IMF: a kormánynak hosszabb távra kellene tekinteni
A Nemzetközi Valutaalap egyik illetékese szerint a magyar központi bank infláció-ellenes politikáját megfelelőbben lehetne megvalósítani a forint szabad árfolyammozgásával, szemben a jelenlegi árfolyamrendszerrel szemben. Ezt Christoph Rosenberg az IMF európai, varsói székhelyű irodájának vezetője fejtette ki
A Nemzetközi Valutaalap egyik illetékese szerint a magyar központi bank infláció-ellenes politikáját megfelelőbben lehetne megvalósítani a forint szabad árfolyammozgásával, szemben a jelenlegi árfolyamrendszerrel szemben. Ezt Christoph Rosenberg az IMF európai, varsói székhelyű irodájának vezetője fejtette ki egy budapesti konferencia alkalmából.
A Magyar Nemzeti Bank jelenleg a 282,36 forint/euró árfolyamközéptől 15 százalékos plusz-minusz ingadozást engedélyez. Az AP-DJ emlékeztet arra, hogy a piac résztvevői körében a közelmúltban felerősödött az árfolyamvita, mivel a központi bank több korábbi vezetője a sávhatárok alkalmazása helyett a szabad árfolyammozgás bevezetését javasolta. Az IMF már tavaly is javasolta ezt a megoldást. Az AP-DJ megemlíti, hogy a magyar központi bank és a kormány illetékesei a múlt héten közölték: az árfolyamrendszer módosításának kérdése nincsen napirenden.
"A pénzügyi programnak kevésbé a jövedelmekre, mint inkább a kiadásokra kellene koncentrálnia"- tette hozzá Rosenberg.
Ami az euróbevezetést illeti, Rosenberg a 2011 és 2014 közötti években tartja reálisnak a közös európai pénz magyarországi bevezetését, de Rosenberg konkrét időpont említésétől tartózkodott. "A pénzügyi program nagyon ambiciózus, de további kiigazító intézkedéseket kell kidolgozni a hosszú távú célok elérése érdekében" - jegyezte meg. A magyar kormány az unión belüli legnagyobb méretű, a GDP 10 százalékának közelében lévő hiányt az idén a bruttó hazai termék 6,8 százalékára kívánja leszorítani.
Az AP-DJ emlékeztet arra, hogy Gyurcsány Ferenc szerint további megszigorításokra nincsen szükség a következő évek pénzügyi céljai teljesítéséhez.
Rosenberg szerint viszont a kormányzatnak a Maastrichti kritériumok (köztük az államháztartási GDP-hez viszonyított hiánya 3 százalékra való csökkentése) teljesítésén túl kell tekintenie, bizonyítani kellene, hogy hosszabb távon, akkor is képes az euró alkalmazására,amikor a monetáris politika eszközeit az Európai Központi Bankra ruházza át.
- A pénzpolitika egyéb eszközeivel kell tudni jobban élni, amikor a kamatláb változtatáshoz már nem lehet folyamodni a helyzet orvoslásakor - jegyezte meg az IMF illetékese.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár