1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentett az Európai Bizottság: a pénzügyi válság fokozatosan megszűnik, az EU gazdasági növekedése 2,4 százalékra csökken és a munkanélküliség ugyancsak csökkeni fog
Jelentett az Európai Bizottság: a pénzügyi válság fokozatosan megszűnik, az EU gazdasági növekedése 2,4 százalékra csökken és a munkanélküliség ugyancsak csökkeni fog

Az Európai Bizottság őszi gazdasági előrejelzése szerint az EU gazdasági növekedése a 2007-es 2,9 százalékról várhatóan 2,4 százalékra csökken 2008-ban és 2009-ben egyaránt. Ezen belül az euróövezetben 2,6 százalékról 2008-ban 2,2 százalékra, 2009-ben 2,1 százalékra mérséklődik a növekedési ütem.

Ez a mérséklődés a pénzügyi piacok erőteljes ingadozásának hatására következik be. Az ingadozás ugyanis szigorúbb finanszírozási feltételekhez és nagyobb bizonytalansághoz vezetett. A még mindig kedvező globális gazdasági környezet és a szilárd alapok miatt azonban az előrejelzések tavaszhoz képest mindkét területen csupán 0,3 százalékponttal romlottak. Különösen az év korábbi időszakában a növekedés hajtóerejévé vált magánfogyasztás esetében várható további kedvező ütemű növekedés, amelyet a foglalkoztatás viszonylag stabil növekedése is erősít.

Miután 2006-ban már létrejött 3,5 millió új munkahely, az EU egészében a 2007–2009-es időszakban további 8 millióval lehet számolni, ami hozzájárul ahhoz, hogy az uniós munkanélküliség aránya 2009-re 6,6 százalékra csökkenjen.

Részben ennek a gazdasági fellendülésnek köszönhetően a tagállamok 2007-es költségvetési hiánya az előrejelzések szerint átlagosan a GDP 1,1 százalékára, az euróövezetben pedig 0,8 százalékára csökken, ami több évre visszatekintve a legalacsonyabb. Ebben az évben a strukturális hiány esetében is várható kisebb mértékű javulás, bár ezután a költségvetési konszolidáció megáll. A következő negyedévekben a magasabb nyersanyagárak miatt várhatóan növekszik az infláció, amely azonban 2008 közepére körülbelül 2 százalékra esik vissza az euróövezetben.

- A nyáron a pénzügyi piacokon tapasztalt erőteljes ingadozás, az USA gyengülő konjunktúrája és a folyamatosan emelkedő olajárak miatt kétségtelenül kedvezőtlenebbek a kilátások. Ebből következően tovább mérséklődik a gazdasági növekedés, és a lassulás kockázata egyértelműen nagyobb. Az erős világgazdasági növekedésnek és a szilárd gazdasági alapoknak köszönhetően azonban a negatív hatás korlátozott maradhat. Ami az árakat illeti, az infláció mérsékelt marad, de a kockázat továbbra is fennáll - nyilatkozott Joaquín Almunia, gazdasági és pénzügyi biztos.

A Bizottság központi előrejelzése szerint a pénzügyi válság fokozatosan megszűnik, bár időközben érzékelhetően csökkent a befektetők kockázatvállalási hajlandósága és szigorodtak a finanszírozási feltételek. A beruházások alakulása eddig dinamikusnak bizonyult, de a jelenlegi szakaszban mérséklődhet, nem utolsósorban az építési beruházások néhány tagállamban tapasztalható erőteljes visszaesése miatt. A magánfogyasztás megélénkült és a kedvező foglalkoztatási kilátások fényében a növekedés fő hajtóerejévé válik, feltéve, hogy a fogyasztói bizalom továbbra is megmarad.

A külső tényezőket tekintve az uniós növekedést a stabil világgazdasági kilátások is támogatják, főként a fellendülőben levő gazdaságok révén, ami nagyjából ellensúlyozza az USA gazdaságának visszaesését. Ezért a brüsszeli bizottság úgy látja, hogy az EU gazdasági növekedése az előrejelzés két évében nagyjából potenciáljának megfelelően alakul. A magasabb nyersanyagárak miatt azonban az infláció a következő negyedévekben az euróövezetben 2,4 százalékra nő, majd a jövő nyárra körülbelül 2 százalékra esik vissza.


A munkanélküliség változatlanul csökken; a költségvetési konszolidáció megáll


A foglalkoztatás dinamikus, az EU-ban és az euróövezetben egyaránt 1,5 százalékos növekedése az idén várhatóan 3,6 millió új munkahelyet hoz létre az Unióban (az euróövezetben 2,3 milliót). Ez az átfogó javulás számos ágazatra, foglalkoztatási modellre és tagállamra terjed ki. A továbbiakban a konjunktúraciklus tetőpontjához közeledve a foglalkoztatás növekedése 2008–2009-ben átlagosan mind az EU-ban, mind az euróövezetben körülbelül 1 százalékra csökken. Mindazonáltal 2008–2009-ben mégis 4,5 millió munkahely jön létre az EU-ban (3,2 millió az euróövezetben), ennek eredményeként az általános foglalkoztatási ráta 2009-re 66 százalék fölé emelkedik. A munkanélküliségi ráta az előrejelzések szerint az EU-ban 2009-re 6,6 százalékra csökken, míg az euróövezetben 7,1 százalék lesz, amire az utóbbi tizenöt évben nem volt példa.

Általánosabbá válik a munkaerőhiány, aminek következtében az előrejelzés időszakában a bérek várhatóan gyorsabban emelkednek, különösen 2008-ban, amikorra tükröződni fog az előző évek stagnáló béralakulása utáni felzárkózás és az egyszeri intézkedések hatása. A munkatermelékenység tartós növekedése azonban korlátozza a fajlagos munkaerőköltségek emelkedését és fékezi az inflációs nyomást.

A váratlan többletbevételek és a konszolidációs erőfeszítések együttes eredményeként az államháztartási hiány az EU-ban GDP-arányosan a 2006-os 1,6 százalékról 2007-ben 1,1 százalékra csökken (az euróövezetben 1,5 százalékról 0,8 százalékra). 2008-ban azonban néhány országban a gazdaság lanyhulása, valamint egyes esetekben a nem várt bevétel többletkiadásokra való felhasználása miatt romlás várható. Az előrejelzés szerint a teljes hiány 2008-ra az EU-ban a GDP 1,2 százalékára, míg az euróövezetben 0,9 százalékára nő, majd 2009-re, feltételezve a politikák változatlanságát, stabilizálódik. Strukturális tekintetben 2008-ban és 2009-ben várhatóan szintén megáll a költségvetési konszolidáció.

Az államadósság csökkenő tendenciát mutat, és 2009-re az euróövezetben várhatóan eléri a GDP 63,4 százalékát, az EU-ban pedig már 2007-ben 60 százalék alá kerül.


Az EKB nem változtatott a kamaton
EKB: a növekvő pénzmennyiség inflációs kockázat
Az eurózóna is lassul
Egyik oldalon elvett, a másik oldalon osztogatott az Európai Bizottság (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG