.jpg)
Az államtitkár közlése szerint az általános iskolákban folytatódik a tanulói létszám csökkenése, és bár a középiskolai létszám stabil, két-három éven belül várhatóan ezt a területet is elérik az alacsonyabb tanulói létszámok. Megfordult a trend az alapfokú művészeti oktatásban: az idén már kevesebben járnak ide.
Az 1980/1981-es tanévvel összevetve 318.391-el csökkent a közoktatásban a diákok száma, ugyanakkor ezzel párhuzamosan 16 év alatt több mint 27 ezerrel nőtt a pedagógusoké - mondta Arató Gergely, aki szerint ebből következnek azok a feszültségek, amelyek a közoktatást jellemzik, és álláshelyek megszűnésével járnak.
Kérdésre válaszolva az oktatási tárca államtitkára közölte: megbízható adatok még nincsenek arról, hány intézményt érintenek az átszervezések. Az előzetes adatok alapján mintegy 500 olyan fenntartói döntés született eddig, amely "ilyen vagy olyan módon érint" iskolákat. Ezek többsége arról szól, hogy az iskolák tagintézményként működnek majd, azaz az iskola megmarad, csak egy nagyobb egység részeként.
A pedagógus álláshelyek megszűnéséről Arató Gergely azt mondta, a döntéseket a fenntartók hozzák meg. Szerinte nem lehet pontos adatokat mondani a döntések megszületéséig, hiszen a közoktatás területén számos szervezési lehetőség áll rendelkezésre, hogy a lehető legkevesebb pedagógust kelljen elküldeni. Ennek ellenére vélhetően lesznek pedagógus-elbocsátások, ezért a munkaügyi tárcával közösen olyan programokat dolgoztak ki, amelyek lehetővé teszik a pedagógusok átképzését, illetve továbbfoglalkoztatását, többek között a Prémium évek program keretében.
Az új tanévben életbe lépő változásokat ismertetve az államtitkár kiemelte a különdíjazás nélküli órák eltörlését. Differenciáltan emelkednek ugyanakkor a kötelező pedagógusi óraszámok: a nem szaktanítást végző pedagógusoknál eggyel, a szaktanítást végzőknél, középiskolai tanároknál kettővel hetente. Nem változnak az óraszámok az óvodapedagógusoknál, a napközis tanároknál, és a kollégiumi nevelőknél.
A mostani tanévtől lép életbe az új finanszírozási rendszer: a teljesítménymutató mellett a gyermekek létszámát, a tanárok és diákok kötelező óraszámát, valamint az átlagos csoportlétszámot is figyelembe veszik. Módosul a határnap is, ezentúl a finanszírozási szabályok szeptembertől szeptemberig lesznek érvényesek. Pontosították a pótlékszabályokat és új elem a szakképzésben a pályakövetési rendszer bevezetése. Lehetőség lesz a közös szakképzési évfolyamokkal működő szakközépiskolák és szakiskolák létrehozására, a szegregációs törekvésekkel szemben pedig hatékonyabb fellépésre adnak lehetőséget a bővülő döntési jogkörök.
A közoktatás területén ebben a tanévben is folytatják azt az óvatos átalakítást, amely az intézmények teherbíró képességének figyelembe vételével a közoktatás szereplőivel folyamatosan egyeztetve kíván megteremteni egy olyan oktatási rendszert, ahol korszerű tananyagokból tanulnak a diákok, és mindegyikük megfelelő oktatást kap, XXI. századi körülmények között - hangoztatta az államtitkár.
Fidesz: A minisztérium továbbra is titkolózik
Sió László, a Fidesz oktatási szakpolitikusa azt mondta: a minisztérium továbbra is titkolózik, nem mondja meg, hogy a 30 milliárdos elvonás és a tanárok óraszámemelése hány iskola és óvoda bezárását, illetve hány pedagógus elbocsátását eredményezi. A minisztérium tartozik annyival a közvéleménynek és a pedagógustársadalomnak, hogy nyilvánosságra hozza ezeket az adatokat - jelentette ki.
Mint mondta, a Fidesz szerint a tanév biztonságos lebonyolítása érdekében a 2008-as költségvetésben orvosolni kellene a 30 milliárdos forráskivonást, amely gyerekenként 21 ezer forintos elvonást jelent, összesen pedig 12 ezer pedagógus egyéves bérét teszi ki.
A fideszes politikus szerint nincs más megoldás, mert az önkormányzatok saját forrásaikból nem tudják kiegészíteni a támogatást. Hozzátette: ha forráspótlás nem történik, akkor az óvodák és az iskolák után a szakképző intézmények kényszerintegrációja is megindul.
Iskolatej, védőnők, bűnmegelőzés és más programok
A 2007-2008-as tanévben több olyan program folytatódik, amelyet korábban indított el a kormány - közölte Budai Bernadett. A kormányszóvivő ezek között első helyen említette az iskolatej-programot, amelyre 2007-ben 870 millió forintot szán a kabinet. Budai Bernadett hozzátette: az idén több mint 16 milliárd forintot fordít a kormány a védőnői hálózat támogatására, ennek keretében a szeptemberben kezdődő tanévben ezer főállású védőnő foglalkozik a diákokkal.
A 2007/2008-as tanév programjai közül a kormányszóvivő kiemelte a rendőrség bűnmegelőzési programját, amely 530 intézményt, illetve 40 ezer gyermeket érint, és mindenekelőtt a drogprevencióról szól. A környezetvédelmi tárca ebben a tanévben is folytatja az ökoiskola programot, ami a környezetvédelemben aktívan részt vevő iskolákat érinti - mondta Budai Bernadett.
A kormányszóvivő az új tanévet érintő változásokról szólva beszámolt arról, hogy 400 millió forint értékben 27 új iskolabusz beszerzésére van lehetőség, illetve 53 iskolában a sportiskolai kerettanterv szerint kezdődik az oktatás.
Fidesz: Minden iskolástól 21 ezer forintot von el a kormány
Kik kaphatnak tankönyvtámogatást?
A gatyánk rámegy az iskolakezdésre
MTI