A Magyarországon alkalmazott felvételi programok megfelelnek az elvárásoknak: segítségükkel a kapott megoldás igazságos lesz, vagyis egy diák jelentkezését csak akkor utasítják el egy adott szakon, ha ott magasabb pontszámú jelentkezőkkel sikerült feltölteniük a keretszámot - olvasható a dokumentumban. A vizsgálat megállapítása szerint a lehetséges igazságos megoldások közül az alkalmazott algoritmus éppen azt adja, ami a legoptimálisabb a diákok részére.
A glasgow-i és budapesti matematikusok a magyarországi közoktatási és felsőoktatási felvételi során használt algoritmust vizsgálták. A kutatócsoport munkájában két magyar szakember vett részt: Biró Péter (Glasgow-i Egyetem, Számítástudományi Tanszék) és Fleiner Tamás (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Számítástudományi és Információelméleti Tanszék).
Az idén zárult vizsgálat nyomán a szakemberek megállapították, hogy "a középiskolai rendszerben alkalmazott modell és algoritmus tisztasága egyedülálló példaként szolgálhat más országok számára is". A felsőoktatási felvételinél használt modellel kapcsolatban úgy fogalmaznak, hogy bár az "több speciális problémát hordoz magában, ezek gyakorlati megoldása szintén megfelelő".
Az úgynevezett "párosító" algoritmus a felvételizők intézményi preferenciái, a felvételin elért pontszámok és a szakok keretszámai alapján másodpercek alatt állítja össze, ki melyik egyetemre vagy főiskolára jut be.
Lenyomták a vidékiek a budapesti fiatalokat
Nem ér többet az egyetem a főiskolánál
Szerezzen diplomát, nagyon is megéri!
Elmaradt a felvételi verseny?
Idegen nyelven már eladható a jogász
MTI