1p
A 20 milliárd euró összegű hitelkeretet - amelyet az IMF, az EU és a Világbank biztosítanak - 2010. március végéig hívhatja le a magyar kormány, a készenléti díj éves szinten 0,25 százalék, kamata 5-6 százalék, a visszafizetés futamideje 3-5 év - jelentette be Simor András, az MNB elnöke.
Az IMF, az Európai Unió és a Világbank által összeállított 20 milliárd euró összegű hitelkeretet 2010. március végéig hívhatja le a magyar kormány, a készenléti díj éves szinten 0,25 százalék, kamata 5-6 százalék,a visszafizetés futamideje 3-5 év - jelentette be Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke azon a tájékoztatón, ahol ismertették a pénzügyi mentőcsomag részleteit.

Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára elmondta: a kormány gyors és radikális intézkedéseket hozott, és már a válságjelenségek első hatásainak érzékelésekor felvette a kapcsolatot az IMF, az Európai Unió és a Világbank illetékeseivel, hogy előkészítsék a pénzügyi mentőcsomagot.

Ezek közé sorolta, hogy a kormány a már csökkentett idei GDP arányosan 3,8 százalékos államháztartási hiányt tovább mérsékli 3,4 százalékra, visszavonta a jövő évi adótörvényeket, illetve alapjaiban átdolgozta a jövő évi tervezett büdzsét, az ahhoz kapcsolódó makropályával, amely a legrosszabb variáció szerint a GDP várható 1 százalékos visszaesését tartalmazza.

Bajnai Gordon fejlesztési és gazdasági miniszter arról beszélt, hogy már rövidtávon is olyan intézkedésekre törekedett a magyar kormány, amely hosszútávon segítik az országot abban, hogy Magyarország az EU egyik legversenyképesebb tagja legyen hosszabb távon.

A 20 milliárd euró összegű hitelcsomag célja a nemzetközi pénz és tőkepiacok bizalmának erősítése és segítség a fizetési mérleg finanszírozásához - jelezte Simor András. Az összeg kétszer akkora, mint a külföldiek kezében lévő magyar állampapírállomány és ötször nagyobb, mint a jövőre devizában lejáró kormányzati adósság - tette hozzá az elnök.

Simor András kiemelte: a hitelkeret lehívásáról a magyar kormány dönt, az esetleges lehíváskor a hitelösszeg az MNB devizatartalékait, így az ország devizatartalékait növeli.

Elena Flores az Európai Unió Bizottságának igazgatója ismertette: a hitelcsomag a biztonságot, a bizalom megerősítést szolgálja, megemlítette, hogy az EU részesedése a hitelkeretből 6,5 milliárd euró. Az igazgató elmondta: a válság az unió országait eltérő mértékben érinti, ezzel a segítséggel az EU célja az, hogy támogassa Magyarországon a fiskális konszolidációt, növelje a likviditást, és az ország költségvetését közelebb hozza az egyensúlyi állapothoz. Az EU is látja a magyar hatóságok elkötelezettségét , és azt is, hogy ezek az intézkedések bekerülnek a középtávú magyar konvergenciaprogramba - tette hozzá.

Elena Flores megerősítette: a magyar közkiadásokat kontroll alatt kell tartani, a fiskális reformot folytatni kell, akárcsak a strukturális reformokat.

A 20 milliárd euró összegű hitelkeret "fejnehéz", azaz nagyobb részét a futamidő elején lehet lehívni - mondta Anne-Marie Gulde. Az IMF főtanácsadója kérdésre válaszolva hozzátette: ez egy készenléti hitel, amelyet nem szükségszerű igénybe venni, célja a biztonság megteremtése, a bizalom megerősítése a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon. Kérdésre válaszolva elmondta: először az állami kiadásokat kell áttekinteni, lefaragni, ez azért is fontos, mert csak ezután lehet megvalósítani az adók mérséklését.

Simor András aláhúzta, az MNB önálló, független intézmény, így azért döntött az alapkamat felemeléséről 8,5 százalékról 11,5 százalékra, hogy megnehezítse, költségesebbé tegye a forint elleni spekulációt. Elmondta azt is, hogy a hitelkeretnek lesz olyan része, amely elérhetővé válik a magyar bankrendszer számára.

A jegybank elnöke kérdésre válaszolva leszögezte: "nem látok esélyt arra, hogy a maastrichti követelmények teljesítése nélkül Magyarországon be lehetne vezetni az eurót".

A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!

Sírni fognak a vállalatvezetők
A mentőövet bedobták, de nekünk kell kiúszni
Mentőöv Magyarországnak - ennyit kapunk
Fellélegezhet az állampapírpiac?
375 milliárd jön össze a nyugdíjasoktól és a közszférából
Így képzeli Gyurcsány a megszorítást
Segítség helyett figyelmeztetést kap Románia az IMF-től

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG