Elkészült a jövő évi büdzsé terve, amelyet Matolcsy György egy nemzeti szalaggal átkötött pendrive-on mutatott be a Parlamentben. A nemzetgazdasági miniszter szerint a költségvetés karaktere már biztosan nem fog változni. A 2011-es évről azt mondta a szaktárcavezető, hogy az különleges év volt, hiszen a magánnyugdíjpénztári befizetések átvezetése miatt a kassza szufficittel zár, 2 és 2,5% között - ilyen plusz nyilván nem lesz a következő évben. Matolcsy szerint tudni fogják tartani a 2,94%-os idei hiánycélt. Továbbra is prioritásként kezeli a tárca az államadósság-csökkentést, ennek szintjét év végére a GDP arányában 73%-ra várja.
4%-kal nőnek a reálkeresetek, nem lesz recesszió
A jövő évi büdzsé megtervezésénél elsődleges volt a biztonság, a miniszter nem titkolta, 280 illetve 300 forintos euróra is készültek tervek a minisztériumban, a hiánycélt ugyanis minden áron tartani kell. A kormány 4,2% inflációval, 0,2%-os fogyasztásbővüléssel számol, valamint "4%-os reálkeresetemelkedéssel". A kormány 10 és 11% közötti munkanélküliséggel számol, de "titokban egy számjegyű" rátát várnak, ugyanis a Start Munkaprogram 200 ezer embert csatornáz be a munkaerőpiacra. A szaktárca első embere kijelentette, hogy nem számítanak recesszióra, a tervezésnél szerény, 1,5%-os gazdasági növekedést vettek alapul. A jövő évi hiánycél a GDP 2,5%-a.
A jövő évről Matolcsy elmondta, a következő évben a költségvetés elsődleges egyenlege 1,1%-os pluszt mutathat - ez azonban megtévesztő, hiszen a kamatkifizetések nincsenek benne, ennek szintje azonban csökkenni fog, de még így is 1100 milliárd forint felett marad majd.
Az öt nagy cél
A 2012-es büdzsét 5 nagy cél köré építették. Az első ilyen a nyugdíjkassza két lábra állítása, mely már megkezdődött. A kassza hiánya tavaly 890 milliárd forint volt, amit a pénztári forintokból 529 milliárddal egészített ki a költségvetés. A jövő évben azonban a kasszába befolyó összegekből teljesítik majd a kifizetéseket, vagyis - ahogy Matolcsy fogalmazott - bezárják azt. 2250 milliárdot szánnak e célra, de csak az öregségi nyugdíjak tartoznak majd ide, minden más olyan kifizetés, ami a nyugdíjkorhatár előtti nyugdíjjellegű juttatás, más alapból kerül majd kifizetésre. Matolcsy egyértelműsítette: "csak az a nyugdíj, amit korhatár után fizetne ki". A miniszter szerint ezzel biztonságba helyezték a nyugdíjakat, melyek a visszafogott gazdasági teljesítmény miatt csak inflációarányosan fognak jövőre nőni. A miniszter kilátásba helyezte egy külön alap felállítását a nyugdíjon kívüli szociális jellegű kifizetéseknek - de ezt csak 2013-tól.
A második pont az egészségügyi kassza, mely jövőre 570 milliárdos hiánnyal zár. Ezt a költségvetés fogja kipótolni, méghozzá adóbevételekből. Matolcsy szerint ezt a rendszert is abba az irányba kell eltolni, hogy megálljon a lábán, a következő év erről fog szólni, de vélhetően az eü-kasszát még nem tudják zárni. Pozitív eltolódás, hogy a teljes kiadások 30%-a már csak az, amit más forrásból kell pótolni - tette hozzá a miniszter.
Ideiglenes adót vezetnek be
A harmadik pont az "egykulcsos és arányos" adórendszer kialakításának befejezése lesz. Nem volt titok, a kormány kivezeti az adójóváírást és a félszupebruttót a rendszerből. A 202 ezer forint felett keresők azonban ne lelkesedjenek, a félszuperbruttót a kormány a jövő évben ugyanis egy külön adóalapba vezeti át - innen tervezik ugyanis kompenzálni azokat, akik az adóátalakítás miatt rosszul járnának, vagyis a 202 ezer forint alatt keresőket. A magasabb keresetűen jövőre így fejenként 100 ezer forintról mondanak le az arányosság nevében.
Ugyanakkor nő az egészségügyi járulék is 1 százalékponttal.
A volt közalkalmazottak könnyen találnak majd munkát?
Továbbra is prioritásként kezeli a kormány a munkahelyteremtést, a Start Munkaprogram keretén belül jövőre 200 ezer embernek adnak munkát. Ők csak szja-t és egészségügyi hozzájárulást fizetnek majd, nyugdíj-hozzájárulást és egyéb közterheket nem, a bruttó "startmunkabér" így 63 ezer forint lesz. Sőt, a kormányszóvivő azt is elmondta, hogy a kormány célja, hogy a közszférából minél többen a piac felé áramoljanak. A központi apparátusból 5000 - jórészt nyugdíj előtt álló - közalkalmazottat küldenek el. A kormány támogatni fogja azokat a cégeket, amelyek volt közalkalmazottakat vesznek fel, ők 50%-os kedvezményt kapnak a közterhekből.
Az ötödik fontos pont a biztonsági tartalék képzése: a GDP 1%-ának megfelelő 300 milliárd forintos puffert az előre nem látható kockázatok miatt építik be.
A miniszter elmondta, a 2012-es büdzsébe összesen 1000 milliárdos "egyenlegjavulás" van, amiből 445 milliárd az adóemelésekből jön össze. Matolcsy hangsúlyozta, hatékony és takarékos államra van szükség.
Adóemelés: csak indokolt estben
A nemzetgazdasági miniszter kifejtette: a 2012-es költségvetés tervezete minden fontos ágazatra több pénzt szán, így a hatékony államra, az egészségügyre, a közbiztonságra, az oktatásra, a társadalmi felzárkóztatásra és a gazdaság fejlesztésére is több forrás jut. Mindezt úgy éri el a Kormány, hogy jelentősen növeli a hatékonyságot és jobban használja fel az uniós forrásokat - húzta alá. Ez utóbbiból jövőre többet is kap Magyarország, 1500 milliárd forintot tolnak be a gazdaságba az EU-s forrásokon keresztül.
Ezen felül a kormány otthonteremtési programot is indít, amelynek keretében a gyermeket nevelő és gyermeket vállaló családok lakásvásárlási támogatáshoz juthatnak - erről pontosabb információt nem árult azonban el Matolcsy.
A miniszter hangsúlyozta, hogy adóemelést a kormány csak indokolt esetben lép meg. Ilyen indokolt esetnek számít a tartalékképzés, az egészségügyi kassza helyre rázása és az arányos közteherviselés megvalósítása. Vagy ahogy a tájékoztató elején fogalmazott Matolcsy: a biztonságért nem fél a kormány adót emelni.
Tudják, hogy baj van
Euróválság van, az országot pedig meg kell menteni - ezzel a felszólítással kezdett neki a megszorító intézkedések bevezetésének a kormány. A külső környezet romlása miatt már az első félévben bizonyossá vált, a 3%-os GDP növekedés egyelőre csak vágyálom marad. A növekedési kilátások romlásába alighanem az is belejátszik, hogy a kormányzati intézkedések sem hozták meg a kellő gyorsasággal a várt pozitív hatásokat, a munkanélküliség továbbra is 10% felett van, a gazdaság motorja pedig az exportfüggő feldolgozóipar.
A legnagyobb gond azonban továbbra is az év végi 3%-os hiánycél tartása, a halvány gazdasági teljesítmény miatt 100 milliárd hiányzik a kasszából, jövőre azonban közel tízszer ekkora - bármennyire is ódzkodik a kifejezéstől a kabinet - megszorításra lesz szükség. A költségvetés hiánya a legutóbbi, augusztusi adatok szerint pedig az előirányzat 130% áll, igaz az NGM év eleji prognózisa a harmadik negyedév végére 144%-os szintet várt.
A múlt héten már több fájó intézkedést is bejelentettek, azon túl hogy az állam magán is spórolni igyekszik, lesz áfaemelés, a 27%-os kulcs a legmagasabb lesz az EU-ban, valamint az adóbeszedés hatékonyságán is javítani akar a kormány. November 1-től több, a fogyasztást terhelő adó lép életbe. Az idei 100 milliárdos költségvetési luk betömésére az elég lehet, azonban a jövő évre már alaposan meg kell húzni a nadrágszíjat: a héten kiderült, hogy a kormány ezt a gondot is adóemelésekkel igyekszik megoldani.
Privátbankár - Zsiborás Gergő