során. Közép és hosszú távon továbbra is pozitívak a kilátások a fejlődő piacok megítélésének tekintetében, azonban egy stagflációt jelentő esetleges makrogazdasági krízishelyzetben a fejlett piacoktól való "függetlenedés" nem lesz egyszerű.
Az előrejelzés szerint elmondható, hogy a dollár jelenleg fundamentálisan alulértékelt az euróhoz képest, ezért az év végéig az elemzők a dollár erősödését várják (1,35-1,45-ös várható keresztárfolyam az euróval szemben). A szakemberek mindazonáltal fenntartják a véleményüket, hogy a dollár hosszú távú gyengülő pályán mozog, amelynek hátterében a fejlődő gazdaságok kiemelkedő teljesítménye, és ezzel párhuzamosan ezen gazdaságok fizetőeszközeinek is fokozatos hosszú távú erősödése figyelhető meg. |
Az ingatlanszektor tekintetében kissé bizonytalanok a szakértők, mert a szektor tavaly elérte a csúcsát és a magas finanszírozási költségek rövid távon továbbra is kedvezőtlenül hatnak. Azonban hosszabb távon az ingatlanrészvények már jó kilátásokkal rendelkeznek - áll a közleményben.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
A vállalati profitok, miután tavaly elérték a csúcsukat, az utóbbi időben erőteljes nyomás alá kerültek, ezért az ING IM elemzői globálisan továbbra is a tőzsdei cégek eredményeinek csökkenésére számítanak. A profitszintek várhatóan 2009 közepére jutnak mélypontjukra, ezért véleményük szerint jelentősebb és fenntartható részvénypiaci növekedés legkorábban 2008 utolsó negyedévében bontakozhat ki.
A közeljövő kilátásai kedvezőbbnek tűnnek Japán és az USA piacain, mint Európában, azonban az amerikai piacon jóval nagyobbak a kockázatok. Ahhoz, hogy a részvénypiacok ne zárják az évet jelentős veszteségekkel, nagyon fontos, hogy ne növekedjen markánsan a munkanélküliség az USA-ban, és ne kelljen újabb, a lakáspiacról és a pénzügyi szektorból érkező sokkhatásokkal szembesülni. A részvénypiacoknak az egyik fő jellemvonása továbbra is az erőteljes változékonyság lesz - vélik.
Beadta a nyugtatót a Fed
Milliárdok távoztak a befektetési alapokból
Nem sok értelme van az európai keménykedésnek
Dollár - olaj: egy a négyhez
Recsegés, ropogás: szájról szájra terjed a válság
Eurós szigor: az elemzők szóltak előre
Privátbankár