.jpg)
A konstrukció lényege, hogy az állampolgárok egy elkülönített befektetési számlára helyezhetik el megtakarításaikat, ahonnét részvényekbe, befektetési alapok jegyeibe, állampapírokba, vállalati kötvényekbe, bankbetétekbe, hosszú lejáratú jelzáloglevelekbe fektethetnek. Amennyiben a megtakarító öt évig ezen a számlán tartja az eredetileg befektetett összeget és annak hozamait, akkor a hozam mentesülne az árfolyamnyereség- és a kamatadó alól.
A hosszú távú megtakarítások ösztönzésére már korábban kidolgozott és a kormányhoz eljuttatott befektetési számla koncepció összhangban van azzal a céllal, amelyet Gyurcsány Ferenc is megfogalmazott a hétfőn bejelentett új tulajdonosi programban. A kormány állami vállalatokból kínálna fel részesedést a lakosságnak, a tulajdont szerzőknek részletfizetési, adókedvezményt, illetve árfolyamkedvezményt is adnának, és a miniszterelnök szavai szerint arra akarják ösztönözni az embereket, hogy tartósan legyenek tulajdonosok.
A tőzsde elnöke pozitívnak nevezte a miniszterelnök bejelentését, és hozzátette: "a Matáv 1997-es bevezetése óta erre várunk". Szalay-Berzeviczy Attila kifejtette: a javaslatban a tőzsde nem lett ugyan kimondva, de szakmai szempontból vizsgálva nyilvánvaló, hogy a tulajdonrészhez juttatási program nem képzelhető el máshogy, csak a tőzsdén keresztül. Ezeket a társaságokat be kell vezetni a tőzsdére, a részvényeknek kell egy kereskedési hely és árfolyamok, és kell a transzparencia, a menedzsment számonkérhetősége, hisz e nélkül miért is venne bárki ilyen részvényt.
A tőzsdeelnök hangsúlyozta: a lépés nem elsősorban a tőzsde érdekét, hanem a nemzetgazdaság érdekét szolgálja, hiszen sikeres gazdaság sehol a világon nem képzelhető el virágzó tőkepiac nélkül.
Emlékeztetett arra, hogy a korábbi állami vállalatok közül a legsikeresebb zászlóshajók most azok a független hazai cégek, amelyek a tőzsdén vannak: a Mol, az OTP, a Richter.
Ugyanakkor a korábbi privatizációk nyomán tőzsdére került vállalati részvények árfolyamnyereségéből a hazai lakosság erősen kimaradt, amiért a tőzsdeelnök szerint a rossz megtakarítási szerkezet okolható. - Közel 3 ezer milliárd forint árfolyamnyereséget tudhatnak a zsebükben azok a külföldi befektetők, akik az elmúlt öt évben bíztak a magyar vállalatokban, miközben a magyar nyugdíjpénztárak rekord alacsony részvénytartást mondhattak magukénak, és a részvényeknek csak 4 százaléka van hazai befektetők kezében.
Erste-papírok a román parketten (hanganyag)
Kettős veszély leselkedik ránk
A helyi multik csatája hajtotta a tőzsdét (hanganyag)
Tőzsde: A nap végére elfogyott a lelkesedés (hanganyag)
MTI